Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż zaworu zaworu 3d


kams9943

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się czy hydraulik dobrze zamontował u mnie zawór trzy drogowy zasilający ogrzewanie podłogowe. Zawór to defro dn25, z lewej strony jest wpięte zasilanie z kotła, od dołu powrót a z prawej wyjście na podłogówkę. Zauważyłem, że jak przykręcę zawór w lewo, aby uzyskać mniejszą temperaturę wychodzącą na podłogówkę to obroty pompy za zaworem spadają i przepływy na rotametrach praktycznie znikają. Sugeruje mi to, że zawór albo puszcza wodę w całości na ogrzewanie podłogowe, albo w ogóle, a czy nie powinno być czasem tak, że aby uzyskać mniejszą temperaturę na podłogówce zawór przymyka zasilanie, a większą przymyka powrót, tak aby pompa zawsze miała skąd 'zassać' wodę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcie. Podobnie miałem albo ciepła leciała albo nie leciało a powinno od 1 do 10 mieszać odpowiednio do uchylenia i najlepiej jakbyś przeszedł w tryb ręczny pokrętło zdjąć i zrobić zdjęcie na 5 

A masz sterowanie automatyczne tego zaworu czy ręcznie kręcisz ?

Edytowane przez stonefistt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tam żadnej podziałki ?? W sensie 0, 1 ...10.

0 powinno wyjść na zasilaniu (nie potrzebne ciepło zamknąć )

10 powinna wyjść na powrót (potrzeba dużo ciepła więc zamykamy powrót i idzie ciepło pełną parą z pieca/ bufora. 

 

Ja mam taki jest podziałka i strzałka jakie jest ustawione tu 5. I jak zdejmiesz te czarne pokrętło to masz nacięcie i to nacięcie wskazuje zamknięcie tego zaworu w środku.

Screenshot_20231017-170215.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory 3D z reguły kręcą się w kółko. W zdecydowanej większości jest oznakowanie w którym momencie zawór jest otwarty. Chyba zostaje Ci metoda prób i błędów. Na pewno nic nie zepsujesz. Jak rotametry nie pokazują przepływu, to znaczy że zawór ustawiłeś w taki sposób, że zamknąłeś całkowicie obieg. Tak oczywiście nie powinno być.

Te zawory mają taką budowę, że tylko w dwóch pozycjach jesteś w stanie zamknąć całkowicie obieg (jak nie ma bypasu).

Znajdź moment w którym masz zamknięty całkowicie przepływ. Potem obróć o 90st. tak aby obieg dalej był zamknięty.

W ten sposób ustalisz w którym miejscu jest "przysłona" (nie wiem jak to prawidłowo nazwać). Potem zaznacz sobie na pokrętle w którym to jest miejscu, a reszta już będzie prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Zawór 3 d pracuje pomiędzy zasilaniem z kotła a powrotem, jest to półksiężyc. W lewo blokuje powrót a zwiększa zasilanie z kotła i odwrotnie. Przepływ na podłogowe jest caly drożny. W tym przypadku być może trzeba zmienić położenie osi o 180 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Jest tylko jedna pozycja w której można zablokować przepływ. A le to sprawia, że jest jeszcze prościej ustalić prawidłowe położenie zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie hydraulik tez żle założył tylko ja jeszcze miałem podpiętą siłownik to były jajca, sterownik chciał zamykać przepływ a tu nic się nie zmieniało. jak możesz to dokup siłownik bo to robi robotę ręcznie tak nie ustawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ryszard zmienił(a) tytuł na Moworu ntaż zaworu 3d
  • Ryszard zmienił(a) tytuł na Montaż zaworu zaworu 3d

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.