Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka instalacji - zimny powrót oraz ogarnięcie CWU


MrWolf

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio po zmierzeniu temperatury powrotu która wynosi 32-36 stopni przy zadanej kotła 60 stwierdziłem, że wypada coś z tym zrobić, bo kocioł długo nie pociągnie. Nagrałem krótkie wideo z kotłowni, aby pokazać jak to aktualnie wygląda. Nie znam się na tym, ale moim zdaniem jest tam niezły makaron i dodatkowo nawet ja widzę, że np. filtr przed pompą jest źle założony, bo powinien być dołem. Generalnie wolałbym zawołać kogoś, zapłacić i mieć dobrze zrobione, ale znając moje szczęście trafię na jakiegoś kowala, stracę pieniądze, a w dalszym ciągu pozostanie kaszana. 

Instalacja na jednej pompie. Na CWU i grzejniki aktualnie idzie tyle co z kotła. Brak zaworów 3D, 4D itd. Na 3 grzejnikach z 4 są głowice termostatyczne, na jednym zostawiłem zwykły zawór otwarty na maksa. Instalacja oczywiście typu otwartego z naczyniem wyrównawczym. 

Cele jakie chcę osiągnąć:

1) Zwiększenie temperatury powrotu, aby kocioł nie szalał i nie gnił za szybko

2) Ogarnięcie CWU na osobnej pompie, aby można było sterować temperaturą

Tutaj filmik, wybaczcie syf i te kawałki pianki na rurkach - potknąłem się wczoraj o wiaderko z popiołem i miałem tam pustynną burzę. Ocieplenie rurek będzie wykonane jak należy jak znajdę w końcu chwilę na zakupy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie tego co jest narysuj schemat instalacji z uwzględnieniem średnicy rur.

Zazwyczaj CWU w tak krótkim obiegu zapewnia temp. powrotu o ok. 8-10 stopni mniej niż jest na piecu. I to najczęściej wystarczy jeżeli zadana pieca utrzymuje się na ok. 60 stopniach. Takie instalacje ( piece)  działały i po 20 lat.

Samo wstawienie zaworu 3D może niewiele zmienić, bo temperaturę w pomieszczeniach kontrolują głowice. Pytanie jak mocno chcesz przebudować instalację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się coś nasmarować, choć ostrzegam, że się słabo na tym znam. Gdyby powrót utrzymywał się w granicach 50 stopni to byłbym szczęśliwy i nic bym nie ruszał. U mnie jest to 32-36 stopni i to jest już temperatura po zmieszaniu z wodą ogrzewającą CWU. Sam powrót z grzejników jest jeszcze chłodniejszy. Z ciekawości go zmierzę. Mam komfort termiczny w pomieszczeniach dzięki głowicom i tutaj nie szukam poprawy. Czytałem o obiegu kotłowym, który by mieszał wodę wracającą z zasilającą, by kotła nie zalewała tak wychłodzona woda. W tej chwili między dołem a górą kotła jest potężna różnica i jak czujnik CO wykryje spadek temperatury, musi gonić jak szalony i potem ostro przebija temperaturę. Podczas czyszczenia kotła nie widzę w środku roszenia, zacieków itd. ale to nie znaczy, że w innym niewidocznym miejscu nie zacznie gnić przez taką deltę. Druga kwestia to ogarnięcie zasilania CWU na osobnej pompie, choć tu myślę że wielkiej filozofii nie będzie. 

Co do skali przeróbek, oczywistym jest, że wolałbym jak najmniej, ale jeśli będzie trzeba zrobić coś więcej to się to zrobi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek już mam gotowy. Mierzę obwody rur, by policzyć średnicę i wychodzą mi głupoty np. rura zasilająca (poziom piwnicy oraz do zbiornika wyrównawczego) idąca prosto z kotła ma obwód około 8,3 cm co daje średnicę w okolicach 26mm. Nie kojarzę aby były takie rury w miedzi. Są 28mm i chyba potem 22 mm. Po pomieszczeniach idą rury 22 mm (zasilanie i powrót), a bezpośrednio do każdego z grzejników wychodzi na to, że 18 mm, choć według mojego pomiaru wynika, że bardziej 20mm (też takich nie kojarzę). Do opisu biorę to co pasuje ze znanego mi asortymentu. Ten zawijas na powrocie w piwnicy z niewiadomych przyczyn jest zrobiony z rury 28 mm (generalnie wydaje mi się, że mogłoby go nie być). Grzejnik nr 3 ma osobno wyprowadzone wąskie rurki bezpośrednio do zasilania w piwnicy (wychodzą z podłogi przy grzejniku. Układ pomieszczeń wyklucza możliwość pociągnięcia ich dołem ściany tak jak jest w reszcie grzejników). Mam nadzieję, że coś wyczytacie z tych moich wypocin.

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy piec, jaka powierzchnia ogrzewana, jaka jest średnica rury na powrocie łącząca piec z z pompą i zaworem zwrotnym ?

Jeżeli masz jakiś przenośny termometr to zmierz jaka jest temperatura wody powracającej z bojlera i powracającej z grzejników ( przed trójnikiem łączącym te powroty ), a a jaka po zmieszaniu za trójnikiem ( czyli powrotu do pieca ). Być może to na grzejnikach masz dużą stratę temperatury i trzeba podnieść zadaną pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na ekogroszek 9 KW, powierzchnia ogrzewana 45 mkw. ocieplone ściany styropian 10 cm, okna kilkuletnie plastiki, zimna klatka schodowa, mieszkanie na parterze, częściowo podpiwniczone. Pompa na instalacji to LFP PCOw 25/4 ustawiona na pierwszy bieg. 

Temperatura zadana 60 stopni. Piec ma sporą bezwładność tzn. bez problemu osiąga zadaną, przechodzi w podtrzymanie i gdy już temperatura wody zaczyna spadać do poziomu ponownego włączenia modulacji jest tyle chłodnej wody, że musi wchodzić na 100 % mocy. Powoduje to, że ilość energii wytworzonej jest za duża i się ponownie odstawia. Przy zadanej 60 amplituda wynosi ok. 52 stopnie w dolnym zakresie gdzie następuje "odbicie" do 65 stopni w podtrzymaniu. Piec moduluje do około 2,8 stopnia ponad zadaną. 

Przy zadanej 60 wykonałem następujące pomiary:

Temp. powrotu z grzejników przed trójnikiem z powrotem CWU: 32 stopnie (tutaj pewnie może być zarówno trochę cieplej lub chłodniej, zależy jak tam termostaty się otworzą lub zamkną)

Temp. powrotu CWU: 44 stopnie (potrafi czasem być 50 jak boiler jest całkowicie naładowany, a po dużym zużyciu wody potrafi pokazać na powrocie 25 stopni)

Temp. powrotu wody z grzejników zmieszany z powrotem CWU zaraz za trójnikiem 35 stopni

Temp. powrotu przy samym wejściu do kotła 34 stopnie.

Wrzucam jeszcze zdjęcie z pomiarów średnicy rur

Nie mierzyłem wielkości grzejników, ale zapewne dwie sztuki są przewymiarowane względem powierzchni pomieszczeń.

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale pompa jest zamontowana napisami do góry nogami

IMG_20210208_175418.thumb.jpg.f36d623701943a602851ed31d9716349.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję coś takiego jak niżej:

 

Propozycja.thumb.jpg.0b9df0c8df09dd206e1cfbd4626a5ee8.jpg

 

Zawór różnicowy do wywalenia. Ten kocioł 9 kW pewnie 5-tej klasy, więc rusztu awaryjnego nie ma i nie popalisz bez prądu. Rurarz obiegu grzejnikowego 28, boiler 22. Pompa boilera 25/40 elektroniczna (np. Wilo Pico Yonos 1-4/25). Osobiście doradzałbym nową pompę założyć na obieg grzejnikowy, a tą co masz do CWU dać. Grzejnikowa pracuje 24/dobę i lepiej by była energooszczędna, a CWU uruchamia się sporadycznie. Przed pompami filtry, za pompami zawory zwrotne i z obu stron zawory serwisowe. Warto na wejściu powrotu w kocioł mieć trójnik z termometrem poglądowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kiminero dzięki bardzo za propozycję. Pytanie techniczne, czy wielkim grzechem będzie zostawienie rurek 22 mm w mieszkaniu, zamiast proponowanych przez Ciebie 28mm? Pytam, bo bym wolał nie pruć wszystkiego od zera. Być może źle Cię zrozumiałem i miałeś na myśli tylko obieg grzejnikowy w piwnicy, a na mieszkaniu zostawić jak jest. Drugie pytanie o ten zawór ATV. 335 ma wkładkę 55 stopni, a 50 stopni ma 334. Który brać? Następne pytanie w związku z zaworem ATV. Wiadomo, że po instalacji z czasem zaczyna pływać syf, a termostatyczne wkładki go bardzo nie lubią. Czy zalecasz wstawienie jeszcze jakiegoś rodzaju separatora zanieczyszczeń? Widziałem, że Afriso też ma takie coś w ofercie.

@eliks nie posiadam czujnika powrotu. Mam prosty sterownik z PID i obsługuje on tylko dwa czujniki temperatury CO oraz CWU. Pomiar wykonałem prostym elektronicznym termometrem z sondą doczepioną do rurki powrotnej i zaizolowaną szczelnie otuliną. Wiem, że nie jest to ultra dokładne, ale daje pewien pogląd na skalę problemu. Zasilanie z pieca przy zadanej 60 mnie parzy, a powrót do kotła jest maksymalnie temperatury mojego ciała z tendencją do trochę niższej, co zresztą się potwierdziło po pomiarze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.