Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór zbiornika przeponowego do instalacji CO z buforem.


Robokop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych hydraulików.

Potrzebuję informacji czy zbiornik przeponowy 80l jest odpowiedni do instalacji:

bufor 1000l - faktyczne 960l

Instalacja podłogowa 60m2

Piec CO

6 grzejników żeberkowych aluminiowych ok 80 żeberek.

Kiedyś to przeliczałem i wyszło mi ok 1150l w instalacji.

Mam zbiornik przeponowy 80l i:

temperatura instalacji 20stC - 0,5 atm.

temperatura 70stC - 2,3 atm.

Miałem dokupić jeszcze jeden taki zbiornik ale przeczytałem jakieś inne tematy na tym forum i co niektórzy mają przy podobnej ilości wody w instalacji takie zbiorniki i teoretycznie u nich jest ok. Przyszło mi do głowy ze może mam to jakoś źle wyregulowane i może mam wodę w zbiorniku przeponowym i faktycznie nie jest on 80l tylko mniej. Nigdy żadnego powietrza tam nie dobijałem, tak jak był kupiony tak został podłączony. 

Tekst z innego tematu:

"Na chwilę obecną mam naczynia 25 i 50 L tj 75L na ponad 1100L w układzie  zatem  te Twoje 50 powinno wystarczyć."

Komuś nawet jakieś hydraulik założyli naczynie przeponowe 25l do bufora 1000l.

 

Woda się rozszerza podobno niecałe 5% na 100stC więc teoretycznie ta 80l powinna być git.

 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną ilość wody w instalacji, do Twojej, do tego podłączone 2 zbiorniki przeponowe 100+23l i to jest jeszcze mało. Przy naładowanym buforze prawie do setki (tak ładuje) mam ciśnienie w instalacji start 0.8, do 2,2 bara na koniec ładowania.. 

Edit :

U mnie wygląda to tak, jednak ten drugi zbiornik jest chyba większy niż 23l jutro sprawdzę.. 

IMG_20160923_180259.jpg

Edytowane przez zaciapa
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80l + 20l mam przy ~700l i jest ok. Przy czym ja nie grzeje do temperatur rzedy 90C. Te 80l u Ciebie bedzie za malo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze mi się wydawało że te 80l to mało. Dokupię chyba drugie 80l. Problem ze zbyt dużym wzrostem ciśnienia leży nie w dobrym ustawieniu/ dopompowaniu powietrza tylko w pojemności zbiorników przeponowych.

Koszt kosztem, bardziej mnie martwi miejsce jakie te bańki zajmują. Będę musiał to nad sufitem jakoś umieścić.

Dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2021 o 21:25, Robokop napisał:

Woda się rozszerza podobno niecałe 5% na 100stC więc teoretycznie ta 80l powinna być git.

Teoretycznie masz rację, ale nawet dla zbiornika otwartego jego pojemność czynna nie jest równa jego całkowitej pojemności, zwłaszcza jesli króćce przyłączeniowe sa z boku.

Przy zbiorniku membranowym minimum to 10-12 % pojemności instalacji. Oczywiście najlepiej to policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego dokupię następne 80l. Będzie 160l na 1150l, gdzieś 14%. 

Jak teraz z 20stC do 60stC rośnie mi z 0,5 do 2atm, Po dołożeniu tyle urośnie mi jak rozgrzeje do 100stC, to znaczy nigdy nie przekroczę 2atm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.