Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zasypowy + bufor+bojler (potrzebny prosty sprawdzony schemat instalacji)


lukas87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mógły ktoś narysować prostą instalację z kotłem zasypowym + bufor i bojler , jedni piszą że kocioł-bufor na grawitacji ale nie ma wtedy ochrony powrotu, drugi problem to połączenie stalowej rury bez gwintowania?? widziałem jakieś złączki gebo niby fajne ale jak się to sprawuje czy pozostaje spawanie? jakie rury zastosować stalowe,miedź czy pex czy coś innego? Instalacja stara kiedyś działała na grawitacji, grzejniki alu bez termostatów tylko zawory. Umiem zrobić sam tylko potrzebny schemat gdyż nie siedzę w instalacjach co. wiem że trzeba zastosować zawór trójdrożny a nawet chyba dwa bo jak regulować temp na wyjściu na sieć? Kocioł to sas varmo 25kw i bufor bez wężownic 1000l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schematu Ci nie namaluje, bo nie wezmę na siebie takiej odpowiedzialności (nie jestem hydraulikiem), ale polecam bojler grawitacyjnie podłączyć do bufora(bez zaawansowanego sterowania się obejdzie i się woda w buforze nie będzie mieszać latem) jak i kocioł (grawitacja nie przeszkadza w ochronie powrotu, przy wyłączonej pompie tylko działa, poza tym układ się nie zapowietrzy). Co do stalowych rur to u mnie hydraulik gwintował gdzie się dało, spawanie w ostateczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czym autor zamierza ogrzewać boiler letem. Jak ma zamiar ładować bufor a dopiero on boiler to ok można i grawitacyjnie. Tyle że to będzie trwało godzinami. Ale jeśli w okresie letnim zamierza go ładować prądem w II taryfie to bez zaworu zwrotnego, grawitacyjnie sam się rozładuje przy pionowym do wysokości wężownicy, a poziomy właściwie to cały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w lecie grzeje własnoręcznie zrobionym kolektorem słonecznym, bojler pionowy z dwiema wężownicami, bez grzałki 😉

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2022 o 22:49, sambor napisał:

To nie jest dobry schemat - wg przepisów naczynie przelewowe musi być podłączone wprost do kotła.

A zawór bezpieczeństwa na kotle nie wystarczy? U siebie usunąłem calową rurę przelewową, kilka metrów gorącej rury więcej do generowania strat, a przecież nie ma zaworów między kotłem, buforem i wyrównawczym.

@lukas87Za pompką przy kotle też zawór zwrotny powinien być, zapomniałem o nim. Może być ze sprężyną. Jak przy pomoce przy bojlerze dasz klapowy zawór zwrotny np. to też coś zawsze grawitacyjnie ogrzejesz, jeśli będzie bojler nad buforem.

@Przemyslaw85Ja mam bojler 100l poziomy z podwójną wężownicą pół metra nad buforem, w 2h nagrzeje do 40-50 stopni przy 80 na górze bufora. Woda grawitacyjnie przez pompkę idzie i zawór zwrotny 1" pozbawiony sprężyny zamontowany w pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Mac08 napisał:

A zawór bezpieczeństwa na kotle nie wystarczy?

Nie wystarczy!

Rura przelewowa ma być podłączona wprost do kotła, ona ma chronić kocioł, a "straty" w rurze przelewowej są takie same jak byś ją podłączył do bufora!

Edytowane przez sambor
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zabezpieczenie po prostu o 0.5m dłuższe przez bufor, ale grubszą niż cal rurą, odpowietrzenie bufora i tak musi być. Nawet, jeśli niezgodne z przepisami, to dobrze zabezpiecza. Kolega chciał działający schemat, to taki namalowałem, żeby działało dobrze, przepisy w samowolach to drugorzędny temat. Może uwzględni tą uwagę i będzie zgodnie z sztuką.🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie mam układ wyjść bufora jak w załączonej grafice mam rozumiec że te pod kątem rurki w środku podpinam pod kocioł czyli górną zasilanie dolną powrót? A wyjście na sieć?? Mac08 a te zawory zwrotne są zbędne jeśli chcę bez grawitacji??

3_bufor800_1000.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.