Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Mój Ekogroszek Dobrze Się Spala?


ertunio

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dobrze, że to powtarzasz - przynajmniej będę miał motywację, żeby spróbować to dzisiaj sprawdzić :) Mam nadzieję, że mi się uda. Zapytam mojego "mistrza od pieca" jak to wygląda jeśli chodzi o podłączenie siłownika do zaworu, co można wyciągnąć z tego sterownika bo sam przyznał, że jest ubogi... Czujnika pogodowego też nie mam zainstalowanego. Musiałbym też pomyśleć o siłowniku do zaworu od podłogówki bo mam też kominek w salonie (bez płaszcza i bez rozprowadzenia), ale z racji, że salon nie jest za duży to już po godzinie od rozpalenia kominka jest na prawdę gorąco i bez sensu, żeby piec dalej podłogówkę pompował. Skoro można zrobić taki siłownik na wyjściu pieca to na tym zaworze podłogówki też powinno zadziałać :) Ale to pewnie zostawię na przyszły rok..

 

Masz u siebie w mieszkaniu sterownik na ścianie? Czy po prostu czujnik temperatury gdzieś w mieszkaniu, a resztę ustawioną na sterowniku na piecu? Ile taka przyjemność orientacyjnie kosztuje? Chodzi o podłączenie czujnika pogodowego i pokojowego.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety... Człowiek uczy się całe życie. Zobaczymy jak się będzie palił. Bardziej byś polecał zakup gdzieś na miejscu u lokalnego sprzedawcy czy może można wyhaczyć jakieś sensowne oferty przez internet (allegro?)?

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

Zawsze lepiej kupić na miejscu. Można wziąć sobie na próbę. A przy ewentualnej wpadce masz gdzie pojechać, żeby się poawanturować. No i koszty transportu mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Nie rozmawiajmy o ubogich sterownikach. Takiego archaizmu jakim jest moj Geco to chyba nie ma. Jest prostszy niz budowa cepa. Zwykly dwustanowy bez mozliwosci modulacji wentylatorem. A zeby zmienic nastawy CWU musze wchodzic w ustawienia serwisowe. Dlatego zostawilem sobie jak jest. I kociol z tym sterem ma za zadanie tylkogrzac do zadanej. W tej chwili 75°C i nic wiecej. Do 4D dokupilem silownik i sterownik Tech 431N z czujnikiem pogodowym. Temperatury na grzejniki to zadanie wlasnie tego sterownika. Dokupilem jeszcze bezprzewodowy Tech 280 pokojowy i podlaczylem go do sterownika zaworu bezprzewodowo. Zestaw niemal idealny. Mozliwosci ustawien bezkresne. Szalejac dalej dostawilem pompke adaptacyjna Grundfosa Alpha 2. Oszczednosci w spalaniu duze. Komfort cieplny nieporownywalny

Co moze dziwne zrezygnowalem prawie calkowicie z obnizenia nocnego. Mam tylko 0,5°C. Pompka pracuje na poborze 5 do 6W non stop. Histereza pokojoego to 0,1°C. Gdy temperatura w domku osiagnieta sterownik 4d przymyka zawor zeby obnizyc temp CO o 11° na chwile obecna. Pompka sie nie wylacza. Grzejniki pozostaja letnie. Gdy sie ochlodzi o te 0,1° w domu to pokojowy daje sygnal i zawor sie otwiera zeby uzyskac na CO zadana wedlug krzywej grzania pogodowej, ktora moge dowolnie ustawiac. Mam tak stala temperature dzieki prawidlowemu wygrzaniu murow. nawet po pieciominutowym wietrzeniu z przeciagiem po 15 min znowu jest cieplo. Ostatnio modernizuje ocieplenie. Dokladniej mowiac ocieplilem strop 30cm welna. W pazdzierniku spalalem 6,5 kg wegla na dobe. W listopadzie 8,5. A mury mam bez ocieplenia.

Pisze to po to zeby uzmyslowic ci jak wazne jest precyzyjne sterowanie odbiorem ciepla na metraz. I dobrze kombinujesz z dostawieniem czegos do podlogowki. Akurat tu nie mam doswiadczenia to sie zbytnio nie wypowiem

Moja instalacja pogladowo wyglada tak

 

post-55163-0-37711600-1418942104_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladnie to sobie rozpracowales :) Widze, ze te sterowniki i silowniki to inwestycja okolo 1000 zl wiec definitywnie zostawiam to na pozniej ;) Poczekam na lepsze czasy. 

Jedna sprawa mnie meczy. Zalozmy, ze zainstaluje te sterowniki na mieszaczu i bede mogl sterowac temp CO, a co z CWU? Bo idzie bezposrednio przed zaworem do bojlera... Wychodzi na to, ze CWU dalej bede musial sobie recznie podwyzszac np przed kapiela, a piec zostawilbym na zadanej ciagle 70 stopni. Chyba, ze ten sterownik/czujnik da sie wpiac w sterownik w piecu?

 

Jade do domu, dam znac jakos pewnie za godzine co ze spalaniem i z uszczelnieniem.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

CWU mozna zwykle sterowac sterownikiem z kotla. Do boilera musi bys wpiety czujnik CWU sterownik kotla zalacza pompke CWU jezeli temperatura spadnie o ustawiaona histereze. U mnie dziala to tak ze jest nstawiona 47. Jezeli spadnie o histereze czyli u mnie ustaione 3° to sterownik kotla zalacza pompke na tak dlugo az w boilerze zostanie uzyskana zadana. I tyle. Z tego co widze u ciebie na fotach to brak chyba za pompka CWU zaworu zwrotnego. Taki zawor eliminuje niekontrolowane przeplyw w wezownicy w czasie gdy pompka niepracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko ja z uwagi na mały bojler, chyba około 100L muszę nadrobić to wyższą temperaturą czyli CWU na sterowniku ustawiam na 65-70 stopni... inaczej o kąpieli w wannie zapomnij ;)

 

Wrzucam zdjęcia popiołu po powrocie do domu. Generalnie jest poprawa, niby są jeszcze spieki ale jest więcej drobnego popiołu niż wcześniej. Zrobiłem zdjęcie uszczelnienia.. sam nie wiem czy tam coś jest czy nie? Lepszego chyba nie uda mi się zrobić. 

 

Co zaobserwowałem to to, że piec na obecnych ustawieniach straaaasznie wolno dochodzi do tej temperatury zadanej 70*. Ogień nie jest taki żółty jak na zdjęciu, ale rozmiarowo jest taki sam. Nie za mały? Może podkręcić trochę dmuchawę?

 

Wrzucam zdjęcia tacki z popiołem. Tacka była opróżniona w środe w okolicach 13 czyli minęło mniej więcej 36 godzin od opróżnienia.

 

Pozdrawiam,

Maciek

post-61065-0-62986700-1418947569_thumb.jpg

post-61065-0-35640000-1418947595_thumb.jpg

post-61065-0-03452000-1418947601_thumb.jpg

post-61065-0-25045400-1418947608_thumb.jpg

post-61065-0-31278300-1418947611_thumb.jpg

post-61065-0-64819200-1418947612_thumb.jpg

post-61065-0-76628000-1418947617_thumb.jpg

post-61065-0-14981600-1418947666_thumb.jpg

post-61065-0-32912000-1418947758_thumb.jpg

post-61065-0-70033000-1418947768_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Tak jak pisalismy. retorte sprawdzic, kociol wyczyscic, sprawdzic wyczystke w kanalach nadmuchowych( odkrecic dekiel pod retorta). A ten plomien jakis mizerny. Podnies ten nadmuch na razie bo caly czas jestem zdania ze przez brak uszczelnienia to pewnie polowa  poietrza bokami zasuwa zamiast przez palenisko. A w popiele to chyba wiecej kamienia niz spiekow. Musze sie przyznac, ze ze spalaniem trudnych wegli nie mam wielkiego doswiadczenia. Jak juz wszystko zrobisz co trzeba warto zwrocic sie do Timona. Jest w tej materii debesciakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że na allegro również jest dostępny ekogroszek "Wesoła" czyli ten, który jest na II miejscu na stronie Suspenser.eu. 

 

Co myślicie o takiej mieszance? http://allegro.pl/ekogroszek-iskra-wesola-kazimierz-400kg-400kg-i4905013867.html

812zł wraz z dostawą w porównaniu do moich 700zł za Ledvicki to chyba całkiem dobra oferta. O Juliuszu też gdzies czytałem pozytywne opinie ale właśnie trudno było dostać...

 

O ile czeski węgiel za 700 to kpina i rozbój w biały dzień, o tyle prezentowany link to firma Karena - raczej znana i chyba z nienajgorszą opinią.

Z tym, że czytając opis aukcji, widzimy że chodzi o 2 x 400 kg węgla. Czyli cena w przeliczeniu 1015 zł za tonę - raczej normalna dla najmocniejszych ekogroszków.

 

A z innej beczki - próbował ktoś z Was może w okresach dziwnej pogody (dziwnej, bo w grudniu +8 stopni o 7 rano to dziwny stan) mieszać z czymś ekogroszek, aby piec nie stał w podtrzymaniu, tylko palił stale słabszy opał? Myślałem o pellecie lub domieszce czeskiego właśnie (ale z czecha pewnie będzie więcej popiołu?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Teraz zamówiłem od tego samego typka ale czeski do spróbowania, Ledvicki, niby 25kJ za 700zł z transportem.

 

Jak już koledzy napisali Ledwicki ma znacznie poniżej 20 MJ a kopalnia podaje do 17,6 MJ/kg, cena z kurierem niestety taka wychodzi, dlatego nie warto go brać wysyłkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile czeski węgiel za 700 to kpina i rozbój w biały dzień, o tyle prezentowany link to firma Karena - raczej znana i chyba z nienajgorszą opinią.

Z tym, że czytając opis aukcji, widzimy że chodzi o 2 x 400 kg węgla. Czyli cena w przeliczeniu 1015 zł za tonę - raczej normalna dla najmocniejszych ekogroszków.

 

A z innej beczki - próbował ktoś z Was może w okresach dziwnej pogody (dziwnej, bo w grudniu +8 stopni o 7 rano to dziwny stan) mieszać z czymś ekogroszek, aby piec nie stał w podtrzymaniu, tylko palił stale słabszy opał? Myślałem o pellecie lub domieszce czeskiego właśnie (ale z czecha pewnie będzie więcej popiołu?)

 

Ledwice mają mało popiołu, ale niską kaloryczność [17,6], Komorany więcej popiołu lecz wyższą kaloryczność [19,8], oba rodzaje spalają się jednak szybko.

 

Wbrew pozorom kocioł dłużej pracuje z niższą mocą przy bardziej kalorycznym węglu bo dłużej się on wypala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.