Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy do grzejnika z zasilaniem Z1 można założyc zawór z zasilaniem z prawej strony.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć,

Mam mały dylemat. Zakupiliśmy z dziewczyną grzejnik pionowy z zasilaniem po środku D50 i do tego zawór Vario Term TWINS lewy w którym to zasilanie jest z prawej strony a odpływ z lewej. I zawór pasuje do instalacji jaka jest w mieszkaniu (zasilanie z prawej). Natomiast problemem jest grzejnik, gdyż po zakupie jak odebraliśmy go na pudełku zauważyłem rodzaj połączenia Z1 i strzałki w których zasilanie jest z lewej strony a powrót z prawej. Zadzwoniłem do sprzedawcy i poinformowałem go o swoim spostrzeżeniu i powiedział, że to nie jest problemem, gdyż liczy się zasilanie w zaworze a to jest w porządku i w grzejniku jest wymuszony obieg wody i jest bez znaczenia gdzie woda dopływa a gdzie odpływa i że sprzedali takich grzejników całą masę zarówno z zaworami lewymi jak i prawymi i nikt do tej pory nie reklamował jego działania. Teraz pytanie- czy to będzie działać, czy będzie to powodowało jakieś problemy?

Opis zaworu: Figura lewa – głowica skierowana w lewo, zasilanie prawą rurką, powrót lewą.

20210209_140436.jpg

20210209_183054.jpg

Opublikowano

Skoro producent grzejnika nie wskazał jedynie właściwego sposobu przyłączenia, to jest mu to obojętne. Ja takiej drabinki jeszcze nie przerabiałem, za to segmenty zaworowe zawsze były "lewe", "prawe" lub uniwersalne z przekładanymi wkładkami. Tu trzeba się pilnować.

Opublikowano

A  uchwyty ma na stałe ten grzejnik?

Może wystarczy go odwrócić i zamontować uchwyty grzejnikowe z drugiej strony. 

Czy producent produkuje te grzejniki z wersją lewą i prawą?

Opublikowano
18 minut temu, Animus napisał:

A  uchwyty ma na stałe ten grzejnik?

Może wystarczy go odwrócić i zamontować uchwyty grzejnikowe z drugiej strony. 

Czy producent produkuje te grzejniki z wersją lewą i prawą?

Uchwyty ma na stałe. Z tego co mi wiadomo producent może na zamówienie dostarczyć z inną wersją zasilania, ale każdy grzejnik tego producenta jaki widziałem z zasilaniem po środku grzejnika miał dopływ po tej samej stronie.

Opublikowano

Zastanawiająca jest ta widoczna kryza w otworze przyłączeniowym po lewej stronie.

Wiadomo, że grzejniki łazienkowe mają niską sprawność ze względu na wyszukany wygląd, dlatego  podłączenie  na opak może obniżyć jeszcze jego sprawność, zasięgnij opinii producenta, albo poszukaj innego grzejnika.   

Gdyby to nie miało znaczenia, to producent nie zadał by sobie trudu żeby oznaczyć, z której strony jest zasilanie.

Opublikowano
15 godzin temu, nemcio napisał:

Natomiast problemem jest grzejnik, gdyż po zakupie jak odebraliśmy go na pudełku zauważyłem rodzaj połączenia Z1 i strzałki w których zasilanie jest z lewej strony a powrót z prawej.

Nie wiem jak ja to zdanie przeoczyłem. Z tego jasno wynika, że sposób podłączenia jednak nie jest producentowi obojętny i to zasygnalizował. Problem wziął się z tego, że zwyczajowo przyłącza w hydraulice wykonuje się wg zasady "ciepłe" po lewej, "zimne" po prawej. Tej zasady trzymają się też producenci armatury.

W twojej drabince prawdopodobnie lewe "oczko" ma wewnętrzną rurkę biegnącą na górę grzejnika (coś jak w grzejnikach płytowych dolnozasilanych) i wskazane jest tam podłączyć zasilanie.

Czy będzie grzać podłączona na odwrót? Moim zdaniem tak, bo na segmencie przyłączeniowym będzie dobrze (tu kierunkowość przepływu jest ważna). Porównując to do grzejnika płytowego z dolnym zasilaniem, to odwrotne podpięcie wiąże się z odwrotnym przepływem przez wkładkę zaworową termostatu. U Ciebie tego nie będzie. Dojdzie tylko do sytuacji gdzie gorąca woda podawana będzie na dół drabinki, co miałoby znaczenie przy grawitacji, ale dla pompy to nie problem.

Grzejniki płytowe normalnie można stosować w instalacjach jednorurowych i producenci dopuszczają podłączenie "dolne", czyli zasilenie lewy dół, powrót prawy dół. Tu też woda gorąca podawana jest na spód grzejnika i wszystko działa.

Może da się zamienić rury drabinki na rozdzielaczu? Jeśli jest. Tak czy inaczej albo wymieniasz grzejnik, albo podłączasz ten. Moim zdaniem będzie OK. W razie problemu albo robisz przekładkę na rozdzielaczu, albo reklamujesz u sprzedawcy, który dał Ci zielone światło na taki montaż.

Opublikowano

Jak coś nie zagra, nieużywany łatwiej oddać, sprzedać bez straty. 

Zapomniałem dodać, że można się ratować takim czymś,  jeżeli estetyka odpowiada.

.jpg   

PRZYŁĄCZE KRZYŻOWE do grzejnika dolno zasilanego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.