Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Używa ktoś do Buderusa, czy Dakona dmuchawy zamiast ciągu naturalnego? Nie ma problemu z dymieniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnętrznym płaszczu jest na bank 3mm a grubość od strony kanału dymowego ??? Nie mam pojęcia. Jak będę robił remont to się okaże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używa ktoś do Buderusa, czy Dakona dmuchawy zamiast ciągu naturalnego? Nie ma problemu z dymieniem?

Używam wentylatora. Piec kupiłem w 2010 roku bez miarkownika i zastosowałem wentylator wraz ze sterownikiem od mojego poprzedniego pieca.

Początkowo zdarzało się, że dym potrafił się wydostać przez boczne otwory powietrza dodatkowego. Były problemy z ustawieniem obrotów dmuchawy wynikające ze spadkami napięcia w sieci. Wentylator posiada klapę odcinającą dopływ powietrza. Ciężarek musi być tak dobrany, by nie zasysać powietrza przy wyłączonym wentylatorze.

Tak, jak pisałem zaślepiłem je korkami metalowymi uszczelniając silikonem. Jestem zadowolony, gdyż mogłem zwiększyć obroty dmuchawy. Piec precyzyjnie "trzyma" zadaną temperaturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wczoraj wymontowałem mojego Logano 111S 12kW, a wstawiłem Dakon Dor 24. Piec, w przeciwieństwie do Logano posiada miarkownik ciągu, tak "jak dała fabryka". Dzisiaj odpaliłem i wszystko działa. 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wymieniłem, gdyż ma większą komorę zasypową o 20 l. Bywało tak, że w chłodne dni, kiedy piec pracował bez wygaszania przez kilkanaście dni jeśli zasypałem do pełna o 22-giej to musiałem dosypać o szóstej rano, by nie wygasło. Oczywiście dało się zwiększyć okres między załadunkiem, ale trzeba było część zaworów w kaloryferach pozakręcać. 

Jeśli chodzi o moc - to poprzedni (Logano 111S) w zupełności mi wystarczył. Tak się składa, że dla obu kotłów zakres pracy ekonomicznej zaczyna się od 6 kW. 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zaobserwowałem w swoim kotle 20kW pewne zjawisko, otóż po wyczyszczeniu prawie do czystej blachy wymiennika i po rozpaleniu, pojawia mi się czarna jakby smoła (delikatna warstwa). Kolejne rozpalenia to jest już pyłek, który usuwam szczotką lub drapakiem. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat ? 

Edytowane przez tofek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, to uważaj żebyś wody nie zagotował w instalacji.

Ja mam 12, brat ma 20. Powierzchnia grzewcza zbliżona, tyle że on cwu grzeje jeszcze. No i zdecydowanie musi uważać przy paleniu.

Witam!

Wszystko działa prawidłowo. Jednak mimo, że ustawiłem temperaturę około 70 st.C. to potrafiło podskoczyć do ok 76 st. To dość duża histereza. 

Zamierzam przełożyć z Logano wentylator. Zdecydowanie precyzyjniej utrzymuje zadaną temperaturę. Zastanawiam się, czy nie zostawić też miarkownika ciągu. Bardzo fajna sprawa przy przepalaniu, gdy zostaje na palenisku resztka żaru.

Myślę, czy nie umocować wentylator np. u doły z prawej strony obok drzwiczek. Być może uda mi się zmieścić i założyć go na drzwiczkach obok klapki miarkownika. Do cwu mam solar oraz taryfę nocną. W skali roku do ogrzania wody zużyłem około 1000 kWh prądu. 

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dość tego wynalazku. Wkraczam w drugi sezon grzewczy i szlag mnie trafia. Ta górna pokrywa, a szczególnie klapa załadunkowa jest po prostu nieszczelna. Jeśli jest dobry cug, to ok, ale jeśli nie, to mam pełną kotłownię dymu. Np. przy rozpalaniu, zanim kocioł złapie cug albo po wypaleniu wkładu, kiedy na dnie komory załadowczej jest żar - wtedy dymi przez klapę. Właśnie w tej chwili czujnik czadu piszczy jak oszalały, bo się wkład dopala. Rozpaliłem wczoraj i w ogóle się palić nie chciało, podejrzewam, że źle osadziłem klapę do usuwania sadzy - to też kolejny genialny wynalazek - półkolista pokrywa, wprost idealnie pasuje w otwór...

 

Naprawdę komuś zabrakło wyobraźni przy projektowaniu tego kotła... Te dwie rzeczy uważam nie tyle za niedoróbki, co dramatyczne błędy, bo zagrażają bezpieczeństwu użytkownika...

Edytowane przez ipos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to problem z kominem, a nie kotłem. Jak sam piszesz jest słaby ciąg no i źle założona klapka. Myślę, że te żale to w trochę złym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem, u mnie jest ok.

I kilka innych dakonów i ich klonów, które znam, działa bez problemu.

Masz za słaby ciąg i może warto zainwestować w wentylator wyciągowy?

Przeczytaj cały ten wątek, można poprawić niedoróbki i nieszczelności.

A swoją drogą, jaką moc masz?

 

A tak z drugiej strony, to dzisiaj zatkałem kanał PW idący od popielnika. Teraz PW dostarczane jest tylko bocznymi otworami nad moim palnikiem. Póki co wyniki są obiecujące

Edytowane przez colover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@colover możesz podzielić się jaki efekt uzyskałeś zatykając PW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie całkowicie zatkałem. Tylko to z popielnika.

Pali się tak od 6h, węglem.

Z palnika nie wychodzi ogień tylko gaz. Zapala się po dostawczeniu pw z boków. Ale jak będzie dalej to się okaże. Temp spalin jest wyższa.

Papalę kilka dni to się określę czy to dobra zmiana ;)

Edytowane przez colover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palisz rosyjskim węglem, napisz mi jak rozpalasz. Czy po rozpaleniu zasypujesz pełną komorę, czy tylko powyżej krawędzi dolnej komory zasypowej, a później jak się rozpali to dosypujesz, czy od razu zasypujesz pełną komorę.  

I ile dajesz PW - uchylenie klapek bocznych

Edytowane przez tofek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rąbię drewno na cienkie patyki, potem palnikiem zapalam, dosypuję grubszego drewna, jak się trochę rozpali to zasypuję węgiel do samej góry. Póki nie osiągnę 60st. pali się na stałej szczelinie, potem miarkownik.

Pw otwieram tak aby płomień nie dochodził do pokrywy. Po założeniu łańcuszka zmniejszam otwarcie bocznych przesłon.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką szczelinę ustawiasz przy rozpalaniu,

Ile zmniejszasz szczeliny PW z miarkownikiem ? Ja mam ok.1cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o zmniejszeniu otworu PG ?

Z obliczeń wynika, że powierzchnia otworu PG powinna wynosić 15cm2, natomiast orginalny otwór ma 190cm2,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, cofam pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolegę namówiłem na Dora.

Dokładniej na Buderusa, moc 24kW.

 

Dziś byłem i poprawiałem po swojemu tego Dora (doszczelnienie rusztu kątownikiem, docięcie szamotki na środek, instalacja termometru w czopuch).

No i zmiana jakości spalania jest duża. Z komina para, węgla ubywa zdecydowanie wolniej, temperatura CO wyższa i bardziej stabilna. Ciekawe jak będzie wyglądał wymiennik po kilku dniach. Bo teraz po niecałym tygodniu była tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@colover czy doszczelnienie rusztu dotyczy tylko DOR (3 ruszt) czy również S111(2 ruszt). Jeszcze pytanie odnośnie szamotki środkowej, czy wykonałeś zgodnie z propozycją  kol. Adama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszczelniemie mam w swojej 12 a dziś zrobiliśmy u kolegi w 24.

To są 2 różne typoszeregi.

Moja 12 i 16 są tych samych rozmiarów, mają taki sam ruszt - 3 rusztowyny. Różnią się ścianką między komorami i chyba długością ostatniej przegrody.

Typoszereg 20/24 jest szerszy o 10cm od 12/16, ma ruszt złożony z dwóch rusztowin, a różnica między nimi jest w wysokości przegrody paleniska i długości ostatniej przegrody.

Dziś właśnie w dwurusztowym założyliśmy kątownik 40x4 co elegancko zamknęło drogę powietrzu z popienika w łatwym przepływie.

Szamotkę wymyśliłem na miejscu. Leży na pierwszych płaskownikach od dołu ,które są tuż nad kanałami od PW z popielnika. W zasadzie przykrywa obydwa. Ale w sume mogłaby być szersza trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.