Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Powietrze a ilość spalania


Venom123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam takie pytanie posiadam Palnik Eko-Pal, mam troszkę problem z spiekami , jeśli próbuje zmiejszac powietrze to wtedy nie dochodzi na drugą stronę podajnika,

Zastanawiam się również czy jest duża różnica w ilości spalania ekogroszku jeśli przykladowo teraz mam ustawienia 9 sek podawania 1:07 min przerwa dmuchawa 26 % i jeśli będę chciał aby z drugiej strony dopalało i zwieksze powietrze na 36% i podawania 9 sek a przerwa 50 sekund będzie mi o duzo więcej palic ekogroszku ? (Twraz są różne temperatury wiec ciezko stwierdzić ilosc spalania) Deflektor jest czarny na obydwóch ustawienia, dmuchawe jedynie bym musiał dać na 40 procent, aby było biało,  ale wtedy i zmiejszyc przerwę znowu w podawania a się boję że więcej mi będzie palic , teraz mi.pali 30 kg na dobę dom 200m 

Zamontowałem również termometr spalin w czopuchu i mi pokazuje około 120-150 stopni , do komina jest wpuszona rura więc się nie boję o komin

Lepiej tak naprawdę dać najmniej powietrza i podawania czy więcej powietrza i więcej podawania , szybciej wtedy dochodzi do zadanej temperatury ? Jak to tak naprawdę jest. 

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza jest praca ciagla,po niej jest najlepsze czym wiecej w pracy i najmniej w podtrzymaniu na minimalnych dawkach wegla,z ktorymi jescze daje rady utrzymac temperatury plus maly zapas.

Co do spalania-liepiej o TROCHE wiecej dmuchac,niž w popiolu miec niedopalu.Tež može pomoc zatkanie 1-0-1-0 dziurek nadmuchowych w koronie palnika w miejscu gdzie sa przepala i palenisko tym"porownac".Možno probowac testowo wsunieciem i wyjeciem szrubikow w dziurki,poki sa naciecia,jest to juž troche problemowe.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bercus napisał:

Najlepsza jest praca ciagla,po niej jest najlepsze czym wiecej w pracy i najmniej w podtrzymaniu na minimalnych dawkach wegla,z ktorymi jescze daje rady utrzymac temperatury plus maly zapas.

Co do spalania-liepiej o TROCHE wiecej dmuchac,niž w popiolu miec niedopalu.Tež može pomoc zatkanie 1-0-1-0 dziurek nadmuchowych w koronie palnika w miejscu gdzie sa przepala i palenisko tym"porownac".Možno probowac testowo wsunieciem i wyjeciem szrubikow w dziurki,poki sa naciecia,jest to juž troche problemowe.

A czy spalanie się zwiększa jeśli więcej dmucham ? Czy to nie robi tak dużej różnicy?

Przesłonę na dmuchawie mam na 2,5 cm lepiej, poniewaz też słyszałem że jeśli jest otwarta to ciąg kominowy w podtrzymaniu wiecej wypalanie węgla , a komin mam wysoki i ten ciag w miare spory jest 

 

A jeśli chodzi o temperature w czopuchu to jaka jest optymalna temperatura ? Która świadczy o tym że nie ma dużych strat kominowych , bo jeśli dobrze rozumiem im mniejszą temperatura w czopuchu to piec chodzi na niskiej mocy ? 

Edytowane przez Venom123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest nadmuch zbyt wysoki,spalanie wzrosnie,jesli nie dopala wegla,spalanie przy wiekszym nadmuchu broniacym niedopalu bedzie mniejsze.W momencie,gdy kopczyk zapada z powodu wypalania dužym nadmuchom,jest to juž marnowanie.Przy jescze wiekszym nadmuchu niedopala juž z powodu wychladzania paleniska.Oplaca sa zmieniac nadmuch o malutko i poczekac kilka godzin,niž sa praca palnika ustali w danym poziome nadmuchu,szybke duže zmiany nie wypowiadaja o niczym.Trzeba znalazc ta cienka granica,gdzie jest ekonomia,ta nie znalazniesz nadmuchom 25,lub 35,ale pozwoli po oczku.Temperature spalin mam na mocy max. 115-125° Teraz przy mocy niskiej do 100.Pale w PID,pracy ciaglej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bercus napisał:

Jesli jest nadmuch zbyt wysoki,spalanie wzrosnie,jesli nie dopala wegla,spalanie przy wiekszym nadmuchu broniacym niedopalu bedzie mniejsze.W momencie,gdy kopczyk zapada z powodu wypalania dužym nadmuchom,jest to juž marnowanie.Przy jescze wiekszym nadmuchu niedopala juž z powodu wychladzania paleniska.Oplaca sa zmieniac nadmuch o malutko i poczekac kilka godzin,niž sa praca palnika ustali w danym poziome nadmuchu,szybke duže zmiany nie wypowiadaja o niczym.Trzeba znalazc ta cienka granica,gdzie jest ekonomia,ta nie znalazniesz nadmuchom 25,lub 35,ale pozwoli po oczku.Temperature spalin mam na mocy max. 115-125° Teraz przy mocy niskiej do 100.Pale w PID,pracy ciaglej.

Najgorsze jest to że gdy wszedzie jest żar to ładnie się pali ale.gdy przejdzie na podtrzymanie to wtedy po przeciwnej stronie dmuchawy powoli wygasa i wtedy gdy znowu ruszy to już się problem robi wtedy zaczyna przewalać, jest jakiś sposób aby nie gasło po przeciwnej stronie dmuchawy ? 

 

Wracając do czopucha , dobrze rozumiem że jeśli mam niskie spaliny to piec chodzi na niskich obrotach, a gdy wysokie to na wysokich obrotach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w podtrzymaniu ustaw mocniejszy,krotszy przedmuch.I zatkaj czyms polowe tych nadmuchow po stronie dmuchawy i polowe pierwszych sczelin na bokach przy stronie dmuchawy.Kawalek plaskownika zagniety w L wsunac i bedzie poprawione....Spaliny sa odwisle od mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, bercus napisał:

Najlepsza jest praca ciagla,po niej jest najlepsze czym wiecej w pracy i najmniej w podtrzymaniu na minimalnych dawkach wegla,z ktorymi jescze daje rady utrzymac temperatury plus maly zapas.

Tak dokładnie jest. Tylko, że zgadywać co jest dobre jest ciężko i można pół roku stracić 🙂 . Ja tez się chwilę męczyłem z tym, zanim doszedłem jak kocioł poustawiać do pracy ciągłej. Mi pomógł Miernika kalkulator. 

https://cokamar.pl/kotly/60-kalkulator-moc-kotla-palnika-.html

Ostatecznie ustawiłem u siebie 6.5KW na ten czas jaki jest i tak się pali z 3 tygodnie już. Podawanie 3 sekundy przerwa 54 wiatr 25 KI-20 KP-90. Nie odstawia się praktycznie wcale. Chodzi spokojnie, delikatnie cały czas pomiędzy 100% a 50% mocy. Będzie zimniej trzeba będzie moc podnieść, ale od razu są parametry nastaw z kalkulatora i to jest dużo szybsze. Chce powiedzmy 8 KW to wyliczam ustawiam i obserwuję dobę. Jest wystarczająco zostawiam, nie to koryguję i tyle. Tylko trzeba znać prawdziwe parametry, podstawić, wyliczyć i życie staje się łatwiejsze. 

Przy odstawianiu pojawiały się u mnie drobne koksiki w popiele. Nie dużo ale były. Teraz nie ma nic. Wypala wszystko do zera. Spala też nieco miej i sporo czyściej w kotle. Sadzy praktycznie nie ma wcale, a jedynie trochę rudego nalotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.