Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociol per eko ksp spark


sebastiano89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Wiosną przyszłego roku szykuje się u mnie zmiana kotła z aktualnego  węglowego(per eko ksw 12 kw)  na  pelletowy per eko ksp spark 12 kw  do ogrzania 150 m  średnio ocieplonego budynku(skoro weglowy 12 kw  wystarczał to myślę że nie ma potrzeby instalacji większego) kocioł wybrany trochę przez sentyment  do poprzedniego, małe wymiary  a także gotową wbudowaną  hydraulikę umożliwiającą  wymianę "sztuka za sztukę" podobno nie wymaga nawet instalacji zabezpieczenia temperatury powrotu(3d/4d) Jedynie wyczyścić instalacje i montować. Może ktoś akurat użytkuje i zechciałby  się podzielić opinią na temat tego  kotła czy to dobry wybór?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem oczywiście ofertę różnych producentów, interesuje mnie kocioł  mały gabarytowo z wbudowaną hydrauliką(mała kotłownia) , pełną automatyką czyszczenia a także wentylatorem wyciągowym( maly przekrój komina 14 na 14  9 m wysoki będę montował  ,wkład 120)
 Red selecta dużo droższa i wymaga jeszcze  zaworu zabezpieczenia powrotu (dedykowany1200 zł) kociol"Lidia nie ma zbyt wielu dobrych opinii"
Ferroli bio pellet korzystna cena lecz ręczne czyszczenie wymiennika i wymagana ochrona powrotu. Wspomniany qmpell nie ma wbudowanej hydrauliki, natomiast ksp spark mógłbym bezpośrednio podpiąć do instalacji grzejnikowej I to jak dla mnie jest kluczowe. Dziwi mnie tylko fakt że kocioł niby od 4 lat na rynku a prawie  żadnych opinii o nim nie ma 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Puławiak jesteś mistrzem ,  ten sam kocioł  w tym samym opakowaniu tylko inny producent   😄  Teraz będę miał co czytać w wolnym  czasie ale skoro to kopia kopi to konstrukcja nie może być zła.  Swoją drogą  lenas  masz jakiś wkład w kominie czy te 14 na 14 to cegła tak jak u mnie?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sebastiano89 napisał:

  Puławiak jesteś mistrzem ,  ten sam kocioł  w tym samym opakowaniu tylko inny producent   😄  Teraz będę miał co czytać w wolnym  czasie ale skoro to kopia kopi to konstrukcja nie może być zła.  Swoją drogą  lenas  masz jakiś wkład w kominie czy te 14 na 14 to cegła tak jak u mnie?  

To nie jest kopia...........  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  
Też się  zastanawiałem na początku czy dawać wkład ale po zagłębieniu się w temat wole zamontować  wkład zrobić raz a dobrze i nie wracać do tego za np rok, u jednego akurat może być dobrze a u drugiego bedą wykwity.
Co do kotłów laminox to dziękuje Puławiakowi bo nie znalazłbym tego nigdy a teraz
już co nieco się dowiedziałem o tym kotle. Swoją drogą ciekawa konstrukcja z dużym zładem wody, jeśli się nie mylę to właśnie ten wygrzany zład wody zabezpiecza temperaturę powrotu  w mniejszych wersjach kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do per eko powiedziano mi , że  ten model nie wymaga  zaworu zabezpieczenia powrotu gdyż ma już wbudowane zabezpieczenie, skoro tak to przecież nie będę sie kłocił 😄    Na wiosne  bedę go montował i na pewno podziele się spostrzeżeniami. Swoją drogą tekla draco bio compact f ii gp 12kw też ciekawie  wygląda wbudowana cała hydraulika z 3 pompami  tylko ta cena 17 tys za 12 kw  trochę sporo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To albo jest zawór zamontowany albo pompa PWM. W sumie ciekawe co wsadzili. A sam zawór zabezpieczenia powrotu nie jest jakiś specjalnie drogi nie ma co tego tak demonizowac

He he he a ta tekla to jaki to Compact - zbiornik na paliwo dostawka wystający palnik i ta traba słonia. Taki kompakt wielobryłowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2021 o 23:02, Puławiak napisał:

Pewnie przez pompę PWM.

Pompa na PWMie do ochrony powrotu? Jak to ma niby dzialac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he he a ta tekla to jaki to Compact - zbiornik na paliwo dostawka wystający palnik i ta traba słonia. Taki kompakt wielobryłowy. 

2 minuty temu, PioBin napisał:

Pompa na PWMie do ochrony powrotu? Jak to ma niby dzialac?

Teoretycznie ma działać już w jednym kotle takowe rozwiązanie jest zastosowane ale z tego co wiem to o tak dodają żeby dodatkowo zastosować zawor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PWM reguluje moca pompy wiec jak mniejszy PWM to przeplyw mniejszy i co ma to pomoc w ochronie powrotu? Chyba pogorszyc jak cos nie wypali. Pytanie ogolne nie do Ciebie - po prostu temat mnie zaciekawil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste sterownik dostosowuje obroty pompy do aktualnej sytuacji i temperatury na kotle im niższa temperatura tym z mniejszymi obrotami pompa pracuje. Coś jak stara grawitacja

Kiedyś w piecykach było takie rozwiązanie że od określonej temperatury pompa była załączana na określony czas i w miarę przyrostu temperatury czas pracy się wydłużał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie  z mojej strony to czysta ciekawość  i kolega "Puławiak " może mieć racje , co prawda nie jestem znawcą tematu ale Pan  do którego sie dodzwonilem powiedział właśnie że pompa  na powrocie jest zabezpieczeniem i w instrukcji ani gwarancji nie ma wymogu innego zabezpieczenia. Obecnie moja instalacja działa również grawitacyjnie i wszystko się bardzo powoli wygrzewa  a pompa  na powrocie  wspomaga działanie po  rozpaleniu,  także taka pompa działająca  jak(grawitacja)  może  sie sprawdzić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór to nie problem koszt ok 300 zł ale zastanawia mnie fakt mitycznego zabezpieczenia i jeszcze ten filmik  z wpięciem  bezpośrednim. W każdej  instrukcji do kotła jakie przeglądałem była mowa o tym co powinien zawierać schemat podłączenia i co jest wymagane do gwarancji a tutaj nic i na dodatek u źródła powiedziano mi , że zabezpieczenie jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.