Skocz do zawartości
IGNOROWANY

System ogrzewania biura: koza na drewno + piece akumulacyjne czy konwekcyjne?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam biuro 50m2 w starym domu (docieplonym, ale raczej kiepsko), w którym pracujemy od poniedziałku do piątku. System ogrzewania to: w dzień od poniedziałku do piątku palimy w kozie drewnem (jest super ciepło, a przy okazji klimacik). W nocy i w weekendy za ogrzewanie (podtrzymanie temperatury) robią bardzo stare elektryczne piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem (mają termostaty). Taryfa G12. Temperaturę na noc i na weekend ustawiam na ok. 15C. I generalnie całość jako tako działa. Rano oczywiście ta temperatura 15C jest niska i trzeba od razu palić w kominku - ale to nie problem, bo drewna mam od cholery i palić lubię.

Zastanawiam się jednak nad tym, czy przypadkiem zmiana tych starych pieców akumulacyjnych na nowoczesne grzejniki elektryczne konwekcyjne z termostatem i sterowaniem WiFi nie byłoby lepszym rozwiązaniem? Chodzi oczywiście o koszt samego użytkowania (strona wizualną pomijam, chociaż te nowe grzejniki wyglądają b. fajnie w przeciwieństwie do starodawnych wielkich piecy akumulacyjnych, które są paskudne). Bo tak sobie myślę, że piece akumulacyjne mają największy sens właśnie wtedy kiedy skumulowane nocą ciepło mogą oddawać za dnia, a u nas one w ciągu dnia stoją i nie działają - tzn. nie włącza się nadmuch, bo jest ciepło od kominka (tzn. chcąc nie chcąc i tak grzeją, bo są całe ciepłe). I stąd ta moja rozterka, czy w moim konkretnym przypadku nie byłoby lepiej mieć grzejniki konwekcyjne, z precyzyjnym sterowaniem, harmonogramem godzinowym, itd.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 5 lat grzeję biura ( 90 m kw.) klimatyzatorami - 3 szt. z ustalonym harmonogramem czasowym i tygodniowym.

Poniżej - 10 st. dogrzewam grzejnikami konwekcyjnymi.

Temperatura ustalona w czasie pracy to 22 st, noc i weekendy 16 st.

Koszt znacząco niższy od ogrzewania z sieci miejskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam klimatyzator i ja, niestety jeden. Bardzo fajnie grzeje, ale montażysta mówił, żeby go używać tylko do około -5C. A często mamy jednak dużo zimniej więc jednak "wspomaganie" jest konieczne 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za klimatyzator? Tego typu urządzenia działają z reguły do -15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mr2k napisał:

Tak, mam klimatyzator i ja, niestety jeden. Bardzo fajnie grzeje, ale montażysta mówił, żeby go używać tylko do około -5C. A często mamy jednak dużo zimniej więc jednak "wspomaganie" jest konieczne 🙂

samsungi średniej klasy z 2015 r. grzeją spokojnie do -10.

Poniżej to zależy od wilgotności na zewnątrz - wpływa to częstotliwość defrostów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Outsider napisał:

Co to za klimatyzator? Tego typu urządzenia działają z reguły do -15.

Saunier Duval SDH 17-025 NW, właśnie zajrzałem do instrukcji, w skrócie info, że grzanie do -7C na zewnątrz (temperatura suchego termometru). Słabe jest też to, że nie mam programatora, tylko zwykły Timer na pilocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.