Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o pomoc w ustawieniu i ocenie instalacji!!??


fuksss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!

To moja pierwsza zima na nowym domu i nie bardzo ogarniam ustawienia c.o podłogówki !!

Posiadam kocioł Junkers creapur 24KW + moduł obsługowy CW400 + sterownik pogodowy

Podłogówka w całym domu pow. ok 260m2 ( nie wiem ile dokładnie metrów rurek od ogrzewania posiadam )

3 rozdzielacze widoczne na zdjęciach

Jedna pompa obiegowa od c.o wilo

jeden zawór mieszajacy 3d Womix zakres 20-45, maksymalny przepływ 70l/min

 

Obecnie mam ustawione tak: Kocioł pracuje w automacie( dzisiaj przy minus 9 na kotle 38 stopni), mieszacz ustawiony na 2,5 tj. 31,5 stopnia, pompa na drugim biegu !!

Temperatura w salonie 23, w pokojach obok salonu 19 stopni( rotametry i powrót odkręcone na Maxa nic nie dają,pokoje nie potrafią sie nagrzać bardziej) , w pokojach na poddaszu najzimniej ale dokładnie nie wiem ile !!

Zastanawiam się jak ustawić pompę i mieszacz żeby było najbardziej wydajnie i oszczędnie. Kocioł grzeje wodę do 38stopni a ja nie wypuszczam jej na podłogówkę poprzez blokadę na mieszaczu na 31,5 stopnia czy nie lepiej puscic mieszacz na maxa a kociol sam bedzie dobierał temperature wody?? Czy zwiekszyć predkość pompy zeby woda szybciej przepływała przez instalacje wtedy powrot do kotła bedzie cieplejszy i kocioł nie bedzie musialtak intensywnie dogrzewać wody ?? Jak to jest ?? PROSZE O POMOC W USTAWIENIU POSIADANEJ INSTALACJI !!!

A może czegoś brakuje w całym układzie, coś byście dołożyli albo zamienili ?? Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi !!

20211227_111427.jpg

20211227_111443.jpg

20211227_111503.jpg

20211227_111619.jpg

20211227_111745.jpg

20211227_112150.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, fuksss napisał:

Zastanawiam się jak ustawić pompę i mieszacz żeby było najbardziej wydajnie i oszczędnie.

Pompę na max, mieszacz jest za mały - ma Kvs =4,2, a powinno być ok 6,3 lub więcej.

Największym wąskim gardłem są rury zasilające - to pewnie PP32 a powinno być min PP40 .

Podziękuj wykonawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka średnica zasilania/powrotu rozdzielacza 14-obiegowego?

Po co tam układ mieszający skoro sama podłogówka i kocioł kondensacyjny?

PS: moim zdaniem, skoro przepływ masz za mały, to poratujesz się jedynie temperaturą kotła. Zmień krzywą, tak, abyś przy -10 C miał na kotle 50C. 

Pytanie za kol. @sambor, czy 3D sobie poradzi, skoro jest za niski kvs mieszacza oraz przekrój rur. 

Od razu odpowiedż 🙂: byłoby to skuteczne, gdyby pompa i mieszacz były bezpośrednio na duzym rozdzielaczu. W tej sytuacji jest to utrudnione.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rury to pp32 zasilanie i powrót!! Czyli dać inny mieszacz czy może lepiej sprzęgło czy w ogóle wyrzucić mieszacz ?? Ddam że kocioł jednofunkcyjny + bojler 140L + pompa wilo do obiegu cwu ( może być tak że poprzez obieg wody cwu woda się wychłodza i nie leci dość gorąca z kranu ??) 

Posiadam dwa grzejniki ale one sa zasilane poza podlogowka z osobnego biegu !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I te 3 rozdzielacze na 1 parze rur wiszą?

Jak temp wody spada to trzeba pompę w kotle podkręcić , a ponadto potrzebne sprzęgło z czujnikiem temp sprzęgła.

Najlepiej to będzie wyrzucić mieszacz ale wtedy potrzebne sprzęgło z czujnikiem temp

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.