Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor z grzałkami


pikaboo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuję instalację w domu wybór padł na bufor 1500l z grzałkami w taryfie G12. Całość ogrzewania podłogówka piętro 60m2, parter 100m2. Narysowałem prosty schemat proszę przejrzenie i korektę w szczególności o zawory i filtry który nie narysowałem bo w sumie nie wiem gdzie dokładnie mają się znajdować. Kupiłem już dwie grupy pompowe  TacoHeat Mix, tylko pompa to Grundfos UPM3 HYBRID 15-70 sterownik planuję tech-sterowniki I-2

IMG_20210312_162842.jpg

IMG_20210311_193109.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wyrównawczy (przeponowy) zamontuj np. na powrocie do bufora. Będzie mniej narażony na przegrzanie.

Nie narysowałeś grzałek (jakie, ile i gdzie). Czym to będziesz sterował? - widzę już tech i2.

Pompy duże ale maja PWM - można płynnie sterować wydajnością.

Zastanów się nad PLC (o ile ogarniasz sam) moim zdaniem lepiej ogarniesz sterowanie ładowaniem zbiornika (wyliczanie pojemności cieplnej oraz rozładowywanie) załączanie plan taryfowy , koniec ładowania itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wyrównawczy chciałem dać nad buforem bo jestem dość mocno ograniczony miejscem. Można zastosować długą rurę z powrotu do zbiornika wyrównawczego nad buforem czy zbiornik musi być nisko?  Grzałka 12kw z termostatem. co do sterowania zegar czasowy ustawiona 2 taryfą oraz podwójny regulator temperatury dla zwiększenia histerezy grzałki. Tech I2 miałby sterować tylko pompami i zaworami mieszającymi odczyt temperatury z regulatorów pokojowych. Mógłbyś rozwinąć temat PLC jakiś konkretny sterownik? Jeżeli chciałbym zastosować filtr magnetyczny to w tym układzie musze dać 2 dobrze myślę?

schemat-OT030503.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik przeponowy będzie duży (bardzo duży). Może znajdować się nad, pod obok.

Sterownik taki wystarczy FLC18-ETH-12DI-6R F&F

lub każdy inny kombajn przemysłowy. Tam jest wszystko.

Filtry nie wiem. Hydraulicy podpowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik przeponowy dla bufora 1500l , ogrzewanego do 80C powinien być ok 200l ZB-2,5bar.

Takiego to już nie powiesisz, on stoi na posadzce obok bufora., można dać np 4x 50l i one mogą wisieć na ścianie, mogą nawet wyjść taniej od tego 1- 200l.

Zbiornik prod Reflexa - Reflex N 200 ma rozmiary 650x750mm , może się go tam gdzieś wciśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za odpowiedzi i naprowadzenie. Sterowanie grzałkami zostawię na tech i2 bo widzę że jest taka możliwość może kiedyś zmienię jak będzie potrzeba. Zbiornik przeponowy wyszedł mi 126l dla 95 stopni jeżeli dobrze policzyłem więc 3x 50l. Jeszcze pytanie grupa bezpieczeństwa z zaworem 3 bary? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2021 o 16:44, pikaboo napisał:

Witam

Planuję instalację w domu wybór padł na bufor 1500l z grzałkami w taryfie G12. Całość ogrzewania podłogówka piętro 60m2, parter 100m2. Narysowałem prosty schemat proszę przejrzenie i korektę w szczególności o zawory i filtry który nie narysowałem bo w sumie nie wiem gdzie dokładnie mają się znajdować. Kupiłem już dwie grupy pompowe  TacoHeat Mix, tylko pompa to Grundfos UPM3 HYBRID 15-70 sterownik planuję tech-sterowniki I-2

IMG_20210312_162842.jpg

 

Moim zdaniem, starczyłaby jedna pompa do takiego układu.

Dlaczego tak myślę ? Bo mam bardzo podobnie to w tej chwili rozwiązane (od źródła ciepła) i wszystko obsługuje jedna pompa, która jest w kotle gazowym. Wcześniej miałem na dole OP, na górze grzejniki. Teraz wszędzie OP. Przed przeróbką grzejników na OP była grupa mieszająca, która w tej chwili jest zdemontowana. Od dwóch lat nie ma problemów. Mniej więcej wygląda to tak.265005763_instalacjateraz.png.27e9faca8db3230d38a1ab0f4991b560.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.