Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Zaczynam budowę domu z poddaszem użytkowym bez garażu o powierzchni po podłodze 150m2 minus wiatrołap i kotłownia to 140m2 do ogrzania. Obecnie stan zero. Planuje ocieplenie 20cm styropianem, okna zwykłe 2 szybowe, skosy zalewane, brak okien dachowych, brak wentylacji mechanicznej. CO tradycyjne, wszędzie na grzejnikach bo wykonam je we własnym zakresie, takie też bardziej mi odpowiada. Brak kominka(Małopolska więc od 2023 i tak będzie zakaz) Od początku planowałem ogrzewaniem ekogroszkiem / miałem + dokładanie drewna od czasu do czasu przy większych mrozach(mam trochę lasu, sprzęt, miejsce, umiejętności i chęci do jego przygotowania). Do cwu Solary + grzałka w 2 taryfie jeśli solary nie nagrzeją.

Teraz zastanawiam się co gdyby zainwestować w fotowoltaikę 10kWp i ogrzewanie kotłem elektrycznym. Czy można na chwilę obecną oszacować jakie mogły by być koszty energii elektrycznej w takim układzie? Piec elektrodowy to też nie jest duży wydatek. Przewiduję instalację kotłowni za około 2 lata.

Edytowane przez mateo1995

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam po podłodze 170m parter i poddasze. Bufor 1000l + kocioł elektrodowy 9kw, a w lecie cwu 180l zbiornik + grzałka 3kw. Roczny koszt za użytkowanie takiego zestawu 3500-4000. Wszystko oczywiście w 2 taryfie.

Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy takiej np. gruntowej pc koszty ogrzewania spadłyby cztero-pięciokrotnie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 4.09.2020 o 21:43, mateo1995 napisał:

Teraz zastanawiam się co gdyby zainwestować w fotowoltaikę 10kWp i ogrzewanie kotłem elektrycznym. Czy można na chwilę obecną oszacować jakie mogły by być koszty energii elektrycznej w takim układzie? Piec elektrodowy to też nie jest duży wydatek. Przewiduję instalację kotłowni za około 2 lata.

Nie rób tak - bo wybierasz nowoczesne rozwiązanie (fotowoltanika) ze starym i wyjdzie to sumarycznie jak ten przykład: https://www.youtube.com/watch?v=SfQ315JoiF0  niby nowoczesne a jednak nie... 

Zrób jak koledzy mówią - foto plus pompa ciepła.

1. Plusy:  Pozbywasz sie kosztów rurek /grzejników i pracy hydraulika na poczet PC.  i zrob sobie ogrzewanie powietrzem kanałowe bez żadnych rurek i wody. Przy nowym projekcie to super bo można coś zmodyfikować .

2. Też mam fotowoltanike - 4kw  ale jak liczyłem czy mogę dogrzać tym naddatkiem dom 170m  przy grzalce 6kw to braknie mi tego darmowego prądu po ok 1.5 ~  2 miesiącach jej pracy po 12h/dobę  a potem lipa...   Przy PC albo nawet mocnej klimatyzacji to się zwyczajnie opłaca tak grzać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prądem sie nie grzeje bo to bez sensu i za drogo. Nie zwracaj uwagę na przepisy bo są nielegalne (tymczasowe), kominek zawsze możesz mieć, komin to podstawa zwłaszcza w tak niestabilnym kraju jak Polska. Po pierwszej ostrej zimie wszystkie te idiotyczne i szkodliwe ustawy pójdą w kosz a komina już nie dobudujesz. Na teraz do nowego domu to PV plus PC gruntowa i komin jako rezerwa.

Edytowane przez maniek83
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co Wy na to, foto plus folia grzewcza, o folii grzewczej mało wiem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi