Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekr Pleszew - ustawienie parametrów


Marcin-Jacek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, mam problem z wysokim spalaniem ekogroszku w tym piecu. Na drzwiczkach na samym dole jest taka rozeta regulującą dopływ powietrza. Mam ja otwarta i myślę, że przez to wychladza się kocioł i dlatego bierze więcej paliwa. Pytanie czy ta rozeta powinna być otwarta czy zamknięta? Jeśli jest zamknięta to w piecu na podtrzymaniu jest bardzo dużo dymu, sądzą, smola, korozja tylnej ścianki kotła. Jeśli jest otwarta w piecu jest czysto i sucho, ale bierze dużo paliwa. 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kocioł z podajnikiem. Wyczyszczę komin i czopuch. A kanały powietrzne w retorcie nie będą temu winne? Nie wiem jak je wyczyścić.

Dziękuję za odpowiedź. Teraz wiem na pewno, że to powinno być zamknięte.. 

A tak przy okazji czy ten piec powinien mieć deflektor czy nie. Może on też ogranicza cug w podtrzymaniu?

Deflektor T wisi sobie luźno na ruszcie awaryjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin i czopuch czysty. Zamknięta rozeta to dym, smola i ogólny syf w kotle. Rozeta lekko otwarta kocioł czysty bez smoly i czarnego syfu w środku. Przy zamkniętej rozecie ekogroszek kisi się w retorcie i produkuje mnóstwo czarnego dymu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne kocioł długo stoi w podtrzymaniu. Opał się kisi, i stąd ten problem. Rozeta musi być zamknięta, tak jak kolega wyżej doradzał. To kocioł z nadmuchem, i część spalin może się wydostawać do kotłowni, a co to może spowodować, to już chyba nie muszę pisać. 

Rozwiązaniem tego problemu jest sterownik z pidem. Wtedy dobrze ustawione parametry nie pozwolą aby kocioł stał w podtrzymaniu. Oczywiście latem jak będziesz grzał sam bojler, to nawet to nie pomoże.

Takie rzeczy dzieją się również, jak kociołek jest zbyt duży. 

Deflektor zostaw na miejscu. On pomaga w dopalaniu dymu. Przynajmniej częściowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2022 o 21:43, Marcin-Jacek napisał:

Tak kocioł z podajnikiem. Wyczyszczę komin i czopuch. A kanały powietrzne w retorcie nie będą temu winne? Nie wiem jak je wyczyścić.

Dziękuję za odpowiedź. Teraz wiem na pewno, że to powinno być zamknięte.. 

A tak przy okazji czy ten piec powinien mieć deflektor czy nie. Może on też ogranicza cug w podtrzymaniu?

Deflektor T wisi sobie luźno na ruszcie awaryjnym.

Diagnozę postawiłeś najprawdopodobniej prawidłową. Wyczyść te kanały powietrzne. Nie wiemy jaki masz palnik więc trudno podpowiedzieć jak się za to zabrać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wiem już, że rozeta musi być zamknięta i deflektor jest potrzebny. Palnik jest żeliwny, nie widać żadnych śrub, więc pewnie tylko trzeba go ściągnąć do góry. Pewnie jest przyklejony jakimś uszczelniaczem.

Kocioł pewnie przewymiarowany, ale puki co nic na to nie poradzę. Widze, że z zamknięta rozeta będzie palił zdecydowanie mniej. Tylko pewnie szybciej dokona żywota.

Po otwarciu drzwiczek buchaja kłęby dymu do kotłowni. Nawet jak je na chwilę zamknę i znów otworze to znów pełno dymu. Dym idzie też taki sam z komina. Dodam, że tak jest tylko w podtrzymaniu. Wentylator załącza się co 10 minut, ekogroszek podawany jest co 20.

Wczoraj wygarnąłem cały popiół i ekogroszek z retorty, dodatkowo włączyłem odkurzacz i przystawiłem do tych dziurek i nacięć. Dodatkowo ściągnąłem wentylator i tam też wszystko odkurzaczem wygarnąłem. Pomogło na parę godzin. Dziś wieczór znów pełno dymu w kotle.. 

Zajme się porządnie czyszczeniem na wiosnę jak będę mógł piec wygasić. Ale i tak myślę że coś jest nie tak.. 

Edytowane przez Marcin-Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wyczyściłem palnik. Pod spodem było mnóstwo popiołu, chodzil chyba tak na 1/2. Jest o niebo lepiej, ale czasem jednak potrafi dymić np po poruszaniu węgielków pogrzebaczem. Może wazne jest ułożenie ich. 

Generalnie zauważyłem, że kociol mniej pali. Wcześniej było to około 90kg ekogroszku na tydzień. Obecnie około 60kg. Mały domek 60m z piwnica i strychem nieużytkowym. Ocieplony. Grzeje co i wodę użytkową.

Zauwazylem jednak, że popiół jest koloru czarnego, wcześniej był szary i dym jest jakby bardziej toksyczny. 

Tylna ścianka kotła bardziej brudna i pewnie korozja szybciej ja zje. Wcześniej była czysta, bez sadzy i sucha.

Może te kanały zapychaja się podczas czyszczenia. Mnóstwo sadzy spada na palenisko. Czyszczę raz w tygodniu w przerwie pracy. Może czymś zakrywac? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiazanim jest zmniejszac moc kotla-mniejszy czas podawania opalu,czy wieksza przerwe pomiedzy podawaniem,by kociol byl dužo wiecej w pracy,niž w podtrzymaniu.Dopasowac nadmuch do tej inej mocy,wyprobowac i zapisac 2-3 take ustawienia mocy i užywac dla pogody.Najlepszy jest sterownik z PID i palenie stale automatyczne na mocy jaka jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracę mam 12sek do 40 przerwy. W ten sposób szybko dochodzi do zadanej temperatury. Przerwę miałem ustawiona na 10 minut później 20, a teraz ustawiłem na 15 i zobaczę jak będzie. Nadmuch reguluje przesłona. Wcześniej węgielki spadały niedopalone, teraz robi się taka dziura w środku a wokół jest taka korona skrzepów popiołu. W czasie pracy spada to do popielnika i znów jest górka zazacych się węgielków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapisaj tego ustawienia na kartke(na duže mrozy),zmieniaj na 6/40 i obnižaj nadmuch tak,by sa nie wypalowal kopczyk.Niech kociol wiecej pracuje,niž spi.Nie jest celem co najszybczej doisc zadanej,odwrotno jest liepiej w kotle i kieszeni.Nadmuchu steruj na sterowniku przy stalej sczelinie na przeslonie 2-3 cm.Kiedy robi sa dziura wypalona na palniku i kolo sa kalafiory,jest dužy nadmuch.Kiedy tylko przyslonisz dmuchawe,može daje mniejsza objetosc powietrza,ale podcisnieniem na wstepnej stronie wzrosna jej obroty i cisnienie poza može byc tak same....Liepiej na sterowniku.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem rano. Efekt - sądza znów szara, długo pracuje, ale temperatura skacze 3 4 stopnie a nie 10 15.. Wygląda to lepiej niż było. 

Nie dymi puki nie rusze tych skrzepów z palnika. Jeśli je zrzucę zaczyna znów kopcic.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jescze zbywa dopasowac nadmuch do pozbawienia tych kalafiorow popiola obniženim lekko ponad granicu kopczenia i w podtrzymaniu podobne ustawienie podania i przedmuchu jak w pracy plus 2-3 sek w podaniu wegla i do czasu przedmuchu dodac czasu na rozbieg dmuchawy do obrotow.Obserwowac,czy sa nie wypala,czy nie gromadzi tam opal,kopczyk jakby bez zmian 3-5 cm ponad palnik i w srodku nie ma czarny nie palacy sa wegiel kopczacy.Bedzie czysczej eko i ekonomicznie.Podstawa dobro usczelniana koronka palnika oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już parę dni po czyszczeniu tych kanałów nie dymi jak wcześniej. Przestawiłem też pracę na 6 do 40. Ustawiłem też nadmuch tak by kopczyk nie zapadał się i nie zrzucał nie spalonych węgielków.

Wyglada to zdecydowanie lepiej i cały czas rozeta zamknięta. 

Używam też carbosmaru, może on też zapycha te kanały? 

A jeszcze jak to jest z pompą obiegową musi pracować cały czas, czy wyłączać się okresowo? 

Obieg jest przez grzejniki i jak pompa chodzi cały czas to zawory termostatyczne i tak puszczają. Robi się wtedy bardzo gorąco. 

Jak się wyłącza po zadanej temperaturze to znów powrót jest chłodny. 

Mam taką funkcję temperatura załączania pomp. Mam ustawiona na 60 stopni. Więcej nie da się. Kocioł ustawiony na 56 stopni. Jak temperatura spada do 55 to pompa wyłącza się. Jak kocioł ostygnie do 54 to rusza praca i jak temp dobije do 60 to znów rusza pompa. Może tak być? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poniechal pompke dzialac i cos bym zrobil z tymi glowicami,taka jest droga k osczednosci.Jeden grzejnik musi byc otwarty do ruchania obiegu,lazienka,czy gdzie beda najnmiejsze straty.Može pompka przepchawa cisnieniem,kiedy sa wszystkie zamkniete ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakim biegu chodzi pompa?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa chodzi na pierwszym biegu. Zastosowałem wszystkie rady. Grzejnik w łazience będzie cały czas w obiegu a reszta na termostatach. Pompa też będzie cały czas pracować żeby termostatach temperaturę powrotu. 

Mam takie menu zawór i termometr do tego. Czy to jest do tego zaworu trój i cztero drogiego? Ja go nie mam tylko ręczy zawór do przełączania duży obieg zimowy z grzejnikami i mały tylko woda użytkowa bez pompy grawitacyjny. Tego termometru używam do patrzenia na temperaturę powrotu tam go położyłem. 

Jaka powinna być temperatura kotla? Obecnie mam 58 czy taka dobra czy też ustawić inna? Powrót jest zawsze powyżej 50 a często i 60. Woda w bojlerze tez bardzo gorąca. No i teraz w łazience sauna a. Może zmniejszyć tą temperaturę kotła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponižej 55 nie ustawialbym.Nie musi byc otwarty grzejnik w lazienke na full,na polowe otwarty može byc by bylo przeplywu i nie oporu cisnienia oproci pompke przy wszystkich zatwartych glowicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanie posiadam Palnik Eko-Pal, mam troszkę problem z spiekami , jeśli próbuje zmiejszac powietrze to wtedy nie dochodzi na drugą stronę podajnika,

Zastanawiam się również czy jest duża różnica w ilości spalania ekogroszku jeśli przykladowo teraz mam ustawienia 9 sek podawania 1:07 min przerwa dmuchawa 26 % i jeśli będę chciał aby z drugiej strony dopalało i zwieksze powietrze na 36% i podawania 9 sek a przerwa 50 sekund będzie mi o duzo więcej palic ekogroszku ? Deflektor jest czarny na obydwóch ustawienia, dmuchawe jedynie bym musiał dać na 40 procent, qby było biało,  ale wtedy i zmiejszyc przerwę znowu w podawania a się boję że więcej mi będzie palic , teraz mi.pali 30 kg na dobę dom 200m 

Zamontowałem również termometr spalin w czopuchu i mi pokazuje około 120-150 stopni , do komina jest wpuszona rura więc się nie boję o komin

Lepiej tak naprawdę dać najmniej powietrza i podawania czy więcej powietrza i więcej podawania , szybciej wtedy dochodzi do zadanej temperatury ? 

Edytowane przez Venom123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok mam 58 temp na piecu. Grzejnik w łazience otwarty na full. Jeśli go zmniejszę to otwiera się zawór w pokoju mimo, że jest ustawiony na 2.

Zawsze jest tak, że pompa któryś zawor otwiera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Ekr Pleszew - ustawienie parametrów

Może ustawić pracę pompy jak trochę temp spadnie. Może powrót trochę grawitacyjnie pochodzi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka elektroniczna w autoadapcie wyzeruje tego problemu.Bedzie pracowac na mocy odwislej od ilosci otwartych grzejnikow.Testowales zwykly grzybek zamiast glowice w lazienke i z nim tylko sczeline w zaworu zrobic?,,nie bedzie goracy kompletny grzejnik i troche cisnienia upusci.Kiedy glowicy ustawisz na 2 aj tak zakreczy zawor,kiedy jest za goraco.Može elektroniczne glowice utrzymalyby zatwarte zawory,bo w nich nie tylko sprežynke trzyma scisniety ten guzik zaworu,no jedna pompka elektroniczna tanszy,niž sada glowic.Lub porada nr.one-glowicy z pokoju zamienic z ta lazienkowa 🙂

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem pojęcia o takich pompach. Czyli rozwiązałby się problem z nadmiernym ciśnieniem w układzie jeśli grzejniki by zamknęły zawory. A co z powrotem kotła, bo ta pompa cały czas zasila też powrót kotła? Jeśli się włączy to powrót będzie działał tylko na grawitacji czyli bardzo słabo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompka trzyma ustawione cisnienie za pomocy obnižania,lub wzrastu mocy.Na starej pompke obieg sa zakreczy,moc taka sama i cisnienie poza pompka leci do gory.Mam wilo yonos pico,grundfos tež dziala,sa juž tež polskie.Nawet sa osczedne.zamiast 20/40/60 W jest ich maximum 22 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Extra, zastosowałem wszystkie rady. Tą pompkę też wymienię na taką elektroniczna. Jeszcze zawór jeden w grzejniku, bo właśnie przez niego pompa wymuszała obieg, a teraz nawet na zero przepuszcza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.