Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor + grzałka/grzałki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym delikatnie zmodernizować kotłownię i dołożyć grzałkę (lub dwie) do istniejącej instalacji.

Dom nowy, szkieletowy - ogrzewane 150m, kocioł Defro Gamma 15kW, do tego bufor Galmet 1000l (SG(B)-bez wężownic), dodatkowo fotowoltaika 6,2kW. Moc przyłączeniowa/umowna to 14kW.

Chcąc zmniejszyć zużycie pelletu i "odebrać" to co udało się wyprodukować wpadłem na pomysł, aby do bufora dołożyć grzałkę/grzałki w dolnym (i być może środkowym) odcinku bufora. Mam dociągniętą siłę do kotłowni i potrzebuję jakiś wskazówek co kupić i jak tym rozsądnie sterować. Wydaje mi się, że zaworem do podłogówki może sterować Defro.
Bardzo proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam,
Maciek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.solarni-obchod.com/rizeni-prebytku/gbo-aku-

Ten szpret wysysawa solar power do bufora.Nie szukalem jego po polskiej stronie.Odczyta napiecie i kierunek pradu baterii i tež kierunek pradu pomiedzi sieci i inwerterom i wali na krawedzi mocy w zasobnik,možne i wiecej grzalek kombinowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co chcesz kombinować z zaworami ? Dokładasz grzałkę, sterownik który współpracuje z PV i sprawa załatwiona. Jestem już po pierwszym sezonie, i wiem że to się sprawdza. Z tym że cały sezon przeleciałem na grzałce. Pewnie jakieś 3000kWh zostało w magazynie. Maksymalne zużycie jakie miałem na dobę, to 100kWh.

Trzeba było myśleć wcześniej. Ja zacząłem grzać 1.09 żeby "rozpędzić" podłogówkę. Część PV przełączyłem na offgrid i na chwilę obecną bufor od 1.09 zużył 30kW (pompka, sterowniki itp), a w domu ciepło. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym żeby układ był jak najprostszy - dorzucenie grzałek do bufora + podpięcie sterownika powinno wystarczyć. Pytanie, tylko jaka grzałka byłaby optymalna i jaki sterownik 3-fazowy. 

Pozdrawiam,
Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik nie musi być 3F. Są oczywiście sterowniki które w opisie mają 10A, nawet 16A. Ale jak tam podłączysz grzałkę, to nie wróżę długiej żywotności.

Według mnie osobny stycznik musi być. Nie jest to duży wydatek, a masz pewność że sterownik się nie upali.

Co do sterownika to poleciłbym Ci taki, który współpracuje z PV. Wszystko zależy od tego jaki masz inwerter. Niektóre bez problemu współpracują z dowolnymi sterownikami. Inne potrzebują dodatkowego osprzętu. Jeszcze inne licznika dwukierunkowego.

Co do sterowania podłogówką, to chyba już wszystko masz. Jeżeli grzejesz i wszystko działa prawidłowo, to zmieniasz tylko źródło zasilania. Czyli zakładasz grzałkę i sterowanie tą grzałką. Co do mocy tej grzałki, to 6kW powinno Ci starczyć. Większa moc (według mnie) jest zbyteczna. Ty chcesz tylko wykorzystać nadmiar z PV. Na Twoim miejscu bardziej bym się zastanowił nad CWU. Nic nie piszesz jak masz to rozwiązane. Bojler jest dobry jak masz większą rodzinę. Podgrzewacz przepływowy jak są dwie osoby.

Jak już masz bojler, to możesz tam skierować naddatek energii z PV w trakcie słonecznego dnia. Plus jest taki że grzejesz z PV na maxa, zabijasz legionellę, a to wszystko za free. Od wiosny do jesieni koszty utrzymania bojlera zerowe.

Jeszcze bardziej oszczędnym rozwiązaniem jest przełączanie części PV na offgrid. Pod koniec lata przełączasz i grzejesz bufor za free. Piec uruchamiasz dopiero jak PV nie będzie dawać rady.

Patrząc na swój wynalazek, to od 01.09 mam włączone ogrzewanie, czyli PV 2,6kWp przełączyłem na offgrid. Tym zasilana jest zwykła grzałka 2kW. Do chwili obecnej nie używam grzałki głównej 6kW która czerpie energię z sieci. W zeszłym sezonie robiłem test (wyszła masakra z zużyciem prądu), ale testy przeszły pozytywnie. Wiem że mam za mały bufor 160 l. (sto sześćdziesiąt litrów). Powinienem mieć dwa razy większy, aby starczyło energii w drogiej taryfie i trochę większą grzałkę offgrid. Zaleta małego bufora jest taka, że grzałka 2 kW z offgrid naładowała go do 55 stopni w dniu dzisiejszym. W nocy temperatura spadnie do 30 stopni, ale teraz na podłogę potrzebuję 28 stopni. Nawet jak przez kilka dni nie ma słońca, to podłoga ma tyle energii zgromadzonej, że to starcza na moje potrzeby.

Co do sterowników, to jest mnóstwo na rynku. Pamiętaj o jednym, jak chcesz coś zmienić, to zastanów się czy wszystkie podzespoły będą ze sobą współpracowały i czy przypadkiem nie ma tańszego, lepszego rozwiązania. Nie wszystko co drogie jest dobre, a z tego co zauważyłem, to polskie sterowniki są cenowo porównywalne do jakiś markowych, a przy tym bardziej elastyczne.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.