Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3d - jak ma się otwierac


tofikowski

Rekomendowane odpowiedzi

To że instalacja jest stara, duże przekroje. Tym bardziej zawór 4 drogowy, a nie zabawa w równoważenie przepływów, dokładanie kolejnych zawodów itp.  To jest naciąganie kolegi @tofikowski na niepotrzebne koszty a efekt będzie ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik powrotu wpiety do wyjścia 11 zgodnie z instrukcją.

Po ręcznym otwarciu zaworu 3d na 100% temp powrotu zjechała z 50° do 39°.

Co do instalacji to prawda - była robiona prawdopodobnie w latach 70-80tych. Zaraz za piecem te rury są dość grube.1643464851979194883101568307831.thumb.jpg.325f0635d59bf65ab8d2e340d28b5601.jpg

Nie wiem czy nie byłoby na chwilę obecną wyłączyć pompę kotłowa, a włączyć cwu na stałe żeby to ustabilizować, a na wiosnę myśleć nad przeróbkami, co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2022 o 15:01, tofikowski napisał:

Po ręcznym otwarciu zaworu 3d na 100% temp powrotu zjechała z 50° do 39°.

Spaść musiało tylko jak szybko pompa kotłowa była w stanie to nadrobić

 

W dniu 29.01.2022 o 15:01, tofikowski napisał:

na wiosnę myśleć nad przeróbkami,

mniejsza ilość wody to mniej paliwa do ogrzania  i poprawienie przepływów przez instalacje - mniej zimnej wody powracającej do kotła

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2022 o 20:54, tofikowski napisał:

na piecu było 63°

toi gdzieś coś jest nie tak , skoro dałeś 3D na pełne otwarcie czyli tyle ile na kotle to powrót po nawet godzinie powinien się podnieść gdzieś ponad 45-50 stopni  a dodatkowo pompa kotłowa - i nie daje rady ?

A może ten zawór zwrotny za kotłem  na powrocie z grzejników się zakleił i nie puszcza w obieg , przez co pompa C.O  mieli tylko wodę  ,a po przekręceniu 3D stworzył się ruch .

 A próbowałeś załączyć pomp  CWU zamiast kotłowej?

  Sprawdzałeś kierunek  zaworu zwrotnego z grzejników  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało mi się sprawdzić kierunku tego zaworu - jest on bardzo blisko ściany, od przodu nie dostrzegłem żadnych oznaczen, przestrzeń między kotłem a ścianą też mała, a ja że tak powiem... Też słusznych rozmiarów.. 🤣 jutro pokombinuje może z telefonem albo lusterkiem, może uda się coś dostrzec.

Załączyłem pompę cwu na stałe na 5 dni. W tym czasie znacznie podniosło się spalanie (zasobnik starczał na 7-8 dni, w układzie z cwu na stałe w ciągu tych 5 dni zezarl cały zasobnik). Bojler jest w odległości trochę ponad metr od kotła, pomimo to różnica między kotłem a bojlerem wynosiła 12°. Co prawda praca kotła niezależnie od otwarcia zaworu mieściła się między 63 a 66°, z czego byłem mega zadowolony, jednak spalanie mnie przeraziło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bojler generuje takie spalanie to wnioskuję że jest bez izolacji i w kotłowni masz saunę. Jeśli nie to ktoś to ciepło musi wiaderkami wynosić.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę dziwne , czy w tym czasie więcej ciepłej wody używaliście?

Jeśli nie a układ jest otwarty to sprawdź czy z przelewu do kanalizacji cały czas nie leci woda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 20.02.2022 o 12:54, tofikowski napisał:

Skontaktowałem się z instalatorem tego ustrojstwa. 

Stwierdził on, iż ten zawór pełni funkcję rozdzielacza

wymień go na kogoś kompetentnego

W dniu 20.02.2022 o 12:54, tofikowski napisał:

powinna być przed zaworem..

oczywiście

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego coraz bardziej zastanawiam się nad współpraca z kimś innym, ponadto rozważam wstawienie zaworu 4d, myślę że uprości to trochę instalacje i pozbędę się problemu. Czy orientujesz się jak by to wyglądało mniej więcej kwotowo, taka przeróbka? Zamierzam tam, gdzie woda miałaby krążyć między zasilaniem a powrotem, wstawić rury o tej samej średnicy co wyjście z kotła, jest to dobre rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia 4d calowy.Rurki obiegu kotla i przylaczenie grubej instalacji (ponad 10 cm przy kotlu) miedž 28mm,oczywisce pompki kotla,obiegu co,w obiegoch zawory zwrotne.Dziala ok.Instalatorowi namaluj dla poleczanych instalacji tu w watku instalacja, niech zrobi i nie wymyszla.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nowy fachowiec powinien zrobić jakiś kosztorys.  Co za ile, material  robocizna, gwarancja. Wtedy zweryfikujesz tutaj bo chłopaki mają pojęcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robocizna + materiały. To w tych granicach będą śpiewać. Jak zamierza wyciąć wszystko i nie wykorzystać starych materiałów . Na spokojnie można to samemu ogarnąć. Palnik cyną trochę chęci i samozaparcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tofikowski tak wszystkie przed zaworem, oprócz powrotu z bojlera tak jak na schemacie. Co do średnicy zaworu to standartowo 1", nie ma się co pchać w koszty, pompy i tak  robią swoją robotę. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.