Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o pomoc w doborze kotła


mebel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Proszę kolegów o pomoc w doborze kotła na ekogroszek -"czyste powietrze"

Na stronie "Ciepło właściwe" wyliczyło mi 160m kw i maksymalna potrzebną moc wraz z CWU na 9KW, a średnią na 3.9KW.

CO w układzie zamkniętym, murowany komin wysoki na 8m o wymiarach 14x14.

https://cieplo.app/wynik/q4qy

W tej chwili palę "od góry" w przewymiarowanym wyłożonym szamotem kotle Per-Eko 20KW, dom był nieocieplony ale i tak kocioł był za duży.

 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek złożyłem jesienią ubiegłego roku, przed zmianą przepisów. We wniosku zaznaczyłem piec na ekogroszek i został on przyjęty więc mam 30 miesięcy od daty 1 faktury na termomodernizację (był to zakup styropianu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem się, wniosek złożyłem w maju.

Zastanawiam się nad Technix 12kW, palnik SV200-15,sterownik internetowy Argos PID Plus z dmuchawą 75W.

Czy to dobry wybór? Są na forum jacyś użytkownicy tego kotła?

Edytowane przez mebel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co taki duży kocioł, skoro audyt sugeruje 9 kw.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według producenta kocioł 12kw stosuje się w domach od 100 do 120m. Schodzi z mocą do 2,8kw co myślę jest wystarczające.

Napisałem wczoraj do nich, póki co brak odpowiedzi.

Pieklorz napisał mi że ten kalkulator dziwnie ostatnio zaniża moc potrzebną na CWU.

 

 

Jak się u Ciebie sprawuje ten kocioł? Jesteś zadowolony z tego palnika? Czy moc 9kw jest u ciebie wystarczająca czy może już za duża co wydajesz mi się sugerować?

Widzę że masz palnik 15kw a kocioł 9KW. Czemu tak?

Edytowane przez mebel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Skampa. Wymiennik jest pionowy. W Technix  wymiennik jest poziomy. Trochę inna konstrukcja.

Generalnie jestem zadowolony z tego kociołka. Chętnie go polecam innym.

Palnik jest większy, bo w planach jest remont poddasza. Ale na tę chwilę palnik ustawiony na 8 KW. I nie ma co robić. Idzie w większości na średniej 4 KW. 

Audyt który sam kiedyś robiłem, był bardzo podobny do Twojego wyliczenia.  Po dwóch sezonach z tym kotłem wiem, że w zupełności wystarczyłoby zamontowanie tego maluszka 9 KW. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, mebel napisał:

Pieklorz napisał mi że ten kalkulator dziwnie ostatnio zaniża moc potrzebną na CWU.

Odpowiedz jest mniej więcej tu 

https://cieplo.app/czemu-nie-dziala#cwu

Dodam tylko tyle że zależy jak woda jest używana . Jak ktoś bierze prysznic i zmyka to luzik . Jak ktos wali wanny po królewsku pelne po przelew to mało . Jeszcze dochodzi pogoda ta zaś zimą nie trzyma przez trzy miesiące po -20 . Więc licząc nawet plus 1kw to dobrym wyborem będzie 9kw . A i on nieczęsto będzie pracował na mocy maksymalnej .

Jeszcze trzeba wliczyc ciepło "bytowe" i tu też jest sporo tego .

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pochłaniacz napisał:

Ja mam Skampa. Wymiennik jest pionowy. W Technix  wymiennik jest poziomy. Trochę inna konstrukcja.

Generalnie jestem zadowolony z tego kociołka. Chętnie go polecam innym.

Palnik jest większy, bo w planach jest remont poddasza. Ale na tę chwilę palnik ustawiony na 8 KW. I nie ma co robić. Idzie w większości na średniej 4 KW. 

Audyt który sam kiedyś robiłem, był bardzo podobny do Twojego wyliczenia.  Po dwóch sezonach z tym kotłem wiem, że w zupełności wystarczyłoby zamontowanie tego maluszka 9 KW. 

Modulację masz zablokowaną na 8kw czy zapisałeś w sterowniku moc kotła 8 . Sam się zastanawiałem jak by to chodziło .bo swojego scampa 13 zablokowałem modulacje na min 25%  i palnik tak pracuje do 40%

Błąd do max 60 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła ustawiona w sterowniku.  Korzystałem kiedyś z blokady modulacji, ale sterownik często chodził na tym najwyższym możliwym poziomie. Teraz działa jak by spokojniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam technixa 12 KW z najmniejszym palnikiem SV200 9 KW. Ustawiony w sterowniku na moc maksymalną 10 KW. Budynek jaki ogrzewam masz w profilu. Po obliczeniu z ciepłowłaściwie też się rzucałem jaki rozmiar palnika brać. Wziąłem tego mikrusa i jest git. W tym sezonie podczas grudniowych mrozów w końcówce roku maksymalnie moc średnia wyniosła 50% (w nocy było -18, w dzień -13). Opał to słaby rusek 24 MJ. Po kilku miesiącach palenia nauczyłem się budynku, instalacji i wypracowałem najbardziej ekonomiczny tryb pracy pod względem zużycia opału. Nie bierz nic większego niż 12 KW. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, FAFAŁ napisał:

Odpowiedz jest mniej więcej tu 

https://cieplo.app/czemu-nie-dziala#cwu

Dodam tylko tyle że zależy jak woda jest używana . Jak ktoś bierze prysznic i zmyka to luzik . Jak ktos wali wanny po królewsku pelne po przelew to mało . Jeszcze dochodzi pogoda ta zaś zimą nie trzyma przez trzy miesiące po -20 . Więc licząc nawet plus 1kw to dobrym wyborem będzie 9kw . A i on nieczęsto będzie pracował na mocy maksymalnej .

Jeszcze trzeba wliczyc ciepło "bytowe" i tu też jest sporo tego .

Odpowiedź jest w tym artykule, autor oparł się na pompach ciepła.

Nie wyjaśnił jednak i nie zagłębił sie w to jaka jest to różnica.

Otóż taka PC powietrzna dobierana mówic ogólnikowo inaczej. Podstawowa różnica polega przy niej na tym,że jest inaczej podłączana. Tam jest zawór 3d przełączający i jest 0/1 albo grzejesz dom albo grzejesz CWU.

 

Kotły podłączamy inaczej, najcześciej dobry instalator robi 4d z pompa kotłowa, na osobnej nitce idzie CWU. Grzejemy równolegle.

 

Tutaj można wybrac 9kW jak się jest w 100%wszystkiego pewnym albo 12kW i więcej nie trzeba.

 

 

Kolega Wolf aktualnie grzeje 76m a w planach kiedyś góra dojdzie... nie dziwne, że mały palnik 9kW wystarcza, na 76m ma zapas.  Tutaj kolega mebel ma grzać 160m.... nie mneij jak jest pewny i chce na styk, to jego decyzja. 12kW błędem nie będzie.

 

 

Jak też było milion razy mówione, co jakoś do nikogo trafic nie chce. Dobór kotła robimy najcześciej dla -20st.C.

Laboratorium OTGS, co było  wiele razy mówione podaje, że 80%dni zimowych to praca w okolicy 30%mocy prawidłowo dobranego kotła, jedynie 20%dni zimowych potrzebuje wyższych mocy. Tutaj kłaniają się dalej artykuły ichpw mówiące, że w mrozy najczęściej dochodzi do 60%mocy a ta nominalna potrzebna jest na budowie na pierwsze rozgrzanie całego obiektu.

Edytowane przez Pieklorz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ten kalkulator dziwnie ostatnio zaniża moc potrzebną na CWU.

Nie dogodzisz.

Pompiarze łeb mi suszyli że doliczam potężne 1-2kW. No to przykręciłem trochę.

Ile kotlarzom doliczać? Jakie to w ogóle ma znaczenie? Grzejąc tak czy inaczej ostatecznie zużyje się podobne ilości ciepła – o wszystkim decyduje głównie ilość podgrzanej wody. A czy układ jest taki czy inny to przez większość sezonu na potrzeby CWU jest dostępne dużo więcej nieużywanej aktualnie mocy grzewczej. Ten dodatek to tylko na ewentualność najgorszego mrozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten konkretny mróz jest może kilka dni w ostatnich 5 latach, to nie lepiej wspomóc się grzałką w bojlerze, którą i tak prawie każdy ma? Zapłacimu kilka złotych rocznie, a oszczędzimy grube stówy na sprawniejszym i stabilniejszym ogrzewaniu w temperaturach dominujących przez większość sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Juzef

Ano wszystkiego do jednego worka nie wrzucisz. 

pompiarze suszyli... a wspomnieli, że pompki podłącza się na zawór 3d przełączający? Albo cwu albo dom? Równolegle to nie idzie?

Prąd także nie bywa raz bardziej rzadki a raz gęstszy oraz lepszy i gorszy jak to w paliwach stałych bywa.

2 godziny temu, HarryH napisał:

Jeśli ten konkretny mróz jest może kilka dni w ostatnich 5 latach, to nie lepiej wspomóc się grzałką w bojlerze, którą i tak prawie każdy ma? Zapłacimu kilka złotych rocznie, a oszczędzimy grube stówy na sprawniejszym i stabilniejszym ogrzewaniu w temperaturach dominujących przez większość sezonu.

Wiesz ważne aby  nie przegiąć w żadna stronę.  

Rady pan dostał 19 czy 24kW.  No gruba przesada i dobra prowizja. 

12kW to lekki zapas na dzikie paliwa.

9kW na styk.

 

Mieszkam w wlkp  w tym roku-18 parę dni rok temu także koło 10-14dni granice -20. W górach pewnie mieli dłużej takie .

Więc SF to nie jest.

 

W necie znajdziesz całą masę płaczu pompiarzy gdzie pc za małe do chaty były i przy mrozach po 17-18 w domu.  Nikomu chyba tego nie życzymy. 

 

Przegiąć nie można w żadna stronę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sterownik wybrać do tego kotła Argos Pid plus czy skzp-02 F ?

Czy Argos steruje zaworem 4 drogowym czy tylko 3 drogowym? ( O ile to jakaś różnica bo się nie orientuję).

Czy to że Argos nie ma zabezpieczenia temperaturowego powrotu kotła, ani czujnika spalin jest jakimś dużym brakiem?

Edytowane przez mebel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SKZP 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2022 o 17:12, MrWolf napisał:

U siebie mam technixa 12 KW z najmniejszym palnikiem SV200 9 KW....

Generalnie w połączeniu z zapalarką i czujnikiem pokojowym fajnie to działa. Nie ma zwykłego czuwania, tylko dopala dawkę na palniku i stoi do czasu żądania ciepła. Palnik ustawiony na 10 KW. Aktualnie od kilku dni średnia moc wychodzi w okolicach 25%. W normalnym trybie jakbym mu pozwolił to by sobie pyrkał lub odstawiał się i kopcił, a tak działa krótko, ale z odpowiednią mocą. Dół zablokowałem na 30% modulacji co by mu nie przyszło do głowy utylizować opału przy 10-15% mocy co jest według mnie bzdurą. Spala od 7 do 9 kg Stabka na dobę. Histereza 0,1 stopnia. Zwolennicy prostych kresek by dostali zawału widząc mój wykres 😄

W kotle grama sadzy nawet nie ma. Troszkę pyłu na poziomych półkach. W porównaniu do drugiego kotła gdzie mam SV200 standardowy i Argos PID to przepaść w czystości kotła. 

 

Czy dalej używasz zapalarki? Myślałem że ona działa tylko do rozpalania ręcznego i to wszystko, a z twojego postu wynika że SKZP-02F używa jej do wielokrotnego rozpalania, po tym jak zapotrzebowanie na ciepło spadnie. Dobrze to rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób użytkowania zapalarki jest do ustalenia w ustawieniach. Możesz mieć tak jak piszesz, czyli działa tylko podczas wciśnięcia przycisku "rozpal automatycznie" lub w trybie auto i wtedy kocioł odpala się bez ingerencji człowieka jak któryś z obwodów zażąda ciepła.

Aktualnie lecę z zapalarką w auto. Jakiś czas działałem w trybie manualnym i trzymałem kocioł w pracy ciągłej. W trybie auto mimo, że kocioł 3-4 razy na dobę się odpala przy aktualnej pogodzie zużywa mniej paliwa, niż w pracy ciągłej (aktualnie spalanie w okolicach 10 kg, normalnie było w takich warunkach 12-13 i poniżej nie chciało zejść). Jest też czyściej w kotle. Grzejniki robią się chłodne dopiero około 2 godzin od wygaszenia palnika. Siłownik steruje temperaturą na zawór tak, by nie przegrzać pomieszczenia, wyciągając powoli z kotła ciepło. Zadana w pomieszczeniu 22 stopnie z histerezą 0,1. U mnie się to sprawdza. Ten rodzaj sterowania da jeszcze większe oszczędności w okresie przejściowym jak będzie 10-15 stopni. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cała reszta ustawień rozpalania jest ogarnięta to tak. Ewentualnie sprawdź parametr długości dopalania. Ja u siebie mam 300 sekund. 

Kocioł działa od listopada. Zapalarka działa w trybie auto jakieś 2 miesiące. Trochę cykli już przetrwała. Jak na razie wszystko działczy. W razie Wu wymienię ją - kosztuje dwie stówy, więc nie majątek. Szybko na siebie zarobi przy tych cenach opału.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam zawór czterodrogowy  (sterowany ręcznie) VRG 141. Chcąc nim sterować przez skzp-02, to jaki siłownik muszę kupić 120 czy 60sek? 

 

 

 

Edytowane przez mebel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.