Skocz do zawartości

duch74

Forumowicz
  • Postów

    16
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez duch74

  1. @SnurqDziekuję Ci bardzo za wyjaśnienia jesteś gość 😄 Ale właśnie pojawiło mi się nowe pytanie. Ze względu na cenę pelletu na wiosnę zamierzam zrezygnować z grzania wody pelletem, tylko będę grzał wodę bojlerem z grzałką, który stoi przy kotle. W związku z tym chciałbym kocioł wyłączyć. Rozumiem, że normalnie odłączam kocioł z gniazda i to wszystko ? Czy te zawory zamykam jeśli nie będę grzał wodę bojlerem. Foto niżej:
  2. okolice Brodnicy, kujawsko-pomorskie, pellet noname - 1200 zł.
  3. Panowie poszukuję pomocy i wytłumaczenia jak kocioł powinien pracować. Sterownik TECH-a. Aktualne wyposażenie kotłowni jak w 1 poście i teraz tak: 1. Temperaturę na kotle mam w okolicach 40*C i wiem że to za mało i nawet jak ustawię zadaną na 60*C to i tak jest 40*C. Temperatura na kotle wzrasta tylko wtedy kiedy czujnik pokojowy da sygnał że trzeba dogrzać dom wtedy on się uruchamia. Zaznaczę że "FUNKCJA ROZPALANIA" jest aktywna. Mam też ustawioną histerezę kotła na 5*C. 2. Teraz najważniejsze - czy nie powinna objawiać się w ten sposób? - jeśli temperatura na kotle spadnie do 55*C to kocioł się uruchamia/ dogrzewa i jeśli temp. w domu spadnie poniżej zadanej na czujniki to kocioł również się uruchamia ? Nie wiem czy dobrze mnie rozumiemcie. Teraz jest tak, że kocioł uruchamia się tylko jeśli na czujniku pokojowym spadnie poniżej zadanej i jeśli CWU spadnie poniżej zadanej. Kocioł ma w dupie ustawionę histerezę kotła na 5 *C.... Czy tak powinno być ? Czy funkacja rozpalania ma być włączona na okres wiosny / jesieni ? Bo mówię teraz na kotle mam po 40*C i dopiero on się wieczorem na chwilę rozpali.... Czy można zrobić tak żeby kocioł trzymał 3 warunki równocześnie - histerezę kotła, czujnik pokojowy i histerezę CWU ? Dziękuję panowie za wytłumaczenie problemu.
  4. dokładnie, więc raczej tylko ocieplenie uratuje sprawę. Myślałem że szeregówka nie będzie tak energochłonna jednak
  5. No właśnie nie wiem czy spalanie jest Ok, naczytałem się że ludziom schodzi po 10 kg pelletu na domy po 100 m2, zaznaczam nieocieplone.... To bajki? 🙂
  6. Dokładnie, zaworki zwrotne są.... Dalej mnie martwi to spalanie bardzo duże...chyba zostanie nic innego jak zrobić ocieplenie dachu.... Ludzi piszą że mają spalanie takie jak ja, czyli rzędu 20 kg na dobę przy aktualnych temperaturach w NIEOCIEPLONYCH domach rzędu 180 m2... i nie wiem jak patrze na swoje 100m2 to wygląda na ekstremalnie dużo... Jeśli chodzi o pompę jako zabezpieczenie powrotu to będzie ona tu?
  7. Cześć Panowie, Piszę tego posta z nadzieją na pomoc i wspólne rozwiązanie problemów z nowym kotłem na pellet – nie ma na miejscu więc borykam się z problemem „zdalnie”. A więc od początku. Mam nowy piec na pellet Stalmark Ekosilver II o mocy 10 kW. Jest do dom szeregowy o powierzchni 100 m2, nieocieplony, instalacja z lat 90, są dwa duże grzejniki żeliwne, reszta aluminium, duże przekoje pionów, więc myślę że zład wody również jest spory w tej instalacji. 1. Mam założony zawór 4D jako ochrona powrotu – i tak wiem, że to średni pomysł i że wcale ten zawór tak dobrze powrotu nie zabezpiecza, będę w przyszłym roku instalował dodatkową pompę na ochronę. Jak to ogarnąć? W którym miejscu włączyć ją w instalację ? Między jakie elementy a jakie ? Schemat instalacji w załączeniu. 2. Druga sprawa to spalanie pelletu – przy pogodzie +7*C kocioł spala 20 kg pelletu na dobę przy prawie zerowym zużyciu CWU. Trochę dużo, dzwoniłem z tym pytaniem na serwis i pozmieniałem w ustawieniach czas podawania na 3s oraz mniejszy nadmuch – wartość spalanie nic nie spadła, nadal jest 20 kg na dobę… Wg mnie jest to dużo i czy są jakieś sposoby żeby to spalanie spadło ? W domu jest ścienny regulator i nastawione na +22*C…. Czytałem że dobrą opcją jest praca w modulacji – jak to włączyć ? Czy w ogóle w kotłach STALMARK jest taka opcja ? Podratujecie Panowie? Mi już naprawdę brakuje sił, zwłaszcza że jak przyjdą mrozy po -10*C to spalanie wskoczy na 40 kg na dobę pewnie… Co o tym myślicie ? 3. Jeśli dam pompę kotłową to spalanie spadnie dzięki stabilniejszej pracy kotła ? 4. Może tu wina leży po stronie zawory 4D ? Temp. zadaną zaworu mam na 50*C, kocioł na 61*C, CWU na 49*C, histereza kotła 5*C, CWU 13*C. 5. Do tej pory spalałem około 3 t węgla i 1 m3 drewna.
  8. a co sądzicie o Dworek Bio Comfort Blue 10 kW?
  9. ja myślę nad tymi: 1. Dworek Bio Comfort Blue 10 kW 2. Leszka Katla 11 kW 3. Technix Pel 10 kW dom to szeregówka 100m2 z lat 80. Dużo ludzi poleca ten Technix
  10. na starą instalację i grzejniki gdzie potrzebny jest wysoki parametr pompa ciepła nie będzie tania w ekspoatacji niestety, taka jest zasada pracy pompy ciepła.... Gdybym miał podłogówkę wszędzie + ocieplony dom to P.C. super rozwiązanie.
  11. skłaniam się na ekogroszek lub na pellet... na pompę ciepła nie mam kasy plus uważam że do starej instalacji grzejnikowej pompa ciepła ma sens jeśli dodatkowo damy duży bufor typu 1500 l (żeby pompa chodziła w 2 taryfie) - nie mam miejsca na taki bufor.... Dodatkowo na pellet jest dofinansowanie 45% z czystego powietrza.
  12. hej! Rozszczelnił mi się kocioł C.O. z 1988 roku (stary śmieciuch). Montaż nowego mam za 3 miesiące. Instalacja stalowa, grzejniki żeliwne oraz aluminiowe (stare), system otwarty. Czy cała instalacja może stać bez wody przez te 3 miesiące? Jest jakieś ryzyko? Coś może się stać? Co robić ? Powoli robi mi się kałuża pod kotłem....
  13. Rozmawiałem z SAS'em i nagadali mi że kocioł COMPACT 10 kW to zdecydowanie za mało i że lepiej dać większy..... Sam już nie wiem..... a instalator był na wizji lokalnej i wymyślił kocioł o mocy 17 kW........ Sam już nie wiem, mam mętlik w głowie z tego wszystkiego.
  14. Budynek nie posiada żadnej izolacji ścian. Faktycznie wyszła mi moc kotła w okolicach 9 kW, więc myślę żeby celować w moc 9-10 kW.... Tam jest fajnie napisane że moc kotła 9 kW będzie potrzeba tylko w przypadku -20*C na dworzu, a to jest parę dni w roku (jeśli kiedy kolwiek się to zdarzy).... Więc mówicie żeby bardziej celować w te mniejsze kotły? Coś wartego uwagi jest jeszcze? Tu link: https://cieplo.app/wynik/gjzx
  15. Witam palacze! ? Planuję wymianę kotła z 1988 roku. Szukam dobrego kotła na moc 12 kW - szeregówka o powierzchni 100 m2. Kocioł na ekogroszek z podajnikiem - tylko taka opcja wchodzi w grę. Zastanawiam się nad kotłami następującymi - kolejność losowa. - Sekom - Łucki - Technix 12kW lub SKAMP-PV 13 kW - SAS Compact 12 kW - SETLANS Eko 5 12 kW - Zębiec - Zębiec Topaz 13 kW - DEFRO Komfort EKO Lux 12 kW - Dworek Comfort Blue 12 kW Ktoś z użytkowników się wypowie w temacie? DZiękuję Wam bardzo.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.