Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o pomoc/ ocenę


KarolBl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

po 10 latach chciałbym zmodernizować swoje ogrzewanie (aktualnie zło konieczne kocioł zasypowy)

Stawiam na pellet i skromny bufor 300l. Instalacja niezbyt rozbudowana, 6 grzejników na jednym obiegu, rurki miedź, grzejniki płytowe

Poniżej naskrobałem zaczątek schematu nowej instalacji. Sterowanie większości techem i-2 (on steruje nagrzewaniem bufora i wyjściem na grzejniki)

Żeby obciąć niepotrzebne dyskusje w stylu trzeba było kupić coś innego zaznaczam że piec i bufor już kupiony

image.thumb.png.e9525027ccff4c7b8db73f96997f5100.png

moja prośba o rade:

- jakie naczynie przeponowe, te w piecu pewnie będzie za małe? i gdzie je umiejscowić?

- czy i jeżeli tak gdzie i jakie filtry pozakładać?

- czy i jeżeli tak gdzie pozakładać zawory zwrotne?

- czy dobrze wrysowałem pompe na obiegu CWU i zawór 4d?

- jakieś widoczne babole w moim rozumowaniu?

- jaki zawór 3d? zwykły na stałe, sterowany ręcznie termostatyczny? zawór 3d z siłownikiem to chyba przerost formy nad treścią??

 

Sterowanie:

piec tylko pilnuje CWU i steruje procesem spalania

tech i-2 będzie na podstawie czujników temperatury dołu i góry bufora sterował jego nabijaniem, następnie na podstawie krzywej grzewczej i czujnika temp zewnętrznej będzie ustalał temp zasilania na obiegu - mieszając zaworem 4d na siłowniku. W najzimniejszym pomieszczeniu w domu (tam nie będzie termostatu na grzejniku) będzie regulator z termostatem ST 292 który po przekroczeniu 

zadanej temperatury pomieszczenia (schemat tygodniowy dzień/noc) będzie wyłączał pompę na zasilaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko:

1/zdecyduj, czy chcesz mieć pompę CWU, czy zawór przełączajacy CO/CWU- stosowne schematy w instrukcji kotła

2/Ochrona powrotu kotła zaworem 3D stałotemperaturowym 55C

3/Za buforem lepszy mieszacz 3D zamiast 4D - o ile chcesz sterować pogodówką temperaturę grzejnkiów.

4/ Naczynie przeponowe dobrane jest do mocy kotła, wiec powinno byc wystarczajace , ale  należałoby sprawdzić pojemność wodną instalacji. Pamiętaj, że musisz mieć drugie naczynie uwzględniające pojemność bufora!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to również zwięźle:

1. osobna pompa, jest na schemacie na powrocie z CWU (troche słabo widać, trzeba powiększyć)

2. ok

3. możesz rozwinąć dlaczego 3d będzie lepszy? niby mi hydraulik mówił że 4d "lepiej miesza" Tak planuje porodówkę na techu i-2

4. wiem że to w kotle będzie niewystarczające, dlatego jestem ciekawy jakie duże musze dokupić i gdzie na schemacie muszę je umieścić? bufor 300litrów, reszta instalacji ok. 60-80 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok fajnie, dlatego staram się coś dowiedzieć od Was ale na razie to ciężko idzie...

 

można prosić merytoryczniej Panowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś merytorycznie

- jak w kotle jest wbudowana pompa to zastosuj zawór przełączający na CWU zamiast oddzielnej pompy 

- za buforem zawór 3d termostatyczny lub mieszający z możliwością założenia siłownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- doprecyzuję: za buforem 3D termostatyczny jeśli korzystasz z zaworów termostatycznych na grzejnikach albo  3D z siłownikiem-jeśli ma być sterowanie pogodowe.

Ostatecznie możesz "pogodzić" pogodówkę z termostatami na grzejnikach - ustawisz pogodówkę wg najzimniejszego pomieszczenia z otwartą głowicą na max a pozostałe będą przymykać tam, gdzie dojdzie do przegrzania pomieszczenia.

Ale nie pogodzisz pogodówki z mieszaczem termostatycznym za buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmaj dzięki, precyzuje

zawór za buforem będzie sto procent z siłowniem i pogodówką. Tak jak pisałeś w najzimniejszym pomieszczeniu grzejnik zawsze otwarty, reszta grzejników na termostatach. Mój dylemat brzmi tylko 3d czy 4d? Jakie wady / zalety obu rozwiązań

nie napisałem tego jasno na początku: ostatnie moje pytanie

W dniu 16.08.2020 o 22:49, KarolBl napisał:

- jaki zawór 3d? zwykły na stałe, sterowany ręcznie termostatyczny? zawór 3d z siłownikiem to chyba przerost formy nad treścią??

dotyczyło tylko i wyłącznie ochrony powrotu, nie tego zaworu między buforem a grzejnikami, tam 100% siłownik

kolejne moje dylematy:

- jak duże naczynie przeponowe do bufora 300 litrów

- gdzie i czy potrzebne zawory zwrotne i filtry

i tak dal jasności, CWU będzie na osobnej pompce i obiegu z kotła, kocioł ze swoim sterownikiem to ogarnie. Pompka która jest wbudowana w piec będzie pracować na obiegu CO kocioł-bufor

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2020 o 21:39, sambor napisał:

Na wyjściu bufora tylko zaw 3-D!

rozumiem że dajemy go na zasilaniu?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawiłem schemat

czy dobrze umiejscowiłem pompkę CO? (kliknij w rysunek, będzie wyraźniejszy)

image.thumb.png.6016aaa6bb06a7b33985b1fe785f301e.png

Edytowane przez KarolBl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe około 60 litrów z bezpiecznym zapasem na instalację. Zakładając 20 kW mocy, 300 l bufor i 2,5 bara ciśnienie otwarcia zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dam 60 litrów, a gdzie je najlepiej umiejscowić? na powrocie między kotłem a piecem czy między buforem a instalacją

wiadomo że przy CWU musi być małe naczynie przeponowe, 6 litrów wystarczy?

a pompkę dobrze umiejscowiłem pomiędzy zaworem 3d a grzejnikami na zasilaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, KarolBl napisał:

na powrocie między kotłem a piecem

Czyli gdzie? Kocioł to prawidłowa nazwa "pieca"  - najlepiej na powrocie pomiędzy 3D stałotemperaturowym a kotłem- wtedy na rurze zasilajacej kocioł/bufor nie może być żadnej armatury odcinajacej!!

9 minut temu, KarolBl napisał:

przy CWU musi być małe naczynie przeponowe, 6 litrów wystarczy?

Zależy od kilku czynników, min od pojemności wymiennika CWU, ciśnienia w sieci wodociagowej.

9 minut temu, KarolBl napisał:

a pompkę dobrze umiejscowiłem pomiędzy zaworem 3d a grzejnikami na zasilaniu?

Dobrze

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.