Skocz do zawartości
IGNOROWANY

System ogrzewania biura: koza na drewno + piece akumulacyjne czy konwekcyjne?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam biuro 50m2 w starym domu (docieplonym, ale raczej kiepsko), w którym pracujemy od poniedziałku do piątku. System ogrzewania to: w dzień od poniedziałku do piątku palimy w kozie drewnem (jest super ciepło, a przy okazji klimacik). W nocy i w weekendy za ogrzewanie (podtrzymanie temperatury) robią bardzo stare elektryczne piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem (mają termostaty). Taryfa G12. Temperaturę na noc i na weekend ustawiam na ok. 15C. I generalnie całość jako tako działa. Rano oczywiście ta temperatura 15C jest niska i trzeba od razu palić w kominku - ale to nie problem, bo drewna mam od cholery i palić lubię.

Zastanawiam się jednak nad tym, czy przypadkiem zmiana tych starych pieców akumulacyjnych na nowoczesne grzejniki elektryczne konwekcyjne z termostatem i sterowaniem WiFi nie byłoby lepszym rozwiązaniem? Chodzi oczywiście o koszt samego użytkowania (strona wizualną pomijam, chociaż te nowe grzejniki wyglądają b. fajnie w przeciwieństwie do starodawnych wielkich piecy akumulacyjnych, które są paskudne). Bo tak sobie myślę, że piece akumulacyjne mają największy sens właśnie wtedy kiedy skumulowane nocą ciepło mogą oddawać za dnia, a u nas one w ciągu dnia stoją i nie działają - tzn. nie włącza się nadmuch, bo jest ciepło od kominka (tzn. chcąc nie chcąc i tak grzeją, bo są całe ciepłe). I stąd ta moja rozterka, czy w moim konkretnym przypadku nie byłoby lepiej mieć grzejniki konwekcyjne, z precyzyjnym sterowaniem, harmonogramem godzinowym, itd.?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 5 lat grzeję biura ( 90 m kw.) klimatyzatorami - 3 szt. z ustalonym harmonogramem czasowym i tygodniowym.

Poniżej - 10 st. dogrzewam grzejnikami konwekcyjnymi.

Temperatura ustalona w czasie pracy to 22 st, noc i weekendy 16 st.

Koszt znacząco niższy od ogrzewania z sieci miejskiej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam klimatyzator i ja, niestety jeden. Bardzo fajnie grzeje, ale montażysta mówił, żeby go używać tylko do około -5C. A często mamy jednak dużo zimniej więc jednak "wspomaganie" jest konieczne 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za klimatyzator? Tego typu urządzenia działają z reguły do -15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mr2k napisał:

Tak, mam klimatyzator i ja, niestety jeden. Bardzo fajnie grzeje, ale montażysta mówił, żeby go używać tylko do około -5C. A często mamy jednak dużo zimniej więc jednak "wspomaganie" jest konieczne 🙂

samsungi średniej klasy z 2015 r. grzeją spokojnie do -10.

Poniżej to zależy od wilgotności na zewnątrz - wpływa to częstotliwość defrostów.

Edytowane przez bobbuilder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Outsider napisał:

Co to za klimatyzator? Tego typu urządzenia działają z reguły do -15.

Saunier Duval SDH 17-025 NW, właśnie zajrzałem do instrukcji, w skrócie info, że grzanie do -7C na zewnątrz (temperatura suchego termometru). Słabe jest też to, że nie mam programatora, tylko zwykły Timer na pilocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie korzystam z programatorów z klimy tylko zrobiłem sterowanie z programatorów Salus i  Tech przez przekaźnik, Klima pamięta ustawienia sprzed wyłączenia napięcia do paru dni.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.