Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł przegrzewa się, pomocy


Ruda90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i proszę o pomoc. 

Jestem totalnym laikiem więc z góry proszę o wyrozumiałość.

Od trzech lat posiadam instalację co ze zwykłym kopciuchem. Do tej pory wszystko było ok. Zasypałam piec do połowy/do pełna, w zależności od temperatury, puszczał ciepło na grzejniki przy rozgrzaniu ok 40st, nagrzewał się do 65-70st. i tę temperaturę utrzymywał stopniowo spalając węgiel. Od dwóch dni mam następujący problem: piec do temperatury 60st rozgrzewa się bardzo bardzo powoli, ciepło na grzejniki "wypuszcza" dopiero przy ok 60st, a kiedy wreszcie osiągnie 70 st w błyskawicznym tempie rozgrzewa się do ponad 100 st i piszczy z komunikatem o zbyt wysokiej temperaturze co. Zbijam temperature dopuszczając zimnej wody ale to pomaga tylko na chwilę bo zaraz znowu wariuje i rozgrzewa się ponad normę. Wcześniej paliłam z piecem zasypanym do pełna a teraz mam pięć razy mniej węgla albo odrobinę węgla i trochę drewna a on i tak się przegrzewa. Jesli dam minimum opału to zanim osiągnie 60st i wypuści ciepło na grzejniki to praktycznie wszystko jest wypalone i zaraz grzejniki zimne. 

Ogrzewanie podłogowe w ogóle nie działa, podłoga zimna, mimo że grzejniki ciepłe.

Dodatkowo grzejniki w górnej części są bardziej ciepłe niż w dolnej. 

W ustawieniach nic nie zmieniałam, na grzejnikach też nic nie ruszane. 

Zauważyłam też jakąś nieszczelność instalacji. Tzn przy piecu jest ta główna (zdaje się mosiężna/miedziana) rura do której podłączone są wszystkie niebieskie i czerwone plastikowe rurki (od grzejników i podlogówki). Przy gwincie od jednej z tych czerwonych rurek jest maluteńki zawór. I właśnie w tym miejscu na tym gwincie woda wycieka. Ale to tak minimalne, ucieka po kropli. 

Czy ktoś ma jakiś pomysł? W czym szukać przyczyny problemu? Hydraulik może przyjechać dopiero w niedzielę, dziś ledwie wtorek, w ten sposób nie da się palić, w domu zimno a piec wariuje 😞

proszę pomóżcie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ruda90 zmienił(a) tytuł na Kocioł przegrzewa się, pomocy

Zapowietrzona instalacja. Trzeba dopuścić wody i odpowietrzyć - wcześniej usunąć wyciek ( to kapanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o jakiś schemat instalacji z umiejscowieniem pomp CO, CWU. Może być odręczny.

Ja bym najpierw sprawdził czy pompy CO pracują. Jaki jest sterownik pomp ?.

Nie dopuszczaj zimnej wody do rozgrzanego pieca bo to wywołuje szybkie powstawanie pary wodnej wewnątrz pieca i lokalnym wzrostem ciśnienia, a w skrajnym wypadku może dojść do rozszczelnienia konstrukcji pieca.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, krzych13 napisał:

Zamontowany miarkownik ciągu?Czy sterownik?

Nie wiem co to jest miarkownik ciągu 🙆 zdaje się że u mnie jest sterownik, zainstalowany na górze pieca, tam mogę zmienić temperaturę zadaną, tryby pracy, siłę nadmuchu itp  

8 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Zapowietrzona instalacja. Trzeba dopuścić wody i odpowietrzyć - wcześniej usunąć wyciek ( to kapanie).

Kaloryfery odpowietrzam praktycznie codziennie bo ciągle słychać bulgotanie, a wody dopuszczam parę razy na dzień bo tak jak pisałam muszę zbijać temperaturę kiedy kocioł się przegrzewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to jest miarkownik ciągu 🙆 zdaje się że u mnie jest sterownik, zainstalowany na górze pieca, tam mogę zmienić temperaturę zadaną, tryby pracy, siłę nadmuchu itp  

Ale czy pompy CO pracują. Bo wygląda że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wit21 napisał:

Proszę o jakiś schemat instalacji z umiejscowieniem pomp CO, CWU. Może być odręczny.

Ja bym najpierw sprawdził czy pompy CO pracują. Jaki jest sterownik pomp ?.

 

Nie pamiętam, będę w domu dopiero wieczorem, wszystko sprawdzę i postaram się szczegółowo odpowiedzieć. Dodam też zdjęcia

Jak sprawdzić czy pompy pracują? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną opis "usterki" wskazuje, że "centralne" pracuje w układzie grawitacyjnym. Nie działają pompy CO i Podłogowa.

Trzeba to koniecznie zweryfikować. Jeżeli jest taka możliwość do podłącz pompę/pompy CO na stałe do gniazdka z pominięciem sterownika. Jeżeli pompy mają zakończenia/wtyczki "komputerowe" żeńskie, to do podłączenia użyj kabla od komputera stacjonarnego.

 

ps. będę dostępny na Forum dopiero ok. 21:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do momentu całkowitego odpowietrzenia instalacji, pompy nie popchną wody dalej a kocioł za każdym razem będzie gotować i tworzyć bańki parowe.

@Ruda90Poszukaj kogoś z Twojej okolicy, pewnie nie odmówi pomocy w takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.