Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czyste powietrze - dotacje


sajkopi

Rekomendowane odpowiedzi

Składasz wniosek osobiście czy przez Urząd Gminy? Jeżeli osobiście to mimo wszystko poszukałbym kogoś, do Gminy się tak nie czepiają, idzie to raczej priorytetowo. Brat przez Gminę załatwił wszystko chyba dwa-trzy tygodnie, na starych zasadach, bo wtedy jeszcze wyplacali 100%. Była kontrola i na następny dzień wypłacili kasę na konto. Natomiast Ci co składają osobiście mają strasznie pod górę, ciągnie się to zwykle średnio pół roku a czasem 1.5 roku. Są tacy co odpuścili. Wydaje mi się że firmy które zajmują się audytami robią taki wniosek o który Ci się nie czepiają, koszt 1000zł i to też wlicza sie w dofinansowanie. Ale to co oni napiszą w audycie musi być tak zrobione i jak coś wyjdzie w praniu zaczynają się schody, bo nie zawsze uda się tak zrobić jak ktoś fachowo opisze w audycie. Zależy też co jest do zrobienia. Nie znam szczegółów, ale odradziła mi to kobieta w Gminie.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz znaleźć taką firmę jak https://www.espin.pl/, zrobią Ci wszystkie papiery. Biorą za to 1000zł, ale nie pisać wszystkiego we wniosku tak jak oni napiszą w swoim audycie, tylko skonsultować to z nimi, że jeżeli uważają że pewne rzeczy są nie do zrobienia u Ciebie, to niech powiedzą z czym może być problem. Ja to tak z nimi na początku konsultowałem, ale w końcu nie skorzystałem.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, jak pojawił się ten temat, to pomyślałem, że można to samemu ogarnąć i szybko dostaje się pieniądze, bo nowa wersja programu oznacza "krótszy czas oceny wniosków – do 30 dni". Niestety coś nie działa tak jak powinno.

Wniosek o dofinansowanie złożyłem 11 lutego. 1 marca dostałem informację, że "wniosek złożony w ramach Programu Czyste Powietrze został zweryfikowany pozytywnie i skierowany do zatwierdzenia przez Zarząd. Następnie zostanie nadane pismo z Funduszu informujące o decyzji wraz z dokumentami do rozliczenia".

Pisma do dziś nie dostałem, więc zapytałem mój krakowski fundusz kiedy mogę się spodziewać pisma i czy mogę już teraz złożyć wniosek o płatność.

Dostałem odpowiedź, że "dokumenty nie zostały jeszcze przygotowane, orientacyjny czas oczekiwania to ok 3-4 miesiące".

Nie rozumiem do czego odnosi się termin 30 dni.

Ale dowiedziałem się, że mogę złożyć już teraz wniosek o płatność. Tylko nie wiem, czy będę musiał czekać te 3-4 miesiące.

W sumie składanie wniosku i zbieranie dokumentacji nie jest jakieś problematyczne. Tylko to czekanie 3-4 miesiące na podpis kogoś z Zarządu jest dziwne. Przecież i tak chcą wydać te miliardy, a wnioski są sprawdzone i poprawne.

 

Może ktoś napisać ile czekał na wypłatę pieniędzy z nowej wersji czystego powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ten program to klasyczna tuba propagandowa. Na papierze i w reklamach jest miód , malina ale na koniec jest tak jak kończy sie układ pokarmowy :). Najgorsze w tym programie jest to, że zainwestujesz kasę a potem będziesz się bujać z urzędnikami bo pieczątka była nie postawiona w tą stronę co trzeba.

Se pytani o jakieś "specjalistyczne" firmy,które pomogą napisać wniosek to już wali czosnkiem na kilometr bo z jednej strony pisowsko-poeewsko szczujnia atakuje palaczy drewna, węgla ale po pytaniach na tym wątku i ogólnie na forach widać, że intencje tego programu są inne niż w spotach reklamowych.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intencje chyba są ok. Poza tym, to polityką się nie zajmuję.

Założenia są dobre, tylko jak zwykle, wyszło nie tak jak chcieli.

Raczej nic z tego nie wyniknie, ale złożyłem skargi w WFOŚiGW oraz w Ministerstwie Klimatu. I szukając informacji dowiedziałem się, że wojewódzkie fundusze nie podlegają pod narodowy fundusz ani pod ministerstwo. A w regulaminie programu jest zapisane, że fundusze, które obsługują wnioski wcale nie muszą zachowywać podanych terminów i nikt nie może mieć o to pretensji. Moim zdaniem jest to bez sensu.

Rząd wymyślił program dotacji, wdrożył go razem z NFOŚiGW ale obsługę wniosków i wypłatę pieniędzy przerzucili na wojewódzkie fundusze, które pod nich nie podlegają. Trochę to wygląda jak Telegrosik, który kiedyś oferował usługi telekomunikacyjne na łączach TP - jak coś nie działało, to jedna firma odsyłała do drugiej, twierdząc, że to nie ich sprawa.

I jak patrzę na szybkość wydawania miliardów z budżetu programu, to mi się wydaje, że więcej pójdzie na promocję programu niż na wymianę starych kotłów.

http://czystepowietrze.gov.pl/zyski-dla-gmin-w-programie-czyste-powietrze-pakiet-korzysci-przy-podpisanym-porozumieniu-z-wfosigw/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisałeś odnośnie się do tego co celowo pominąłem, czyli do naszego polskiego piekiełka tj. województwa które są pod kontrolą po będą robiły jak się da pod górę, żeby to co pisowcy wymyślili nie działało o w drugą stronę tak samo. Niestety faszystowskie terminu jakie narzucili na społeczeństwo obowiązuje i nic z tym się nie da zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i przyszło do mnie pismo z WFOŚiGW.

11 lutego 2021 złożyłem wniosek o dofinansowanie. 27 kwietnia 2021 dotarło do mnie pismo o zawarciu umowy o dofinansowanie. Nijak to ne wygląda jak 30 dni, ale na szczęście nie czekałem pół roku.

28 kwietnia 2021 złożyłem pierwszy wniosek o płatność - zobaczymy, czy wypłacą w terminie 30 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to roczny dochód składającego wniosek jeśli rozlicza się sam. W przypadku rozliczania się wspólnie z małżonkiem ich wspólny roczny dochód/2

https://czystepowietrze.gov.pl/dochody/

Na rodzine jest obliczane jeżeli chcemy skorzystać z rozszerzonej dotacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja

W dniu 21.03.2021 o 18:21, piastun napisał:

Generalnie ten program to klasyczna tuba propagandowa. Na papierze i w reklamach jest miód , malina ale na koniec jest tak jak kończy sie układ pokarmowy :).

To ciekawe co piszesz bo ja jestem bardzo zadowolony.  Dostałem taką kwotę o jaka się starałem, bez żadnej poprawki i marudzenia.

  • Zgadzam się 2
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jaco80 napisał:

Dostałem taką kwotę o jaka się starałem, bez żadnej poprawki i marudzenia.

A ile czekałeś na wypłatę?

Ja 11 lutego 2021 złożyłem wniosek o dofinansowanie a 27 kwietnia 2021 dotarło do mnie pismo o zawarciu umowy.

28 kwietnia 2021 złożyłem wniosek o płatność i do tej pory ni nie dostałem.

Teoretycznie do 30 dni powinni rozpatrzyć wniosek i przesłać dokumenty. I teoretycznie powinni wypłacić pieniądze do 30 dni od złożenia wniosku o płatność.

Mi już minęło 120 dni od złożenia wniosku o dofinansowanie. Żadnych wyjaśnień nie musiałem składać ani dosyłać żadnych dokumentów, więc z mojej strony wszystko zostało wypełnione poprawnie.

Szkoda, że nie dotrzymują terminów. Składałem skargi i dowiedziałem się, że mają dużo wniosków. Ale jak to jest program z miliardowym budżetem, to można było zapewnić ludzi do obsługi tego programu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również słyszałem różne opinie. Z jednej strony narzekają politycy, że nie chcemy modernizować, spełniać wymogów i wytycznych. Ciągle smog itd. ale jak przychodzi co do czego to, pomimo spełnienia ich własnych wymagań, obywatel tej pomocy nie dostanie w oczekiwanym czasie, a nawet jeśli dostanie to z wielką łaską i od niechcenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.