Skocz do zawartości
IGNOROWANY

OPAL SLIM 12KW


ludmad
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez ludmad,

Rekomendowane odpowiedzi

Problem polega na tym że zbyt mało powietrza dostaje się do paleniska.  Kocioł jest nowy ale niema serwisu do niego. Namierzyłem byłego serwisanta tej firmy, który podał mi nastawy wstępne na jakich piec powinien dobrze pracować ale nie rozwiązują one problemu. Jestem instalatorem i z różnymi kociołkami miałem do czynienia ale ten to szczególny przypadek. Szukam kogoś kto ma identyczny kocioł . 

Jak ustawię mu dobre napowietrzenie to produkuje mi dużo spieków . Raczej nie jest to wina groszku . Podejrzewam, że wina leży w samym palniku. 

Początkowo był problem z przegrzewaniem się podajnika i nadprodukcją sadzy w kotle. Rozwierciłem otwory napowietrzające i poprawiło się spalanie ale dalej nie jest tak jak powinno no być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że w tak małym kotle dmuchawa 80 w to przegięcie. Ja w swoim 25kw wymieniłem z 80w na 34w i jest ok. Jako instalator zapewne zapewniłeś odpowiednią temperaturę powrotu i wentylację kotłowni. Jeśli palisz węglem typu 32.1 to będzie trochę sadzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to są spieki koksowe czy żużlowe , jeśli spieki koksowe to paliwo za długo leżakuje na palenisku i trzeba je wzruszyć kolejna dawką paliwa i żeby to zrobić ale nie zwiększać mocy kotła najlepiej nastawy które masz podziel na pół czyli czas podawania zmniejsz o połowę ale dwukrotnie zwiększ częstotliwość podawania , to najprostsza metoda . W przypadku spieków żużlowych to jedynie kwestia intensywności nadmuchu i tu powinna pomóc korekta nadmuchu w dół aż do pojawienia się sadzy (to będzie minimalny próg nadmuchu dla ustawionej mocy /wydatku paliwa ) i potem lekka korekta w górę . Jeśli zejdziesz z obrotami wentylatora poniżej progu regulacji i mimo to żużel na palniku będzie nadal a temperatura na kotle będzie się podnosić to trzeba będzie ograniczyć przepływ powietrza przez wentylator bo to oznacza że ciąg kominowy jest znaczny i przeciąga powietrze przez  palnik  i tu metody sa dwie kryza na wyjściu z wentylatora ( może być z puszki po piwie - przesłonić ok 50 % wylotu z dmuchawy ) lub przymknięcie przysłony wentylatora na wlocie jeśli ją posiada a jak nie to zaklejenie np taśmą i kawałkiem kartonu ok 3/4 wlotu ( to już trzeba przetestować no konkretnym kominie )

Generalnie najlepiej kocioł tak wyregulować aby się nie odstawiał / nie wchodził w postój  lub w podtrzymanie a wentylator pracował nawet minimalnie ale cały czas wtedy unikniesz sadzy i spieków jednocześnie . Oczywiście można by to wyliczyć orientacyjnie znając wydatek podajnika i minimalne zapotrzebowanie na ciepło + kaloryczność paliwa . Test wagowy wydajności podajnika można zrobić we własnym zakresie dla danej partii paliwa i do tego dopasować nastawy skoro sterownik nie ma takich możliwości trzeba mu to zapodać ręcznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ludmad napisał:

Raczej nie jest to wina groszku

Zdecydowanie tak. Wysokie RI węgla. Jedyne wyjście to ograniczenie mocy na palniku. Temperatura w złożu spadnie i przestaje sie tworzyć wtedy półpłynna masa wewnątrz palnika. Ta schładza się gdy ewakuuje na zewnątrz. I to są właśnie te spieki. Należy drastycznie wydłużyć przerwę podawania i zmniejszyć nadmuch. Czas podawania jak najkrótszy, żeby wzruszać złoże. Spieki jak nawet będą powstawać to będą rozbijane. A dzięki wydłużonej przerwie i obniżonemu nadmuchowi będzie szansa, że spalą się niemal na popiół z papierosa. A kociól na tej obniżonej mocy będzie po prostu dłużej pracował i może nawet się wcale nie odstawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.