Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic 9 kw HP 1 czy 3 fazowy


ogrodypl

Rekomendowane odpowiedzi

dokładnie - APF - sam coś coś takiego zakupiłem od F&F i chyba ani razu się nie przydał od 2013r :] (jak wywalają to zawsze 3fazy) 

co do warunków to u mnie podobna pow. do ogrzania i również przewaga grzejników;

ciekawe jak pójdzie zimą, a teraz jaką temp. puszczasz w obieg kalafiorów? u mnie dzięki przewymiarowaniu leci od ok 34C do max 45C (w najgorsze mrozy to wystarczało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pompie mam w tej temperaturze około 37 stopni. 

Grzejniki mam raczej letnie podłoga też ale temperatura w domu 21.5 do 22 więc nie kombinuje. 

Jaką temperaturą będę zasilał w zimie tego nie wiem. 

Co do zaniku faz to ja również zauważyłem że jak prądu nie ma to na wszystkich fazach. 

Patrol Jaką pompę posiadasz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze pompy, dopiero wgryzam się w ten temat. Zacząłem od PV i teraz już za późno na zmiany, więc najwcześniej przyszły rok pompa. Na tą chwilę pelleciak zasuwa. Będę pewnie celował w okolice 9kW, ale najbardziej poszukiwałem tematów dot. instalacji z przewagą grzejników. W ostatnim tygodniu na mieszaczu trzymało się 34C, a max mam ograniczony do 45C i nie było jeszcze od 2013 zimy, która wymuszałaby większą wartość. U Ciebie grzejniki też od początku dobierane na niższy parametr czy je wymieniałeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejników póki co nie wymieniałem zobaczę po zimie. 

O górę się nie obawiam bo tam grzejniki były dobierane wizualnie co by pasowały do okien dachowych na szerokość dlatego są duże. Z dołem się zobaczy najbardziej obawiam się o salon ale i tu jest dość duży. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć, 

@ogrodypl napiszesz jak tam instalacja po ostatnim ochłodzeniu (byliśmy w okolicy -10st) ? chodzi o wydajność tego Panasonica / zużycie prądu w porównaniu do pracy przy temp.zewn. około 0st (o ile prowadzisz jakieś statystyki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkitam

Około 30 kw przy minus 8. Grzane cały czas ze względu na grzejniki. 

Statystyki nie prowadzę. 

Jak na razie jest ok i nie narzekam

Ten porządek i bez obsugowosc jest rewalacyjny. 

Co do pompy temperatura zasilania przy - 8 okololo 41 - 42 stopnie w domu raczej ciepło. 

Mam trochę skopane rozprowadzenie ciepła w salonie gdzie czuć że jest chłodniej niż wszędzie indziej ale zapewne jest to spowodowane zbyt małym grzejnikiem purmo który w połączeniu z dwoma grzejnikami kanałowymi ma dość dużą powierzchnię do ogrzania. Jeżeli podniosę temperaturę zasilania to wtedy jest ok ale na piętrze za ciepło. Temperatury zasilania narazie nie chcę podnosić ze względu na ekonomię. 

Zabaczymy 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam zużycie dobowe około 60 kw z apki 

Temperatura około 21 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Witam

Stwierdzam że elegancko pełen sukces. 

Zużycie cały rok 4800 kw. 

Ja mam większość grzejników. 

Od założenia pompy nie wiem co to ogrzewanie. Jestem zadowolony z pompy pomimo że to 1 fazowa. To nie miałem problemów. Ustawiania na początku trochę jest ale to jednak czysta przyjemność. 

Jak ja się cieszę że pozbyłem się ekogroszku. To był strzał w dziesiątkę. 

Jak coś to pytać, postaram się odpowiedzieć. 

Pozdrawiam 

Do wader 

Średnio około 25 kw doba

Pozdrawiam 

Przy podłogówce na całości to raczej 1 faza wystarczy, jak masz ocieplony dom? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tym bardziej 1 fazowa da rade 

Ja mam grzejniki głównie, 12 na ścianie i dom 2008 trochę inny standard niż obecnie

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 kWh na dzień to daje trochę inną wartość w roku niż podaną 4800, rozumiem, że te 25 kW to średnia z sezonu grzewczego tak?
Ten Panasonic to split czy monoblok?

W ogóle to świetny wynik, mam podobny metraż, same grzejniki niestety i też już dość palenia ekogroszkiem, z ciekawości ile spalałeś ekogroszku wcześniej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to średnia z jakiegoś okresu, pompa potrafiła wciągnąć 50 do 60 kw ale to parę dni tylko. 

Ekogroszku spalalem około 4 do 5 ton rocznie 

Pompa split

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle.
Zrobiłem sobie taki kalkulator w Excelu ze zmiennymi: kaloryczność węgla (przyjąłem średnio 7,5 kW z kg), wydajność kotła eko-groszek, średnia ilość spalana w sezonie, scop pompy ciepła i sobie testuje różne opcje.
Jeśli spalałeś średnio 4,5 t ekogroszku a teraz PC zużywa 4800 kW to nawet przy bardzo optymistycznym jak dla grzejników scop 3,5 (a może ten Panas tak ma faktycznie?) twój piec pracował ledwo na 50% wydajności. Do tej pory wydajność pieca eko-groszek przyjmowałem na poziomie 70%.

Te 4800 kW to podajesz na podstawie tego co pokazuje pompa czy masz osobny podlicznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik z pod licznika. 

Mój piec to była wielka kobyla 25 kw i nigdy nie pracował dobrze. 

 

Średni scop całoroczny 4,2

Zdaje sobie sprawę że całoroczny nie równa się z tym z zimy. 

Zimą około 3 do 3,2 średnio 

Pozdrawiam 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze kwestia wody , mamy w domu studnię głębinową, czy zakladliscie państwo-posiadacze pompy ciepła, zmiękczacz do wody, czy robiliście badania wody itp? Czy jest to konieczność przy każdej pompie ciepła? Podobno panasonic nie daje gwarancji w ogóle na pompę, gdy w domu jest studnia głębinowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam pompy głębinowej. 

Ale faktycznie w czasie modernizacji zmiękczacz założyłem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może dane dotyczące dziennych albo średnich temperatur zasilania CO w sezonie?
Automatyka działa tak, że pompa sama steruje temperaturą zasilania czy to ustawiasz na sztywno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ustawiona na krzywej grzewczej. 

Średniej zasilanie jakie zaobserwowałem to 40-41.

Statystyki nie prowadzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.