Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dofinansowanie Czyste powietrze


Tracer93

Rekomendowane odpowiedzi

Też pomyślałem, że jak na osobę mają 900 zł, to skąd wezmą 50-70 tys na modernizację? Tym bardziej, że pieniądze trzeba najpierw wyłożyć i czekać kilka miesięcy na zwrot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w dalszym etapie mają być uruchomione też pożyczki z gminy, bo ta część programu nie łączy się ze ścieżką bankową. Kolejnym etapem zmian w programie ma być też uruchomienie prefinansowania dla tej grupy dochodowej

Edytowane przez KonsultantViessmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nie moge znaleźć informacji nt jaki papier odnośnie starego kotła.

Czy na FV montażu PC jednym z punktów ma być 'demontaż kotła węglowego xxxx'? Czy ma to być kwit ze skupu złomu? Czy może być umowa z panem Wieśkiem o sprzedaży kotła.

Co w przypadku gdy kocioł dalej by stał gdzie stał ale był fizycznie wypięty z instalacji i komina, rury zaślepione.  Czy to już się liczy? Ktoś to sprawdza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi ktoś powiedzieć jak powinien wyglądać rachunek, tak żeby otrzymać dofinansowanie do PC i modernizacji instalacji CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z programem Czyste powietrze i Ulgą termomodernizacyjną? Gdy np. w programie Czyste powietrze podałem poniesione koszty 10 tys i wyliczyli mi że mi zwrócą 3 tys to w Uldze termomodernizacyjnej rozliczam kwotę 10 tys czy 7 tys?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 tys.

https://www.podatki.gov.pl/pit/wyjasnienia-pit/objasnienia-ulga-termomodernizacyjna/

Pdf. Strona 8:

Cytat

Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:

1) sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

2) ...

 

Edytowane przez marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym w uldze termomodernizacyjnej możesz nie osiągnąć maksymalnego zwrotu jak płacisz małe podatki. Jest to ulga zmniejszająca dochód. Poza tym jak Ci braknie podatku, to nie możesz tego przerzucić na następne lata. Rozłożyć koszt na kilka lat możesz jak Ci braknie dochodu, co jest mało prawdopodobne.
Szwagierkę rozliczałem i okazało się, że zwrot wyniósł nie 17%, a 15%.
W tym roku dzięki zwiększonej kwocie od której liczony jest podatek zwroty będą jeszcze mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Będę wymieniał starego kopciucha na piec pelletowy.Piec już kupiłem 2 miesiące temu,ale czeka na hydraulika.Natomiast nie złożyłem wniosku o dofinansowanie.Czy mogę to jeszcze zrobić,czy taki wniosek składa się przez zakupem pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super.Wszystko jasne.Gdzieś mi mignęło przed oczami,że tylko na projekty nierozpoczęte.Dzięki kolego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2022 o 20:43, CeKris napisał:

Będę wymieniał starego kopciucha na piec pelletowy.Piec już kupiłem 2 miesiące temu

Jeśli z dofinansowania otrzymasz 30% , to wydaje mi się że nie warto w to iść. 

Ja tak zrobiłem i dofinansowanie 30% to 2500 zł dla mnie. Wszystkie dokumenty złożone w październiku a do dziś ani słuchu ani widu. Inflacja zjada te 2500 zł powoli i wkrótce będzie to ochlap na osłodę. A przypominam że zeliwniaka oddałem na złom i obecnie nie mam żadnego źródła alternatywnego ogrzewania. Czasy robią się niepewne i przemyśl czy lepiej nie iść w dotację a za to mieć zabezpieczenie , jakie daje kocioł w którym spalisz wszystko i ogrzejesz dom i rodzinę.

Ja w razie awarii kotła czy za wysokich cen za gaz co nam obiecują, nie mam niczego i zamarzam. Żałuję że nie zostawiłem sobie tego niezniszczalnego kociołka...

Ale rok temu była inna koniunktura . Dziś...naprawde warto przemyśleć taką decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga.Myślałem o tym.

W moim przypadku 30%,to około 4500zł.Niemało.Pelletu na pół zimy na dzień dzisiejszy.

Skąd wiadomo,że 30%?Jest to gdzieś skalkulowane?Druga sprawa...niech się zachce jakiemuś urzędasowi sprawdzić czym palę?Przecież nie da się pieca ukryć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty szacujesz spalac peletu za 9 koła?

No w sumie nie wiem jaki dom ogrzewasz, nie mam weny tego szukać czy gdzieś podałeś bo w profilu 0...

Pelet też tanial nie będzie a ceny chyba 1500 ? Albo wyżej? Na pewno pojdzie6 w górę jak węgiel i gaz.

No chyba że sam będziesz produkował albo masz dobre dojście. 

Na moim terenie dofinansowanie zależy od dochodu . Można otrzymać dotację na 30 albo 60%. Musisz u siebie popytać. Ale te 4500 w twoim przypadku to jednorazowy bonus i na zawsze. Jednorazowo. W razie W .... Nie ma czym się poratowac. 

A kontrole?

Odłączysz kocioł od instalacji , zalejesz wodą żeby nie korodowal od strony wodnej, posmarujesz ropą czy czymś innym w komorze i niech sobie stoi w kącie😉. Wolno ci zostawić na "pamiątkę", jeśli zrezygnujesz z dofinansowania. Gdyby nadszedł chudy czas, zwyczajnie zamienisz kotły i heja. Już widzę te kontrole gdyby nastąpił jakiś krach i co tam jeszcze. Będą cicho siedzieć i udawać że niczego nie wiedzą i niczego nie widzą. Społeczeństwo by ich zaorało... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę galopujące ceny,to możliwe,że spale tego pelletu za 9koła.W internetach Olczyk,czy Barlinek po 2000zł/t.Poprzewracało się ludziom we łbach,żeby za odpad tyle płacić.

Domek ok.80m2.Ocieplony oprócz stropu.Ale mam w planach.

Muszę jeszcze pokalkulować.W razie W...wyjściem jest też kominek z płaszczem.Tylko,że to kolejna inwestycja.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz fundusze to kominek jak najbardziej będzie lepszym wyjściem.

Napisałem Ci tylko jak to można zrobić, będąc jednocześnie prawym , ale i myślącym o swoim i swoich bliskich  zabezpieczeniu .

Nadchodzą nieprzewidywalne lata i dobrze pomyśleć jak się zabezpieczyć. Hejka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu zadzwoniła do mnie pani z Czyste Powietrze z informacją.... Że podłączyłem kwit ze zezlomowania kotła na którym jest moje nazwisko ale brak adresu. Musiałem im wysłać ekstra oświadczenie . Wg pani, gdy otrzymają to oświadczenie, realna wypłata dofinansowania to około miesiąc. 

Pamiętajcie Panowie, oglądajcie każdy dokument który kompletujecie do dokumentacji bo braki sporo opóźnia wypłatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Emilien
8 godzin temu, BORA napisał:

Wg pani, gdy otrzymają to oświadczenie, realna wypłata dofinansowania to około miesiąc. 

Umowę już dostałeś czy na razie sprawdzają dokumenty ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy czaję bazę ale dokumenty do zawarcia umowy złożyłem w sierpniu przed rozpoczęciem robót i otrzymałem pozytywną opinię że kwalifikuję się do dotacji. To już jest umowa , którą podpisałem. Po zakończeniu prac i skompletowaniu faktur, wszystko wysłałem do Krakowa. Wypłata miała być do 6 miesięcy bo mnóstwo wniosków. I dopiero teraz dopatrzyli się tej nieścisłości na dowodzie sprzedaży kotła . Swoją drogą, złomiarze skupują kotły , wydają pokwitowanie, wiedzą że to na dofinansowanie ...a zlewają. Wszystko samemu potrzeba sprawdzać po trzy razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Emilien

Nie tak pytam bo ja na umowę czyli kontrolę dokumentów czekałem 3 miesiące a potem się dowiedziałem że na wypłatę poczekam co najmniej 6 miesięcy ! 

Czy to można nazwać bez epitetów ?! 

Ile ludzi wzięło kredyty żeby coś zmodernizować i dostać dopłatę a oni mają petentów w dudzie!

Także jak dobrze pójdzie od wniosku do wypłaty około 9msc.

U mnie inaczej niż u Ciebie bo ja wszystko zmodernizowałem i składałem wniosek z fakturami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.