Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zapowietrzaniem pompy obiegowej


Marian123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam mały problem z instalacja CO, polegający na tym że główna pompa (ta z prawej) dostaje powietrzem, najczęściej gdy rozpędzony kocioł przechodzi w tryb nadzoru i gdzieś z kotła wylatuje chyba powietrze w postaci pary wodnej. Skutkuję to tym że co pół roku pompa jest do wymiany (piszczy bądź stuka non stop). Instalator twierdzi że wszystko jest zrobione prawidłowo i na 100% przegrzewam kocioł na paliwie alternatywnym, co nie jest prawdą, Palę tylko ekogroszkiem i kocioł maksymalnie osiąga 70 C.

proszę o opinie co może być w tej instalacji źle zrobione, bądź co można by poprawić aby ten problem więcej nie wystąpił

20210426_223036.jpg

20210119_231608.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik nad pompa to jest sprawny?
Też tak miałem tylko ze u mnie zawór zwrotny był zaraz za pompa. Po sezonie walki hydraulik zamontował zawór w innym miejscu i zamontował odpowietrzenik.

U mnie powodem było to że przy dużej mocy palnika miejscami woda zaczynała się gotować.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowietrznik jest sprawny, powietrze ucieka. pompa jeszcze nigdy się nie zablokowała, ale sam przepływ powietrza ją uszkadza. Zastanawiam się czy to wina kiepskiej pompy (diamond), czy złego jej umiejscowienia? pozostałe pompy nie mają styczności z powietrzem i nic im nie jest, działają bez zarzutu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak powinno być?

raczej  nie zaciąga tą rurą bezpieczeństwa, jest ona cała gorąca, czyli jest w  niej słup wody

powietrze wydostaje się z wnętrza kotła, ale tylko jak temperatura podskoczy do tych 70 (temperatura zadana 67)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może naczynie przelewowe podłączyć na zasilaniu wymiennika płytowego, a pompę podłączyć na wyjściu z wymiennika czyli na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, czyli rozumiem że obieg na kotle traci ciśnienie przez połączenie powrotu z naczyniem przelewowym? i stąd tak łatwo dochodzi do bąblowania w kotle?dobrze rozumuję?

no teraz mam podłączone w 2 miejscach, to przed pompą wiem że musi być, a te drugie rozumiem że jest zbędne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że masz obecnie podłączone jak masz.

Poprawiłem to na rysunku.

Rura do naczynia musi być 1" lub Cu28, a chyba jest mniejsza,  jak tak to trzeba poprawić , ponadto rura do naczynia musi iść ciągle do góry , a samo podłączenie powinno być nie z boku trójnika a od góry, wtedy ewentualne powietrze wywala przez naczynie a nie przez pompę.

Prawidłowo podłączenie kotła powinno wyglądać tak: 

381645859_wyjciezkota.png.56eff2441efcea54475450a0bf4baeeb.png

Ponadto zmniejsz tą sztycę do odpowietrznika przed wymiennikiem

 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to połączenie naczynka z powrotem nie jest lepsze i bezpieczniejsze?

Dzięki Ci kolego Sambor! Właśnie takiej pomocy szukałem, w najbliższym czasie wprowadzę te poprawki i myślę że będzie hulać:)

jeszcze raz dziękuję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może demontaż będzie i tak potrzebny - możliwe że wężownica w bojlerze jest wyżej niż te wymagane 0,5m poniżej dna naczynia , przez co przez ten drugi odpowietrznik lewarowane jest powietrze a woda wyrzucana przez przelew naczynia.

Czyli sam kocioł nie ma z tym nic wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poziom wody w naczyniu raczej się nie zmienia, jak chce dolać raz na kilka miesięcy to po chwili woda idzie przelewem

w sobotę ma przyjechać instalator z nowa pompą, zobaczymy co z tego wyniknie. to stary znajomy więc myślę że nie będzie się upierał przy swoim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.