Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł dyskusja ze sprzedawcą


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, sprawa wygląda następująco sprzedawca kotła upiera się że do mojego domu musi być kocioł 20KW bo stara instalcja i więcej wody w obiegu ,grzejniki aluminiowe żeberkowe . 124m2 w tym garaż ogrzewany. Po wyliczeniach na stronie ciepło właściwe celował bym jednak w 16KW max.

Parametry budynku i wyliczenia proszę zerknąć i pomóc ?

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ducm

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było na odwrót. Instalator proponował chyba 21kW a ja się uparłem na 25kW bo chałupa duża (3 kondygnacje po ok 100m2), typowy klocek prl.

Po dociepleniu stropów i poddasza spokojnie 15kW by uciągnęło. Najwyżej zbiornik cwu by się nieco dłużej grzał jak żonka wyjdzie z wanny. U mnie instalacja nowa a zbiornik cwu 150l robi za 'bufor' i stabilizuje pracę kotła.

Wg mnie dobrze, że nie chcesz się pakować w mocny kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam podobny dom, stropodach, parter, piętro i pełne podpiwniczenie.
Tyle, że jeszcze czeka mnie otynkowanie ścian barankiem i docieplenie jednej przegrody pod wiatrołapem oraz wymiana części okien.
Ogrzewane jest jednak tylko piętro i parter czyli razem około 80m2.
Zwróć też uwagę na zapis:

10,1kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 24,0°C.

To oznacza, że tyle mocy + CWU potrzebujesz by dogrzać dom w najbardziej mroźne dni, których jednak jest stosunkowo mało w czasie zimy. Do tego wybrałeś upał a nie komfortową temperaturę, celowałbym raczej w 20-21C w najmroźniejsze dni zimy a to już zmniejsza moc szczytową. Większość tej pory roku kocioł pracuje z zapotrzebowaniem 3/4, 1/2 mocy 10kW bądź nawet jeszcze mniejszym.
Oczywiście rozsądnie jest założyć, że warto mieć nadmiar mocy niż niedomiar ale trzeba pamiętać, że gdy jest nadmiar to gdzieś musi się on podziać. Nie będzie wolno już ćmić w kotle na 30%. Przepisy uchwały antysmogowej i tak nas wszystkich zobowiązują do montowania ogrzewania 5 klasy, a założenia 5 klasy mają najczęściej bufor w gratisie i działanie na mocy nominalnej lub bliskiej nominalnej. Czyli na wyjściu z kotła powyżej 75-80 stopni C i ciągły odbiór nadmiarowego ciepła przez bufor, bez względu na pogodę.
Pamiętać też należy, że dalsze dokładanie izolacji termicznej albo nowe okna powodują, że kocioł staje się przewymiarowany, bo dostarczać będzie więcej niż budynek odbierze. Albo może inaczej - będzie w środku goręcej niż mogą to znieść domownicy, bo budynek w teorii przyjmie każde ciepło aż do momentu roztopienia się cegły ?, ludzie jednak nie. Więc tym bardziej bufor musi tam być by odbierać nadmiar ciepła i oddawać je później gdy kocioł wygaśnie, o ile w ogóle będzie wygasał bo np. jest podajnikowcem, który raczej wygaszany jest rzadko, do czyszczenia, czy przeglądu albo na okres ciepły.

Więc realnie potrzebujesz 12kW do 16kW + bufor dla komfortu 800-1200 litrów, spokojnie to wystarczy.
Minusem małej mocy kotłów (przynajmniej zasypowych) jest mała komora załadowcza, więc i stałopalność już nie ta co kiedyś ale bufor temu przeciwdziała, odbierając nadmiar mocy wtedy kiedy trzeba z relatywnie małymi stratami, a do tego jest oszczędniej niż ćmić na 30%.
18kW do 25kW to już konieczność posiadania bufora przynajmniej takiego jak wyżej a nawet większego a także łatwiej o straty mocy, opału i tym samym pieniędzy. To jest jak z samochodami, możesz mieć V8 z odłączanymi 2/4/6 cylindrami w zależności od tego ile mocy potrzeba na dany moment. Nie mniej jednak po co więcej skoro z powodzeniem wystarcza rzędowa czwórka 100KM/160NM do większości cywilnych zastosowań? Wszystko to więc kwestia komfortu i własnego wyboru, co nam najbardziej odpowiada oraz czego realnie potrzebujemy. Powiem tylko tyle, że sprzedawca wciśnie Ci nawet kocioł 40kW i zbiornik 2000L za 8000 złotych jeśli dasz mu się omotać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.