Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła na pellet


kondud

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Godziny już przesiedziałem na Waszym forum, youtubach, stronach sklepów internetowych itd.  i nadszedł czas na założenie tematu.

Potrzebuję wybrać dla rodziców kocioł na pellet, będą wymieniać starego kopciucha.

Nie proście mnie o wyliczenia z cieplowlasciwie, ponieważ dom rodziców to mieszanka różnych materiałów, ścian murowanych, drewnianych, w części ocieplony styropianem, w części watą. Wprowadziłem tam moje dane, w większości były pewnie bardzo niedokładne, wyszło mi 8,3kW ale trzeba wziąć na ten wynik bardzo dużą poprawkę i dlatego szukam kotła o mocy 10-12kW.

Wybierając kocioł patrzyłem również na certyfikaty Ecodesign i wszystkie podane kotły mają cząstki stała <20mg/m³, więc rodzice mogą liczyć od 1 lipca na zwrot 45% z czystego powietrza.

Kryterium był też komin, będzie wkład ale max co możemy włożyć, będzie i tak potrzebne frezowanie, to kwasówka 150mm około 6m wysokości. Część kotłów odrzuciłem, ponieważ miały czopuch 160mm i miałbym problem z odbiorem kominiarza, ponieważ zabronione są redukcje średnicy komina za czopuchem. 

Do ogrzania jest 90m2 (7 grzejników panelowych) + CWU jakieś 120-140 litrów. Generalnie jest mały wybór kotłów 10kW bo taki byłby chyba najlepszy, dlatego biorę pod uwagę również 12kW.

Oto moje wybory, bardzo proszę o porady i argumenty za/przeciw wybranymi modelami:

Defro Smart Ekopell 12kW

Lazar SmartFire 11kW

Pereko KSP Spark 12kW

Stalmark Pelled Vegas 10kW

Tekla Draco Bio Compact F II 12kw

Tekla Drako Bio Compact F II GP (ma wbudowany cały układ hydrauliczny)

Kostrzewa Pellets EEI 12kW

Kostrzewa Mini Bio NE 10kW

Osobiści najbardziej jestem za Stalmarkiem i Teklami ale proszę Was o porady do Wy byście kupili.

 

Ostatecznie możemy wziąć pod uwagę kotły z cząstkami stałymi >20 i liczyś na dopłatę 30% ale wtedy musiałby to być kociołek naprawdę sprawdzony, polecany, niezawodny i też tani, aby zrównoważyć mniejszą dopłatę i najlepiej 10kW z czopuchem max 15cm.

 

Z góry dziękuję za poświęcony czas i wszystkie rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laguna Edilkamin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak jest możliwość to GAZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Tekle bez Gp jak go kupowałem to był najtańszy wśród konkurencji. Po 2.5 roku i spaleniu 4 ton pelletu wymieniłem rurę elastyczną i ślimak w zasobniku. Trochę się bawiłem z ustawieniami ale już ogarnołem. Ogólnie polecam. Nie wiem ile teraz kosztuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie podłączyłem Pereko qmpl 12kw ze sterownikiem mini ster pid na powiechsznie 120 m i jestem po pierwszej próbie palenia.Moje pierwsze wrażenie jest takie ,że jestem zachwycony,a jak będzie w sezonie to się okaże.Bardzo mało jest w necie i na forum o tych piecach ale to chyba znaczy że użytkownicy nie mają z nimi problemów.No i cena dobra.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skamp-PV 15 Pellet (kocioł z możliwością spalania ekogroszku po niewielkiej "modyfikacji")

Ferroli Biopellet Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skamp odpada, bo czas oczekiwania w Sekom to ponad 2 miesiące. 

O Ferroli słyszałem, cena dobra, dopłatą tylko 30%, czym ten kocioł aż tak się wyróżnia i jest lepszy od podanych przeze mnie propozycji?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ferroli to prosta, sprawdzona konstrukcja, palnik wrzutkowy no i cena "atrakcyjna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mam na myśli wersje Pro nie Premium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja chciałem kupić kocioł to pół roku śledziłem forum i doszedłem do wniosku ,że najlepszy kocioł to prosta konstrukcja bez bajerów typu palnik samoczyszczący itp.ponieważ po jakimś czasie zatrzynają się problemy.Dużo jest na forum o takich problemach ,dlatego wybór padł na kociołek pereko qmpl 12kw .i pierwsze moje wrażenia są super.No ale wybór należy do Ciebie .Jak chcesz się dowiedzieć o jakimś kotle to wpisz w szukaj na forum i poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kocioł Kamen Perfekt Bio 10kW biorę pod uwagę.

Jeśli nikt nie chce doradzić co kupić to chociaż napiszcie co Wy macie u siebie i czy jesteście zadowoleni czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TechnixPel zawsze jest w nim opcja zejścia do palenia ekogroszkiem

Model na pelet warto wybrać w zależności od instalacji z Argos Plus Pelet 3pompy, zawór,pogodowe, kolorowy wyświetlacz, internet 

albo Argos Maxv2 na 2zawory, 5pomp z dużym kolorowym wyświetlaczem, pogodowe, zapalarka auto dla trybu pelet i węgiel.

 

Argos Plus Pelet poleciłbym w miejsce podstawowego Blacka, jego bym zostawił dla osób starszych bądź gdy kocioł sama kobieta obsługuje.

 

palnik bardzo dobrze spala dedykowany pellet A1, ale nie pogardzi i nie ma kłopotu ze spalaniem tańszych no-name, ze względu na żeliwną komore powietrzna nic mu tez nie zrobi pelet z mdf w przeciwieństwie do typowych stalówek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz

Ostatecznie biorąc pod uwagę miejsce w kotłowni oraz program czyste powietrze do wyboru zostały 2 modele:

Tekla Draco Bio Compact F II 12kw

Defro Gamma 10kW

 

Proszę o Wasze uwagi co byście bardziej polecili.

Proszę nie proponować innych modeli bo tylko te dwa są dla mnie szybko dostępne i muszę wybrać między nimi dwoma.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego szybko dostępne są prawie wszyskie kotły ,zamawiasz i za dwa dni masz .Ja tak zrobiłem.Ale to Ty musisz wybrać kocioł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł kupiony.

Proszę o radę jakiej firmy kupić bojler CWU około 140l oraz bufor jakieś 200-300l. Czy faktycznie bufory są wszystkie nieemaliowane i wtedy woda c.o. musi być zdemineralizowana? Tak przynajmniej przeczytałem w opisie kilku buforów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2021 o 16:44, kondud napisał:

Witam jeszcze raz

Ostatecznie biorąc pod uwagę miejsce w kotłowni oraz program czyste powietrze do wyboru zostały 2 modele:

Tekla Draco Bio Compact F II 12kw

Defro Gamma 10kW

 

Proszę o Wasze uwagi co byście bardziej polecili.

Proszę nie proponować innych modeli bo tylko te dwa są dla mnie szybko dostępne i muszę wybrać między nimi dwoma.

Dzięki

Też stałem przed tym wyborem. Tekla dobry kocioł, firma i serwis. Ja go nie wybrałem, bo zbyt duży do mojej kotłowni i moc 12kw. 

Rozważ Sas bio compact 10 kw, jakoś Defro w mojej okolicy nie ma dobrych notowań. Z racji, że obecnie od wielu lat ja i moi rodzice użytkujemy kotły Stalmark (bezawaryjne), postawiłem na Stalmark Ekosilver 10 kw on też ma emisję cząstek poniżej 20.

Z przedstawionych przez Ciebie, to brałbym Teklę. Sprawdź tylko bo wydaje mi się, że te kotły, które wskazujesz nie mają emisji cząstek poniżej 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.