Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Timel SKZP-04P duże spalanie


Seba90

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Mam piec Solar14kW, sterownik Timel SKZP-04P, palnik Viper. 

Mam problem z ustawieniem kotła. 

Spala mi bardzo dużo. 

Dom 120m2. Ocieplony grafit 15cm, okna 3 szybowe. 

Góra grzejniki temp. 19-21 zależy od pokoju. 

Dół podłogówka temp. 35-40 wody. A powietrza 22-22,5.

Wydaje mi się że mam złe ustawiony kotła i zwaloną instalacje (chodzi o powrót). 

Czy ktoś byłby w stanie mi doradzić? Hydraulicy w okolicy szału nie robią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam


Wrzuć fotki instalacji

A. Jaka temp. Idzie na kaloryfery
B. Jaka temp. Idzie na podlogowke
C. Jaka jest ustawiona moc maksymalna palnika
D. Ile razy w ciągu w dnia kocioł się wygasza
E. Jak sterowana jest podłogowka,
F. Czy jest zabezpieczenie powrotu kotła
G. Jaka jest ustawiona temp. Na kotle
H. Czy są zawory termostatyczne na kaloryferach

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawaj zdjęcia instalacji, zobaczmy zabezpieczenie powrotu. Duże spalanie to ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Seba90 napisał:

Spala mi bardzo dużo. 

 

Bardzo dużo, tzn ile i czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A. Jaka temp. Idzie na kaloryfery /

40-55. Zależy jak mieszacz ustawie, bo mam manualny. 
B. Jaka temp. Idzie na podłogówkę. /

37 stopni
C. Jaka jest ustawiona moc maksymalna palnika /

100% 
D. Ile razy w ciągu w dnia kocioł się wygasza

Kilkanaście. W załączniku zdjęcie historii. 
E. Jak sterowana jest podłogowka,

Regulatorem pokojowym. 
F. Czy jest zabezpieczenie powrotu kotła

Nie ma. 
G. Jaka jest ustawiona temp. Na kotle

60 zadana. 2 stopnie histereza. 
H. Czy są zawory termostatyczne na kaloryferach

Są. 50/50. cyfrowe i ręczne 1-5 skala

IMG_20211228_154139.jpg

IMG_20211228_154733.jpg

IMG_20211228_114457.jpg

IMG_20211228_114039.jpg

IMG_20211228_114024.jpg

IMG_20211228_114012.jpg

IMG_20211228_114001.jpg

IMG_20211228_113949.jpg

IMG_20211228_113938.jpg

IMG_20211228_113929.jpg

IMG_20211228_113925.jpg

IMG_20211228_113910.jpg

IMG_20211228_113907.jpg

IMG_20211228_113859.jpg

IMG_20211228_113854.jpg

IMG_20211228_113850.jpg

IMG_20211228_113843.jpg

IMG_20211228_113838.jpg

IMG_20211228_113833.jpg

IMG_20211228_113827.jpg

IMG_20211228_113821.jpg

IMG_20211228_113814.jpg

IMG_20211228_113805.jpg

IMG_20211228_113757.jpg

IMG_20211228_113738.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tę instalację to ci żaden sterownik nie pomoże. Przykro mi.

Po sezonie trzeba będzie ją przerobić. Na kanale Afriso na YT znajdziesz jak zrobić instalację podłogówka + grzejniki. Także na tym forum temat wielokrotnie wałkowany. Musi być zabezpieczenie powrotu, to nie kocioł gazowy. Brakuje części zaworów odcinających. Pamiętaj o tym, że każdy element który może się popsuć (zawór zwrotny, pompa), bądź wymaga konserwacji (filtry) musi się znaleźć pomiędzy takimi zaworami. Inaczej czeka cię spuszczanie wody z instalacji, co nie jest dla niej zdrowe.

Patrząc jeszcze na komin od dołu, co tam na dole jest tak powycinane?

Brakuje tylko zdjęcia gdzie znajduje się pompa podłogówki i zawór  mieszający z siłownikiem i jak regulator pokojowy tym steruje. Ale to pewnie w skrzynce z rozdzielaczem podłogówki jest.

Podeślij jakiś link do tego kotła który masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się spuszczać Panowie, gość nie napisał ile mu spala, napisał tylko że bardzo dużo, a to przecież może być w sam raz ! Mi też spala bardzo dużo, bo chciałbym żeby spalał 5 kg na dobę, ale niedobry piec spala tylko bardzo dużo 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej instalacji problem ze spalaniem jest najmniejszym problemem. Naprawdę. Zobacz w logach. Ten kocioł co chwila się odpala, a powinien działać praktycznie non stop. Zobacz jaka jest temperatura zadana, a rzeczywista na kotle. On jest po prostu zimny. Skoro na wyjściu jest 45 to ile jest na powrocie? Ile ten kocioł wytrzyma przy takich warunkach pracy? Blachę trafi szlag, podobnie jak zapalarkę.

Dlatego poprosiłem o link do tego kotła, żeby zobaczyć instrukcję podłączeniową do niego i wymogi gwarancyjne. Instalacja oczywiście będzie grzała, ale jej praca będzie niestabilna. Sterownik tego nie ogarnie, niezależnie od tego co mu się ustawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jameess napisał:

Nie ma co się spuszczać Panowie, gość nie napisał ile mu spala, napisał tylko że bardzo dużo, a to przecież może być w sam raz ! Mi też spala bardzo dużo, bo chciałbym żeby spalał 5 kg na dobę, ale niedobry piec spala tylko bardzo dużo 😉

 

Trochę szacunku. Nie widziałem tego pytanie po prostu. 

25-30kg na dobę. 

 

1 godzinę temu, mkwapisz napisał:

W tej instalacji problem ze spalaniem jest najmniejszym problemem. Naprawdę. Zobacz w logach. Ten kocioł co chwila się odpala, a powinien działać praktycznie non stop. Zobacz jaka jest temperatura zadana, a rzeczywista na kotle. On jest po prostu zimny. Skoro na wyjściu jest 45 to ile jest na powrocie? Ile ten kocioł wytrzyma przy takich warunkach pracy? Blachę trafi szlag, podobnie jak zapalarkę.

Dlatego poprosiłem o link do tego kotła, żeby zobaczyć instrukcję podłączeniową do niego i wymogi gwarancyjne. Instalacja oczywiście będzie grzała, ale jej praca będzie niestabilna. Sterownik tego nie ogarnie, niezależnie od tego co mu się ustawi.

W załączniku instrukcja kotła. 

Dobija do zadanej nawet 68 poleci. Ale jak spadnie do 58 (histereza 2*) to zanim się ruszy to szybko spada nawet do 44. 

1640508943013_Instrukcja DTR_2_2019_Kocioł_SOLAR14.pdf

4 minuty temu, Seba90 napisał:

25-30kg pali. 

 

W załączniku instrukcja kotła i sterownika. 

Dobija do zadanej nawet 68 poleci. Ale jak spadnie do 58 (histereza 2*) to zanim się ruszy to szybko spada nawet do 44. 

1640508943013_Instrukcja DTR_2_2019_Kocioł_SOLAR14.pdf

 

SKZP-04_PELLET_Instrukcja_V_2_4_bez_internetu_1__2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kocioł tak właśnie będzie działał przy takim podłączeniu. Zasadniczo kłania się hasło RTFM, czyli w bardziej dosadny sposób read the fucking manual. To powinni zrobić instalatorzy. A po (albo w trakcie) instalacji poprosić ich o instrukcję jak np. wyczyścić filterek, albo wymienić pompę.

Zacznijmy od strony 17 i 18 tej instrukcji:

"Aby prawidłowo połączyć kocioł z instalacją grzewczą należy zachować poniższe warunki: temperatura na kotle nie
powinna być niższa niż 65°C, zaś temperatura wody na powrocie nie niższa niż 55°C. Związane jest to z faktem wykraplania pary wodnej na zimnych ścianach kotła (tzw. Pocenie się kotła), które to zjawisko powoduje zmniejszenie żywotności". I ten punkt mówi już sam za siebie.

Pokazano możliwość podłączenia przez sprzęgło, przy czym wskazówka niżej mówi coś o zaworze. Na stronie 22 masz przykłady ochrony powrotu i proponowałbym wybrać ten z zaworem termostatycznym 3d 55C i pompą kotłową (ten niżej).

Te rysunki są na instalacje otwarte. Ja zakładam że u ciebie jest zamknięta i stąd trzeba dodać odpowiednią grupę bezpieczeństwa.

Następnie sprzęgło/rozdzielacz i za tym dwa niezależne obwody: na podłogówkę i na grzejniki. Obieg podłogowy w zasadzie już masz gotowy, trzeba będzie tylko dorobić identyczny na grzejniki. Technicznie  w tym przypadku zawór mieszający nie jest potrzebny, bo masz termostaty na grzejnikach. Zdaje się że @Jockey prezentował na YT swoją instalację. Można podpatrzeć.

Co do obiegu podłogowego, to się nie wypowiem bo osobiście nie mam, ale włączanie/wyłączanie nie jest wg mnie najlepszym rozwiązaniem. Podłoga ma bardzo dużą bezwładność, ale może się to sprawdza. Tylko trzeba pamiętać, że będzie po prostu "szarpało" modulacją przy załączaniu/wyłaczaniu podłogówki.

SKZP02/04 potrafi sterować jednym zaworem. Możesz trochę przerobić podłączenie podłogówki i założyć zawór 3d z siłownikiem i podłączyć go do sterownika. Do tego panel pokojowy i powinno płynnie sterować podłogą.

Jeżeli masz ograniczone fundusze, to w pierwszej kolejności bezwzględnie zrób zabezpieczenie powrotu na kocioł.

Jak wspomniałem dokładne schematy znajdziesz tutaj, najczęściej prezentowane przez @sambor na kanale afriso na yt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjał podajnika - czyli jest test wagi pelletu w tym sterowniku? To pierwsze. Drugie - kaloryczność paliwa ustaw na 5,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.