Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rekuperacja a kuchenka gazowa


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam wentylację mechaniczną z rekuperatorem i kuchnię gazową. W kuchni jest wywiew tej wentylacji, nawiewy przez pokoje mieszkalne. Kuchnia zamknięta (chociaż drzwi zamykane tylko jak się hałasuje).

Ostatnio był u mnie kominiarz, który robił mi wstępną opinię ad instalacji kotła gazowego (to generalnie bez związku z tematem - kocioł będzie w kotłowni z odrębną wentylacją grawitacyjną). Jednak przy okazji wspomniałem mu, że mam taki układ i on stwierdził, że tego końcowego odbioru kotła gazowego mi nie podpisze, gdyż mam kuchnię gazową bez wentylacji grawitacyjnej.

I teraz pytanie do obeznanych w temacie - czy faktycznie jest taki wymóg?

Po przewertowaniu internetu i przepisów w tym zakresie nie znalazłem takiego wymagania. Bardziej znalazłem zakaz mieszania systemów wentylacji - czyli gdybym wybił w kuchni kratkę to musiałbym zrobić szczelne drzwi i mieć je ciągle zamknięte? 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to:

Cytat

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

To często jest analizowane i być może tym kierują się kominiarze, ale generalnie ja nie mam tam tego typu wentylacji. Owszem jest powietrze wyciągane przez wentylator, ale i dopływ jest wymuszony (przy zamkniętych drzwiach przez szparę, ale jednak jest mechaniczny nawiew). Owszem można z tym dyskutować i niektórzy np. piszą że montują tam i wywiew i nawiew, ale ja wiem czy to coś zmienia z technicznego punktu widzenia. W pokojach tworzy się "nadciśnienie" w związku z nadmuchem, który musi gdzieś uchodzić i wychodzi tam, gdzie są wyciągi.

Generalnie chodzi mi o punkt 10:

Cytat

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

 

11 minut temu, sambor napisał:

Po coś go tam wpuszczał?

😉 Sam nie wiem jak to się stało, że o nim z tym rozmawiałem.

 

Edit: Teraz sobie przypomniałem jaki argument podał kominiarz - chodziło mu o to co będzie jak wyłączą prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje tylko, na czas inspekcji, wypożyczyć kuchenkę elektryczną ☺.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, marcin napisał:

Teraz sobie przypomniałem jaki argument podał kominiarz - chodziło mu o to co będzie jak wyłączą prąd.

Nie jestem autorytet prawnym - to napewno.

Ja tylko technicznie odniosę się analizując dwa punkty 8 i 9.

1. Nie wolno stosować wentylacji mechanicznej wyciągowej (podciśnieniowej) - logiczne.

2. Nie jest zabronione stosowanie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej nawiewno-wywiewnej zrownoważonej lub nadciśnieniowej (nawiewnej) w połączeniu  z grawitacyjna.

3. W przypadku braku prądu będzie pracować wentylacja grawitacyjna (o ile jest-musi być w tym przypadku).

Ps. biorę to na logikę nie na znajomość (interpretacje) przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PioBin napisał:

2. Nie jest zabronione stosowanie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej nawiewno-wywiewnej zrownoważonej lub nadciśnieniowej (nawiewnej) w połączeniu  z grawitacyjna.

No właśnie jest też paragraf 148 punkt 2:

Cytat

W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jakiej wentylacji mechanicznej dotyczy ten przepis?

nawiewnej?

wywiewnej?

zrownoważonej (naw-wyw)?

kazdej powyżej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda z wymienionych jest mechaniczna, więc zapewne każdej.

Aczkolwiek przyznam, że interpretacja tych przepisów może być różna. Np w tym:

Cytat

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

zastanawiam się czy to w ogóle dotyczy kuchenki gazowej. No bo czy kuchenka gazowa jest "urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, marcin napisał:

zastanawiam się czy to w ogóle dotyczy kuchenki gazowej.

Według mnie tak jest - powietrze pobierane z pomieszczenia i spaliny odprowadzane do pomieszczenia.

Czyli nie można stosować (instalować) kuchenki gazowej w pomieszczeniu z instalacja mechaniczna (każda) lub inaczej nie wolno instalować wentylacji mechanicznej gdy mamy kuchenkę gazowa.

Pozostaje wtedy tylko wentylacja grawitacyjna.

Przepis dotyczy pomieszczenia.

Chetnie również poczytam inne zdanie…

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca się zgodzę:

Cytat

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

W mojej interpretacji przy mam w pomieszczeniu wentylację nawiewną-wywiewną zrównoważoną, więc punkt 9 mnie dotyczy (niezależnie czy dotyczy kuchenki gazowej czy nie)

6 minut temu, PioBin napisał:

Chetnie również poczytam inne zdanie…

Przyłączam się 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze z innej strony. Pierwsza była kura czy jajko?

Byla kuchenka -> była wiec wentylacja grawitacyjna -> zamontowano mechaniczna. Czy mogłeś ja zamontować?

Jest wentylacja mechaniczna -> nie ma (nie potrzeba) grawitacyjnej -> czy można zamontować kuchenkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była najpierw kuchenka (od 1995 r) i wentylacja grawitacyjna (wtedy chyba mało kto słyszał o rekuperacji). Jakieś 10 lat temu zamontowałem rekuperację i kratkę zostawiłem. Zaślepiłem ją dopiero rok temu przy remoncie kuchni. Teraz wiem, że jedynym pewnym błędem było to, że nie zaślepiłem kratki od razu. Natomiast nie mam pewności co do tego czy słusznie kominiarz nie akceptuje kuchenki gazowej przy rekuperacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin masz prawidłowo (instalacja mechaniczna nawiewno-wywiewna) jeśli masz wymagany dla tego pomieszczenia przepływ przez anemostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zapisami normy PN-83/B-03430/Az3: "Kuchnie bez okna zewnętrznego, wyposażone w kuchnie gazowa powinny mieć mechaniczna wentylacje wywiewna; usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m3/h."

i dalej:

"W ramach jednego mieszkania nie dopuszcza się stosowania równolegle wentylacji wywiewnej mechanicznej o
działaniu ciągłym i wentylacji grawitacyjnej.
W mieszkaniach wyposażonych w paleniska na paliwo stałe, kominki lub gazowe podgrzewacze wody z
grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, może być stosowana tylko wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna
wentylacja nawiewno-wywiewna (zrównoważona)."

W kuchni, w przypadku wentylacji mechanicznej, stosujemy tylko wyciąg 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Przyszedł inny kominiarz i nie robił problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.