Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mówię o sterowniku TZC25 Piotrka Automatyka. O różnicach już wiele razy pisałem. Generalnie: kaloryfery ciepłe/gorące a nie zimne/gorące, zużycia opału dokładnie nie liczyłem, ale na oko jest na podobnym poziomie, dodatkowa zaleta - na piecu non stop np. 65 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuj się z Piotrkiem Automatykiem - on zaprojektował ten sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam

Od ponad dwóch miesięcy "testuję" sterownik Płomyk PID, jest on sterownikiem kotłów bez podajnika.

Warunki w jakich pracuje Płomyk to: kocioł dolnego spalania Warmet SDS Ceramik 13,5, temp. kotła 70 stopni, temp. włączenia pompy 60, brak zaworu 4D, sterownik pokojowy, węgiel orzech, palenie w kotle bez wygaszania.

Testy prowadziłem naprzemiennie w cyklach jedno, dwu-dniowych i tygodniowych porównując pracę zwykłego sterownika Luxus 3 plus ze sterownikiem Płomyk PID.

Wynik:

- przy temperaturach na zewnątrz poniżej - 5 stopni C zużycie węgla przy sterowniku PID nie znacznie wyższe w granicach do 5%,

- przy temperaturach na zewnątrz bliskich 0 do 5 stopni C zużycie węgla przy sterowniku PID wyższe w granicach do 10 do 15%,

- przy temperaturach na zewnątrz około 10 stopni C (takie temperatury tej zimy też były) zużycie węgla przy sterowniku PID wyższe nawet o 30%,

- zużycie energii elektrycznej przez sterowniki przy sterowaniu dmuchawą Płomykiem PID wyższe około 20-30%,

Tylko proszę nie myśleć, że coś pokręciłem, powtórzę jeszcze raz: zużycie węgla przy pracy kotła ze sterownikiem Płomyk PID jest od kiku do nawet kilkudziesięciu procent wyższe od sterowania trzy letnim Luxus 3 plus.

Chcąc osiągnąć miarodajne wyniki sterowniki sprzężone były dodatkowe stycznikiem, także sterowanie było identyczne, zmianie ulegało tylko sterowanie wentylatorem.

Zalety sterownika Płomyk PID: spokojniejsza praca kotła, mniejsze skoki temperatury na kotle, niższa temperatura spalin, lepiej przewietrzona komora załadunkowa (bezpieczniejsze otwieranie drzwiczek zasypowych).

Moje przypuszczenia i obserwacje: wyższe zużycie węgla spowodowane jest większym zdymianiem, przy zbyt niskich obrotach dmuchawy następuje zanik ognia i tylko się dymi, stąd wsnułem taki oto wniosek, że dla SDS-a należy dostarczyć odpowiednią ilość powietrza albo całkowicie zamknąć dopływ. Gdyby Płomyk miał możliwość ustawienia minimalnej mocy dmuchawy przy której następuje wyłączenie jej byłoby dużo lepiej.

Miałoby być lepiej, wyszło jak wyszło. W przyszłym sezonie grzewczym planuję instalację zaworu 4D ze sterowaniem, także będzie musiał algorytm PID dojrzewać czekając na nowe warunki pracy.

 

Ps. Prośba do Marcina, ponieważ są dwa tematy dotyczące sterowania PID, dobrze byłoby dopisać do tytułu o jakim sterowaniu PID jest poruszany temat, czy o sterowaniu kotłów z podajnikiem czy bez podajnika (są to różne sterowniki). Napisałem tutaj ponieważ A-w poruszył temat, a chodziło Mu o Płomyk PID.

Pozdrawiam Andrzej

 

Źle użytkujesz ten sterownik, to najprostsza i najkrótsza odpowiedź.

 

Płomyk PiD to proste sterowanie przeznaczone do kotła miałowego. Tutaj ma się ustawić temperaturę na kotle i koniec. Ważny jest odpowiedni dobór dmuchawy do mocy i konstrukcji kotła. Głównym jego przeznaczeniem są konstrukcje miałowe, dobrze pracuje z dmuchawą RV-05 produkcji Ewmar-Ness czy DM30s produkcji Metrix Tczew.

 

1. Sprawa - jak masz temp. załączenia pompy na 60stopni, to algorytm PiD działa dopiero od 61stopni a na 70 ma być kocioł. Jakie tu maja być oszczędności, dlaczego nie czytasz instrukcji? Jak nie masz zaworu to jak wytrzymujesz w domu, gdy na kotle jest 70stopni, coś mi się tutaj nie zgadza w tej wypowiedzi. Dziwnie wysoka temperatura na kotle, w jakim celu, skoro brak zaworu mieszającego?? Jak do grzania bojlera to wystarczy przedział 50-60, ale dlaczego pompa pracuje dopiero od 60? Po co pracuje zresztą od 60, jak prawdopodobnie do niej podłączony jest panel pokojowy, bo Płomyk PiD go nie obsługuje. Jak panel jest do pompy to przy 60stopniach na kotle styk jest zwarty i pompa zostanie wyłączona. Dla mnie to wszystko mało logiczne.

 

Fabrycznie temp. załączenia pompy to 34stopnie, od 35fabrycznie jest aktywny algorytm PiD. Ponieważ mamy stały nadmuch i kocioł się nie poci możemy ustawiać niższe temperatury, np. 46stopni, jest to już wystarczająca temperatura, aby było ciepło w domu. Tak używając Płomyka PiD osiągnął byś oszczędności. Zapewniam,że są, bo używam ten sterownik od października. W porównaniu do starego sterownika Elektr1 wsad pali się dłużej od ok.3 do 6godzin w zależności jaką temperaturę nastawię na zasileniu.

 

2. Sprawa- sterownik Płomyk PiD nie obsługuje panelu pokojowego ani drugiej pompy ładującej CWU, zatem do czego niby podłączyłeś panel pokojowy?? Chyba bezpośrednio do pompy c.o.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak jak pisze kol. jerryk słowo PID miesza czytającym w głowach i potem myślą że taki sterownik to rozwiązanie wszystkich problemów z kiepskim wymiennikiem, byle jakim palnikiem czy wreszcie z opałem który w kazdych warunkach nie przejawia chęci do palenia się. Oczywiście można pozbyć się całej elektroniki ale ja nie mogłem sobie na to pozwolić gdyż zbyt długo nie ma mnie w domu a nikt do kotła nie chce w tym czasie zaglądać.

Tak jak pisałem wcześniej znajomym podrzuciłem sterownik Płomyk PID - steruje tylko nadmuchem. Zaleta - ładują kocioł do pełna opałem tak że prawie wysypuje się z kotła, nie gotują wody w układzie (jeden robił to prawie codziennie- nie wiem czy to ustawienia poprzedniego sterownika były nieprawidłowe ale mówił że tak było), nie chodzą tak często do kotłowni i ustawiają tylko temperature jaka chcą - to im wystarcza do zadowolenia.

Sterownik Ognik PID założyłem do swojego kotła bo byłem ciekawy czy to faktycznie działa - u mnie zadziałało.

Inni mieli problemy - jakie: np przeciąganie powietrza przez wentylator.

Ktoś tłumaczył mi że w jego retorcie lepiej sie pali jak całkiem odłącza wentylator bo ma taki duży ciąg w kominie - wtedy pali się lepiej. W przypadku tak delikatnego operowania powietrzem musiał do zmienić i skończyło się podnoszenie temperatury ponad 5 stopni od zadanej.

Druga sprawa - zawór mieszający z automatyką - trzeba było wyłaczyć bo sterownik sterował sobie a zawór sobie i nic dobrego z tego nie wynikało - wahania temperatury i niezadowolenie posiadacza.

Po wszystkich doświadczeniach z tymi sterownikami uważam że określenie "inteligentny" można przypisać tylko użytkownikowi sterowników bo ta elektronika działa zgodnie z ustalonym algorytmem a czynników jest zbyt wiele żeby wszystkie z góry ustalić. Tak samo ze sterowaniem PI - posiadacze wymieniają się ustawieniami parametrów sterownika a u jednych działa poprawnie a u drugich nie.

Do kol. ireek10 - po Twoim poście poszedłem do kotłowni policzyć czas podawania bo myślałem że może jednak gadam głupoty i nie zwróciłem na to uwagi- jest 6s, Te przedmuchy o których piszesz trwają u mnie 8s i nie występują co 3 cykle, co ile - nie wiem ale jeśli trzeba to posiedzę dłużej i policzę jeśli jest taka potrzeba - teraz nie miałem cierpliwości.

Tak jak pisałem na początku po włączeniu na zimnej instalacji idzie te 15s, potem zmienia ten parametr. Czemu piszesz żebym nie opowiadał że idzie lepiej z wersją 7.9 skoro obserwuje że U MNIE jest lepiej. Faktycznie miałem na samym początku z tą wersją problem ale tylko dlatego że nie właczyłem własnej "inteligencji" oraz nie dopytałem sie producenta jak duże są zmiany do wersji poprzednich.

Podłaczyłem sterownik Ognik PID z wersją softu 7.9 do już działającego i gorącego kotła więc dopasował się do niego i chodził tak kilka dni. Problemy zaczeły sie po wygaszeniu i ponownym rozruchu. Stare wersje oprogramowania startowały od początku jako PID, teraz do ponad 40 stopni idą w PI z parametrami ustawionymi ręcznie (lub bez zmian takimi jak są ustawione przez producenta), po przekroczeniutej temperatury wchodzą w PID i dobierają się dynamicznie do układu.

Miały być opinie fachowców (za takiego sie jeszcze nie uważam) oraz opinie użytkowników posiadających takie sterowniki więc napisałem - przepraszam że tak dużo;)

Proszę nie atakujcie mnie że oszustwo i u kogoś nie działa - wtedy tylko producent albo instalator który go instalował - jeśli sami to jak zwykle zostaliście sami z problemem albo znowu trzeba komuś zapłacić żeby doszedł ze wszystkim do ładu.

Uważam że sterowanie PID to nie jest złoty środek na wadliwą instalację, jeśli na sterowaniu PI chodziło w miarę dobrze to na pewno odczujecie różnicę a przede wszystkim wygodę po przejściu na PID.

Tyle mojego przydługiego monologu - chętnie pomogę jeśli będę potrafił - odpowiem na każdą wiadomość bo z tego co widzę opcja "wyślij wiadomość" działa na tym forum bardzo dobrze.

 

Hej cetnar!

Rozmawialiśmy kiedyś na gg.

Ognik PiD ma od niedawna nowe software:

1. Napisany pod palnik Brucer z odpowiednim tzw. clean blow. Numer programu -7c.2, uwaga TERAZ PID po ewolucji wystarcza 1czujnik zasilania, drugi może być na powrocie jak do tej pory, ale może też być czujnikiem kosza lub w to miejsce może być czujnik temp. spalin

2. Pid konstrukcję kotłów Zębiec KP-15, KP-20 tworzą coś, bo ten kocioł jest słabo sterowalny ze względu na malutki i mało sprawny wymiennik. Był problem z dużą temp. spalin robią do tego jakąś opcję z tym czujnikiem spalin, jak zbliży sie do 250stopni, to do tego kotła zacznie zamulać nadmuch i podawanie.

3. Nastąpiła zmiana i uproszczenie obsługi CWU oraz nareszcie dobrze pracuje panel pokojowy.

a) teraz plusem ustawiam C.O. (krótkie naciśnięcie plusa podczas pracy edytuje temp. c.o., którą zmieniam w zakresie 80-40, off) minusem ustawiam CWU (krótkie naciśniecie minusa edytuje nastawę CWU od off, przez 40 do 70 czy 75stopni) i to wszystko, nie wybieram już żadnych priorytetów, same się dobierają.

Jak to działa:

1. C.O. na 50, CWU na off to tradycyjna praca tylko z pompą c.o. czyli wcześniejszy priorytet CWU.0

2. C.O. na 60, CWU na bo.40, kocioł pracuje do 60 a bojler wyłączy się wcześniej. To wcześniejszy wybór CWU.1 równoległa praca pomp

3. C.O. na 40 a CWU na bo.55, tutaj widać zmiany. Kocioł dojdzie do 55stopni plus 5naddatek, aby w bojlerze było 55 ale pompa c.o. od tych 40stopni zaczyna pracować sekwencjami liczonymi obecnie z algorytmu PiD. Kocioł pracuje zatem na jednej stałej temperaturze. To korzystne, brak skoków, brak problemu z gaśnięciem i innymi historiami. Obniżenie temp. w domu liczy algorytm PiD cykliczną praca pompy c.o.

4. C.O. na off, CWU na np. 50. Sprawa jasna, pompa C.O. wyłączona, mamy stary tryb LATO, czyli CWU.3.

 

a z panelem zrezygnowali z zamulania i też nareszcie zrobili sekwencyjną prace pompy c.o. także liczoną z algorytmu PiD. Czyli jak nastawię 50na kotle to on ma do 50pracować i 50 utrzymać, jak panel pokojowy zewrze styk zacznie się tylko sekwencyjna praca pompy c.o.

Wniosek taki,że nie trzeba żadnego zaworu mieszającego a całość pracuje zawsze na jednej, stabilnej wyższej temperaturze.

 

pozdrawiam cetnar, ps. wysyłaj ognika pid do Zbyszka i niech wgrywa najnowszy soft dla Ciebie. Jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie targów INSTALACJE 2008, które były w Poznaniu.

 

Sterownik Ognik PiD od Elektro-Miz pojawił się na konstrukcjach:

1. HEF w swoim namiocie firmowym

2. Grobelny w swoim namiocie firmowym

3. kocioł tłokowy OPAL w grupie Klaster Kotlarski

4. Dziubarczyk

5. Gielniak

6. Na kotle z napisem Varmo

Tyle zapamiętałem, robi zatem karierę sterowanie Ognik PiD.

 

 

Estyma z PiD była na kostrzewie, zrobili pokaz na zewnątrz dla instalatorów z pellets i zapalarką, podobno jak się zebrał gaz i pojawiła iskra to jak pier... to tak szybko zakończyli pokazowe palenie, to słyszałem, sam tego nie widziałem. Udało mi się zrobic fotkę tego sterownika w środku, tak wielkiej szafoniery dawno nie widziałem. ps. pytając w różnych miejscach dowiedziałem się, że sonda lambda prawidłowo działa powyżej 300stopni, w oryginalnej jest niby jakiś czujnik cyrkonowy czy jakoś tak. Zastanawiam się zatem do czego ma być ta sonda, skoro prawidłowo działa powyżej 300stopni, może mają jakąś grzałkę do niej, w pracującym kotle przeciez nie ma tak wysokiej temp. spalin. To jednak sprawa tego producenta, patrząc na rozmiary w środku i wielgachne elementy jak w telewizorze rubin sam bym tego sterownika raczej nie kupił.

 

Był też producent sterowników Tatarek, sterownik RC09 PiD pokazał, pracownik w ich namiocie powiedział, że nie maja jeszcze opisów i instrukcji,że pojawią sie po targach. Co się okazało po wystawie- znowu pic na wodę fotomontaż, musimy wprowadzać ustawienia w ramach których sterowanie się dopasowuje, ale PiD napisali... Obgadali tez elektro-miz,że fantazjuje i że przesadził, oszczędności na pid nie ma, bo na ich rozwiązaniu sprawdzali i jest tylko korzyść w postaci dłuższej żywotności kotła (ciekawe jak to obliczyli). Oszczędności mówią do 5%. Wizualnie jednak sterownik elegancki, małych rozmiarów, wyświetlacz ciekłokrystaliczny, strefy czasowe, przeznaczony do podajnika ślimakowego.

Firmę tatarek trzeba jednak pochwalić za bardzo ładny nowy panel pokojowy oraz zasilacz awaryjny do kotłów, szkoda,że tylko 200W, to jest ok, ale dla miałowego, mają jednak robić pod podajnik wersję 1000W tego zasilacza.

 

PI znamy juz sterowniki Perfekt, podobne chce zrobić RecalArt, tak mówili na wystawie. Jest jeszcze jeden producent co myśli oczyms takim, ale zapomniałem nazwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

"Źle użytkujesz ten sterownik, to najprostsza i najkrótsza odpowiedź" - jak można źle użytkować coś tak inteligentnego jak Płomyk PID (cytat z instrukcji: Użytkownik nastawia tylko temperaturę wody kotła!)?

 

"Płomyk PiD to proste sterowanie przeznaczone do kotła miałowego", a to niby dlaczego (cytat z instrukcji: Płomyk przeznaczony jest do sterowania nadmuchem w kotłach C.O. i załączania pompy obiegowej w instalacjach C.O.)?

 

"Fabrycznie temp. załączenia pompy to 34stopnie, od 35fabrycznie jest aktywny algorytm PiD" - a cóż to to takiego "fabryczna temp.", algorytm PID działa od temperatury załączenia pompy, użytkownik sam ustala tą temperaturę (cytat z instrukcji: Temperatura przy której następuje załączenie pompy obiegowej jest regulowana w zakresie 10 - 70 stopni C).

 

"Ponieważ mamy stały nadmuch i kocioł się nie poci możemy ustawiać niższe temperatury, np. 46stopni, jest to już wystarczająca temperatura, aby było ciepło w domu. Tak używając Płomyka PiD osiągnął byś oszczędności." - w moim przypadku nie jest to prawdą gdyż: przy ustawionej temperaturze kotła 45 stopni C i temperatury włączenia pompy 40 stopni

C w wymienniku zaczęła gromadzić się smoła, temperatura spalin spadła poniżej 100 stopni C, skropliny w kominie, brak dopalania gazów w pierwszym kanale wymiennika z szamotem, wszędzie dym, w palenisku, wymienniku, kominie, zużycie wyższe o około 30% (przykre ale prawdziwe).

 

"sterownik Płomyk PiD nie obsługuje panelu pokojowego ani drugiej pompy ładującej CWU, zatem do czego niby podłączyłeś panel pokojowy??" - Płomyk PID sterował tylko wyłącznie wentylatorem, resztą zajmował się Luxus 3 plus.

 

"Źle użytkujesz ten sterownik" - i to jest prawda ponieważ teraz ogrzewam tylko C.W.U. i Płomyk PID pracuje jak zwykły sterownik, wyłączyłem PID w sterowniku (o tym w instrukcji nie przeczytasz).

 

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako że to mój pierwszy post... WITAM

 

Z racji że dyskusja jest ciekawa i na poziomie chciał bym się przyłączyć <_<

 

Ogólnie rzecz biorąc sterowanie PID, lub wg jakiegokolwiek innego sprawnego algorytmu jest dobrą drogą, byle by tylko nie przesadzić z inteligencja sterownika bo sam sie w nią zapląta. Sam się z tym babram od kilku lat i jakie cyrki widziałem to moje :angry:

Niestety, nie jest to jak niektóre osoby myślą rozwiązanie, które całkowicie wykluczy ingerencje człowieka w proces spalania. Do takich sterowników jeszcze daleeeeeeeeeeeka droga. Nie mniej jednak na pewno rozwiązanie to ma wiele zalet

Moje uwagi są takie:

PID nadaje sie to tylko do sterowania dmuchawą, po to aby uzyskać wymaganą temperature z jak najmniejszym błędem. Wg mnie nieporozumieniem jest wyliczanie w ten sam sposób dodatkowego parametru jakim jest np. dawka opału. Montowanie wszelkich udziwnień, które wprowadzają szybkie jak na powolny układ C.O zakłócenia mija sie z celem- np. zwykły regulator pokojowy. Inteligentne sterowanie pieca w takim przypadku zgłupieje na amen. Jeśli już sterownik jest PID to i pokojówka też musi być PID- najlepiej z zaworem proporcjonalnym. Zamiast reg. Pokojowego lepiej jest ustawić sobie strefe nocną na dłuższy odcinek czasu. Na swoim piecu podajnikowym (też hand made), testowałem różne rzeczy. Najlepiej sprawuje sie sterowanie, które owszem wylicza sobie dawke powietrza, ale dawka węgla jest bezpośrednio zależna od powietrza i co ważne ustawialna przez użytkownika.

Dmuchawa powinna pracować w sposób grupowy- czyli np. 2 minutowe cykle, gdzie 50% wydajnosci oznacza 1min pracy i 1min przerwy. Na pewno jest to zdrowsze dla pieca i wydajności spalania.

Przy sterowaniu proporcjonalnym wychodzą cuda, każda dmuchawa ma inną wydajność. Przy niskich obrotach piec może się dusić, bo siłą rzeczy zmienia się charakterystyka pieca/dmuchawy. Owszem, przy jakiejś seryjnej produkcji pieców, gdzie każdy element jest praktycznie taki sam, gdzie użytkownik stosuje zalecany opał można pokusić się o stworzenie mapy dla całego zakresu regulacji- np. 30% wydajności pieca to 20% wydajności dmuchawy i ileś tam % dawki paliwa, jednak jak sie jeden element zacznie pierniczyć, to tylko raz :angry: Przeżyłem już seryjną produkcje, i to co dzieje sie ze urządzeniem na testach nie koniecznie będzie odwzorowane u klienta

 

Gdyby ktoś chciał faktycznie w pełni kontrolować proces spalania, to nie było by przesady gdy cała elektronika będzie wygladać jak w aucie. Sondy lambda, średnio sie do tego nadają. Raz że trzeba je opanować, dwa szybko się syfią i problem gotowy, trzy czy w ogóle dostarczą nam jakiejś sensownej informacji. Ktoś wcześniej wspomniał że sondy nie da sie stosować, bo ona musi mieć 300st C a rzadko kiedy spaliny tyle mają. Otóż sonda faktycznie tyle potrzebuje, jednak zależnie od typu maja one w sobie odpowiednie grzałki. Nie mniej jednak nie widze ich zastosowania w tej dziedzinie. Jak przeciętny użytkownik potrafi zmienić ustawienia temperatury to świat!

 

 

Trochę PIDowskich reali. Przy moim sterowniku nigdy nie było widać dymu z komina!- może przy rozpalaniu, czyli raz na pół roku B) sąsiad myślał że piec jest gazowy.

Funkcja korekcji błędu temperatury działa znakomicie mimo wyliczeń z jednego czujnika. Jeśli chodzi o oszczędność. Zasilenie boilera kosztuje mnie średnio ~4,7kg opału na dobe. Bez korekcji błędu było o 0,8kg większe, skoki temperatury były większe, różnicy w temperaturze CWU nie odczułem wcale. Czyli jakaś oszczędność jest. Oszczędność z PIDa w stosunku to dobrze ustawionego zwykłego sterownika jest żadna. Jednak trzeba zwrócić uwage na jeden fakt- obciążenie pieca w ciągu doby znacznie sie zmienia, na to juz zwykły sterownik nie zareaguje.

BTW PID powinno być w cudzysłowiu, nie wiadomo czy jest tam paktycznie PID, jakieś jego człony, czy w ogóle co innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Odnośnie targów INSTALACJE 2008, które były w Poznaniu.

 

Sterownik Ognik PiD od Elektro-Miz pojawił się na konstrukcjach:

1. HEF w swoim namiocie firmowym

2. Grobelny w swoim namiocie firmowym

3. kocioł tłokowy OPAL w grupie Klaster Kotlarski

4. Dziubarczyk

5. Gielniak

6. Na kotle z napisem Varmo

Tyle zapamiętałem, robi zatem karierę sterowanie Ognik PiD.

 

 

Estyma z PiD była na kostrzewie, zrobili pokaz na zewnątrz dla instalatorów z pellets i zapalarką, podobno jak się zebrał gaz i pojawiła iskra to jak pier... to tak szybko zakończyli pokazowe palenie, to słyszałem, sam tego nie widziałem. Udało mi się zrobic fotkę tego sterownika w środku, tak wielkiej szafoniery dawno nie widziałem. ps. pytając w różnych miejscach dowiedziałem się, że sonda lambda prawidłowo działa powyżej 300stopni, w oryginalnej jest niby jakiś czujnik cyrkonowy czy jakoś tak. Zastanawiam się zatem do czego ma być ta sonda, skoro prawidłowo działa powyżej 300stopni, może mają jakąś grzałkę do niej, w pracującym kotle przeciez nie ma tak wysokiej temp. spalin. To jednak sprawa tego producenta, patrząc na rozmiary w środku i wielgachne elementy jak w telewizorze rubin sam bym tego sterownika raczej nie kupił.

 

Był też producent sterowników Tatarek, sterownik RC09 PiD pokazał, pracownik w ich namiocie powiedział, że nie maja jeszcze opisów i instrukcji,że pojawią sie po targach. Co się okazało po wystawie- znowu pic na wodę fotomontaż, musimy wprowadzać ustawienia w ramach których sterowanie się dopasowuje, ale PiD napisali... Obgadali tez elektro-miz,że fantazjuje i że przesadził, oszczędności na pid nie ma, bo na ich rozwiązaniu sprawdzali i jest tylko korzyść w postaci dłuższej żywotności kotła (ciekawe jak to obliczyli). Oszczędności mówią do 5%. Wizualnie jednak sterownik elegancki, małych rozmiarów, wyświetlacz ciekłokrystaliczny, strefy czasowe, przeznaczony do podajnika ślimakowego.

Firmę tatarek trzeba jednak pochwalić za bardzo ładny nowy panel pokojowy oraz zasilacz awaryjny do kotłów, szkoda,że tylko 200W, to jest ok, ale dla miałowego, mają jednak robić pod podajnik wersję 1000W tego zasilacza.

 

PI znamy juz sterowniki Perfekt, podobne chce zrobić RecalArt, tak mówili na wystawie. Jest jeszcze jeden producent co myśli oczyms takim, ale zapomniałem nazwy.

 

 

 

Odnośnie Targów Instalacje w Poznaniu 2008

 

Drodzy forumowicze powyższa wypowiedź zmusza mnie do wdania się w polemikę z autorem tych "bzdur"

Zacznę od tego że na Targach w Poznaniu 2008 firma Kostrzewa nie miała przyczepy pokazowej i nie wystawiała się na zewnątrz i nie przeprowadzała żadnego pokazu dotyczącego rozpalania. Instalujemy zapalarki już od dawna i nie prowadzimy już prezentacji rozpalania !!!! Firma Kostrzewa na Targach w poznaniu miała stoisko wewnątrz hali i tam nie ma możliwości przeprowadzania jakichkolwiek pokazów związanych z paleniem. Jeżeli ktoś chce zobaczyć pracę kotła zapraszam do sprawdzenia nas na pokazach przyczepy reklamowej. O miejscu i czasie prezentacji przyczepy zawsze informujemy na naszej stronie : http://www.kostrzewa.com.pl/main_pl.html

Zapraszam również osobiście tego kto widział w poznaniu ten wybuch a nie zobaczył co wybuchło!!! B)

 

Druga sprawa to nic innego jak wiedza której najwidoczniej nie posiada twórca słów: zainstalowana sonda lambda potrzebuje 300stopni na spalinach. Wszyscy producenci, również firma Kostrzewa dąży do najlepszego wykorzystania spalin a przez to obniżenia ich temperatury. Sonda Lambda posiada swoją grzałkę, która dba o właściwą pracę sondy i właściwe pomiary.

 

Ostatnia już sprawa to ta wypowiedź o rozmiarach automatyki. Stwierdzam że twórca tej wypowiedzi w ogóle nie widział sterowania w naszych kotłach. P.S. - telewizora Rubin też chyba nie!!! B)

 

pozdrawiam ;)

doradca kostrzewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie. Jak widzę brak jakiejkolwiek reakcji od użytkownika forum "a-w". Rozumiem że użytkownik ten swoją wypowiedz traktuje jako wyssaną z palca i nie chce sprecyzować lub też poprawić wypowiedź na temat pokazu w Poznaniu. No trochę szkoda że tak bezmyślne wypowiedzi pojawiają się na forum. Myślę że wiarygodność forumowicza "a-w" jest niestety nie najlepsza.

 

Życzę wszystkim udanego wypoczynku !!!!

 

pozdrawiam

doradca techniczny

Kotły na paliwo pellets - KOSTRZEWA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Jak widzę brak jakiejkolwiek reakcji od użytkownika forum "a-w". Rozumiem że użytkownik ten swoją wypowiedz traktuje jako wyssaną z palca i nie chce sprecyzować lub też poprawić wypowiedź na temat pokazu w Poznaniu. No trochę szkoda że tak bezmyślne wypowiedzi pojawiają się na forum. Myślę że wiarygodność forumowicza "a-w" jest niestety nie najlepsza.

 

Życzę wszystkim udanego wypoczynku !!!!

 

pozdrawiam

doradca techniczny

Kotły na paliwo pellets - KOSTRZEWA

 

Panie doradco, o co chodzi? na żadnym pokazie nie byłem i się nie wypowiadałem w tej kwestii!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kwestii formalnej: ponownie przypominam, że administrator zna adresy IP wypowiadających się. W tym kontekście proszę więc o przestrzeganie regulaminu forum. Również wstawianie nadmiernej ilości linków będzie wyłapywane. Linki są do zaakceptowania tylko tam, gdzie są faktycznie niezbędne.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Targów Instalacje w Poznaniu 2008

 

Drodzy forumowicze powyższa wypowiedź zmusza mnie do wdania się w polemikę z autorem tych "bzdur"

Zacznę od tego że na Targach w Poznaniu 2008 firma Kostrzewa nie miała przyczepy pokazowej i nie wystawiała się na zewnątrz i nie przeprowadzała żadnego pokazu dotyczącego rozpalania. Instalujemy zapalarki już od dawna i nie prowadzimy już prezentacji rozpalania !!!! Firma Kostrzewa na Targach w poznaniu miała stoisko wewnątrz hali i tam nie ma możliwości przeprowadzania jakichkolwiek pokazów związanych z paleniem. Jeżeli ktoś chce zobaczyć pracę kotła zapraszam do sprawdzenia nas na pokazach przyczepy reklamowej. O miejscu i czasie prezentacji przyczepy zawsze informujemy na naszej stronie : http://www.kostrzewa.com.pl/main_pl.html

Zapraszam również osobiście tego kto widział w poznaniu ten wybuch a nie zobaczył co wybuchło!!! B)

 

Druga sprawa to nic innego jak wiedza której najwidoczniej nie posiada twórca słów: zainstalowana sonda lambda potrzebuje 300stopni na spalinach. Wszyscy producenci, również firma Kostrzewa dąży do najlepszego wykorzystania spalin a przez to obniżenia ich temperatury. Sonda Lambda posiada swoją grzałkę, która dba o właściwą pracę sondy i właściwe pomiary.

 

Ostatnia już sprawa to ta wypowiedź o rozmiarach automatyki. Stwierdzam że twórca tej wypowiedzi w ogóle nie widział sterowania w naszych kotłach. P.S. - telewizora Rubin też chyba nie!!! B)

 

pozdrawiam ;)

doradca kostrzewa

 

Witam i prostuję.

Nie widziałem stoiska Kostrzewa na zewnątrz, opinie o takim zdarzeniu natomiast słyszałem na targach. Nie byłem jej świadkiem, co wyraźnie zaznaczyłem. To była zwyczajna plotka. Powinienem się ugryźć w język i nawet o tym nie wspominać. Na swoją obronę w tej kwestii mam tylko to,że zaznaczyłem wyraźnie, że tylko o tym słyszałem. Za to pragnę przeprosić. W tej kwestii zachowałem się wyraźnie nieprofesjonalnie, nieetycznie i zwyczajnie niegrzecznie.

 

Widziałem stoisko firmy Kostrzewa wewnątrz hali i było bardzo ładne, jak dobrze pamiętam najładniejszy był model ze smokiem. Mam jego zdjęcie (już drugie, bo tak samo malowaliscie na targach instalacje 2006, to malowanie robiło piorunujące wrażenie). Ten kocioł ze smokiem bardzo mi się wizualnie podobał. W tej kwestii wielki plus dla osób odpowiedzialnych za ten egzemplarz na wystawę.

 

Idąc dalej, sterownik na Waszym piecu/kotle miał wielgachne rozmiary i takiego bym nie chciał, na dowód załączam fotkę. Tej opinii się nie wypieram, co więcej potwierdzam,że tak było. Stąd moje porównanie do rozmiarów rubina.

 

Swoja droga firma Estyma robi też mniejsze sterowniki z PiD, dzisiaj na rynku jest już całkiem spory wybór sterowań z PiD.

 

Wspomniany z firmy Estyma na Waszym kotle, zapewne macie zrobione odpowiednie próby i wiecie co stosujecie. Może właśnie dlatego to sterowanie ma takie a nie inne wymiary, bo jest po prostu dostosowane do Waszego kotła. Estyma tez wypuściła model o nazwie Luksus z PiD o bardziej kompaktowych wymiarach.

 

Mamy do wyboru ten nowy sterownik z firmy Tatarek RC09PiD z wyglądu bardzo mi się podoba

Mamy znany juz model Perfekt

Mamy też sterownik Ognik PiD w najnowszych wydaniach do ślimaka i tłoka.

 

Jak wspominałem na targach było dużo rozmów, wizualnie zewnętrznie kocioł Kostrzewy był ładny ale rozmiar sterownika mnie przeraził, załączą fotkę jako dowód.

 

Opinia o jego wymiarach jest z mojej strony subiektywna.

Dla porównania zdjęcie sterownika z Waszego kotła oraz z kotła HEF, oba modele z PiD. Zdjęcia wykonane 26kwietnia na targach Instalacje 2008, zdjęcie sterownika na Waszym kotle robiłem wewnątrz hali, zdjęcie z HEFa zrobione w ich zewnętrznym namiocie pod tą sama halą.

 

Nie miałem w zamiarze nikogo obrazić, jeżeli poczuł się Pan urażony przepraszam.

Raz jeszcze tylko dodam,że bardzo podobał mi się Wasz kociołek z wymalowanym smokiem.

post-1687-1217169683_thumb.jpg

post-1687-1217169826_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję za sprostowanie i za wyjaśnienie sytuacji. :P Ja też muszę przeprosić forumowicza "a-w" gdyż przypadkowo wciągnąłem go do wątku.!!

Faktycznie te sterowanie napiętnowane jest taką wielkością rozdzielnicy ale to niestety konieczność bo kocioł dużo potrafi a będzie jeszcze więcej :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kol.StefanBud

Pytanie:czy typowe kotły gazowe posiadają elektroniczny układ sterowania temperaturą w mieszkaniu w sposób komfortowy

jak to ma miejsce przy zast.reg PID z zast.czujników pogodowych,gdzie woda w CO utrzymuje stabilną temperaturę.Dotychczas spotkałem sie jedynie z regulacją temp. sterowaną czujnikiem pokojowym i ręczną regulacją temp.wody wychodzacej z kotła .Skutkuje to przeważnie dużymi wahaniami temp. na zasadzie zimne-gorace kaloryfery zewzgl. na dużą bezwładność czujników,oraz ręcznie ustawianego czujnika temp.wyjsciowej wody z kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja w sasie dolnego 23 kW splania mam otwartą klapkę od wentylatora do połowy więc cały czas jest słaby ciąg (ale taki żeby piec sam się nie rozpalał) więc wentylator ma mniej roboty i wszystko pracuje stabilniej a muszę powiedzieć , ze wczesniej było ciężko opanować skoki temperatury bo w obiegu ponad 400 l wody i stara instalacja, pomógł zawór czterodrogowy 1,5 cala i uchylenie klapki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.