Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka przepływy, szum


wojtasss

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałem uzyskać poradę w kwestii mojej instalacji OP. Ogrzewane około 90 m2 na rozdzielaczu 8 pętli. Za sprzęgłem mieszacz ATM 561 + Pompa ferro 25-60 ustawiona na 3 biegu, rury do rozdzielacza pp 32x5,4. Pompa generuje szumy w pomieszczeniu obok rozdzielacza takie przypominające jakby ktoś puszczał wodę z kranu. Przeplywy przy tych ustawieniach są na poziomie 1,5-2,0 l/min, ale jedna pętla jest dłuższa (90-100 m) i tego pomieszczenia nie dogrzewa. Zmniejszając przepływy na innych pętlach do ok 1,5 l/min na tej najdłuższej pojawia się 2 l/min i komfort grzewczy jest ok z tym że denerwuje mnie ten szum i to że pompa chodzi na max moc (100 W). Sterowanie jest poprzez sterownik pokojowy który wyłącza pompę ( euroster q7 w trybie pwm). Czy ten zawór 3d nie ma za małego kvs dla tej instalacji? Myślę o zmianie na zawór obrotowy + siłownik + sterownik np tech i-1 tak żeby pompa pracowała cały czas. Co sądzicie o tej instalacji i czy da radę coś z niej lepszego wyciągnąć i pozbyć się szumów?

20210122_220932.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sambor napisał:

Najpierw zmień ten zawór 3-D, na zawór z Kvs ok 4.

Szum to za mocna praca pompy lub za cienkie rury, najprawdopodobniej obie rzeczy na raz.

Dzięki. Czy np afriso arv 384 o kvs 10 będzie ok? Czy za duże kvs tez nie jest wskazane? Czy takie rozwiązanie z siłownikiem i sterownikiem np i-1 będzie lepsze niz to rozwiązanie co jest teraz ze sterownikiem q7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobno średnice wewnętrzna(dn 20) rur doprowadzonych do rozdzielcza i tez miałem ten sam problem- buczenie na całej instalacji. Pomogła wymiana pompy na słabsza tzn z 25/60 na 25/40, z tym ze u Ciebie pętle mogą wymagać wyższych przepływów- u mnie wystarcza 1- 1.2 l/min, przepływ sumaryczny przez obieg ogrzewania podłogowego Ok 620l/h. Na razie wymieniłem pompę aczkolwiek nie wiem czy wymiana rur nie byłaby nawet tańsza, bo miałbym alternatywna drogę dla nowych rur bez kucia posadzki, wystarczyłyby dwie dziury w stropie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mario88 napisał:

Mam bardzo podobno średnice wewnętrzna(dn 20) rur doprowadzonych do rozdzielcza i tez miałem ten sam problem- buczenie na całej instalacji. Pomogła wymiana pompy na słabsza tzn z 25/60 na 25/40, z tym ze u Ciebie pętle mogą wymagać wyższych przepływów- u mnie wystarcza 1- 1.2 l/min, przepływ sumaryczny przez obieg ogrzewania podłogowego Ok 620l/h. Na razie wymieniłem pompę aczkolwiek nie wiem czy wymiana rur nie byłaby nawet tańsza, bo miałbym alternatywna drogę dla nowych rur bez kucia posadzki, wystarczyłyby dwie dziury w stropie. 

 

U mnie przy pompie 25-60 na drugim biegu przepływy są za małe ok 1l/min, na niektórych pętlach nawet niżej, dlatego chodzi na 3 biegu zużywając dużo prądu i powodując hałas. Póki co zrobię tak jak wspominał Sambor czyli zawór mieszający na taki o kvs ok 4,0. Chciałbym uzyskać sumaryczny przepływ na wszystkich pętlach około 1m3/h przy niższym biegu na pompie. Zobaczymy jaki będzie efekt. Nie bardzo tylko wiem jak wysterować ten zawór z siłownikiem i dobrać automatykę, żeby współpracowała z kotłem i sterownikami pokojowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 23.01.2021 o 14:19, wojtasss napisał:

Póki co zrobię tak jak wspominał Sambor czyli zawór mieszający na taki o kvs ok 4,0. Chciałbym uzyskać sumaryczny przepływ na wszystkich pętlach około 1m3/h przy niższym biegu na pompie.

Potwierdzam, przerabiałem nie dawno podłogówkę, była na rurkach 3/4" na 7 pętli w tym jedna 120mb reszta maks 80mb . Rurek nie dużo bo ok400mb ale parter i piętro podpięte na jednym rozdzielaczu.

Na to miałem zawór trójdrożny kvs 2,5m3/h . Pompka LFP 25-70  musiała chodził na 3 biegu to wtedy przepływ był rzędu  ok.2litr/min na najdłuższej pętli (120mb). Na 2 biegu juz ok 1,5 litr/min , na 1 biegu poniżej 1,0 litr /min

Teraz ma rurki doprowadzające PP Dn40 , zawór o kvs 4,0m3/h i pompka sobie chodzi na 1biegu a przepływ na najdłuższej mam ok 1,6-1,7 litr/min . Jak wrzucę na 2 bieg , przepływ ok 2.0 litr/min a na 3biegu full czyli 2,4litr/min.

Co do szumu to przy pierwszej konfiguracji był nie do zniesienia bo pompka na 3 biegu pracowała, teraz jest dużo lepiej ale jak się siedzi wieczorem i cisza wszędzie to coś słychać, tragedii nie ma w każdym bądź razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

a ja mam powiązany problem. 5 pętli ogrzewania podłogowego w sumie 350mb. Rozdzielacz na parterze, a jedna z pętli na piętrze (16m2 powierzchni). Rurki grzewcze 16 mm Herz PEX, rurki zasilające 26mm Herz PEX. Belki najprostrze z rotametrami. Zasilanie wykonane na regulatorze termostatycznym Afriso 20-43 st z KvS 1,6 m3. Pompa WILO 25-6 z biegami stałymi, grzejnikowymi i podłogowymi. Całość zasilana z bufora rurką miedzianą 25. Pompa i zawór termostatyczny w kotłowni. belki są już bez pompki.

W czym problem ?

Podłoga zaczyna łapać temperaturę dopiero przy jakiś 38 st. zasilania mierzac na belce i wtedy grzeje jako tako ale szału nie ma. Na pętlach nie można uzyskać wyższego przepływu jak jakiś 1l/min. Dodatkowo pętle regulująsię dopiero w zakresie 0,5 l/min lub wogóle nie da się ich regulować (można sobie kręcić dowoli a i tak nie zmienia to położenia grzybka w szklance rotametra).

 

Pomożecie rozwikłać zagadkę ? Też podobnie jak autor posta podejrzewam że ten KvS jest zbyt mały i może trzeba go wymienić na 3,2 ? Obecnie pompa chodzi na 5m podnoszenia (6m jest max). Na 6m podnoszenia jest szum na pompie ale nie bardzo zwieksza to przepływy. Układ niezapowietrzony.

Co tu można zrobić żeby chodziło to jak należy przy tych 30-32 st  na zasilaniu ? Czy nie sa też podejrzane rotametry ? Czy ich skala jest odpowiednia (od 0 do 5 l/min) ?

A czy to połączenie rury CU z PEX w kotłowni nie hamuje przepływu? 

 

IMG_20210301_131619.jpg

IMG_20210301_131541.jpg

IMG_20210301_131645.jpg

IMG_20210301_131659.jpg

IMG_20210301_131739.jpg

IMG_20210301_222938.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe przyczyny niewłaściwej pracy podłogówki:

za długa linia zasilająca rozdzielacz - ile m?

za duży rozstaw rur w podłodze

za długie pętle - raczej nie, ale.....

coś nie tak z pompą np zapowietrzona pompa, zatkany filtr przed pompą 

w/w mają wpływ na słaby przepływ w pętlach 

niewłaściwe pokrycie podłogi - co tam naprawdę jest na podłodze?

słaby przepływ - ma wpływ na wysoki start podłogówki 

zły montaż np zamienione zasilanie z powrotem

niebieskie pokrętła odkręcone na max, lub zdjęte.

Czy jest jakieś sterowanie termostatem pokojowym?

ew rozdzielacz "garażowy" czyli do kitu!

Lista ew błędów - sprawdzić i odpowiedzieć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za długa linia zasilająca rozdzielacz - ile m?  Jakieś 7mb w tym 1,5mb CU22, reszta PEX26 (w opisie pomyliłem średnice - pisąłem że CU jest 26 a jest jednak 22)

za duży rozstaw rur w podłodze   Co 15cm wszędzie

za długie pętle - raczej nie, ale.....   Nie mierzyłem mb jak było układane ale największe pomieszczenie ogrzewane ma 16m2 (łazienka na piętrze). Pozostałe pętle dużo mniejsze.

coś nie tak z pompą np zapowietrzona pompa, zatkany filtr przed pompą Pompa niezapowietrzona. Filtr niesprawdzony jeszcze

w/w mają wpływ na słaby przepływ w pętlach 

niewłaściwe pokrycie podłogi - co tam naprawdę jest na podłodze? 6-7 cm jastrychu plus płytka 

słaby przepływ - ma wpływ na wysoki start podłogówki 

zły montaż np zamienione zasilanie z powrotem NIE. Jest ok

niebieskie pokrętła odkręcone na max, lub zdjęte. Odkręcone na MAX

Czy jest jakieś sterowanie termostatem pokojowym? Nie ma żadnego sterowania. Tylko zawór termostatyczny o którym pisałem wyżej

ew rozdzielacz "garażowy" czyli do kitu! Nie wiem czy to jest "garażowy" czy nie. Nie znam się

Lista ew błędów - sprawdzić i odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 22.01.2021 o 22:11, wojtasss napisał:

Cześć, chciałem uzyskać poradę w kwestii mojej instalacji OP. Ogrzewane około 90 m2 na rozdzielaczu 8 pętli. Za sprzęgłem mieszacz ATM 561 + Pompa ferro 25-60 ustawiona na 3 biegu, rury do rozdzielacza pp 32x5,4. Pompa generuje szumy w pomieszczeniu obok rozdzielacza takie przypominające jakby ktoś puszczał wodę z kranu. Przeplywy przy tych ustawieniach są na poziomie 1,5-2,0 l/min, ale jedna pętla jest dłuższa (90-100 m) i tego pomieszczenia nie dogrzewa. Zmniejszając przepływy na innych pętlach do ok 1,5 l/min na tej najdłuższej pojawia się 2 l/min i komfort grzewczy jest ok z tym że denerwuje mnie ten szum i to że pompa chodzi na max moc (100 W). Sterowanie jest poprzez sterownik pokojowy który wyłącza pompę ( euroster q7 w trybie pwm). Czy ten zawór 3d nie ma za małego kvs dla tej instalacji? Myślę o zmianie na zawór obrotowy + siłownik + sterownik np tech i-1 tak żeby pompa pracowała cały czas. Co sądzicie o tej instalacji i czy da radę coś z niej lepszego wyciągnąć i pozbyć się szumów?

20210122_220932.jpg

Wyłącz całkowicie sterowania co tylko się da , pompkę daj na 1 bieg i zostaw na dwie doby a zobaczysz że będzie zdecydowanie lepiej i taniej , temp zasilania ustawić na sztywno 26 czy tam 30 ile potrzebujesz i zapomnisz o szumach i problemach , po jakimś czasie wyreguluj rotametrami i zapomnisz o wszystkim , sterowanie podłogówką to najgłupsza rzecz ale to moje zdanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne głosy na temat sterowania. Jedni mają podłogówkę na harmonogrami inni nie. U mnie harmonogram (to już wiem) się nie sprawdzi bo wyłączenie podłogówki na 4-5h powoduje że jej nagrzanie zajmuje wiele wiele czasu.

 

Jak jest u Was ? Wyłączacie podłogówkę w harmonogramie czy załaczacie jesienią i wyłączacie na wiosnę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.03.2021 o 23:44, sambor napisał:

Jak widzę to tylko ten zawór 3-D do zmiany na większy -np z Kvs =3,2, ew sprawdzenie filtra.

Zamówiłem zawór z Kvs 2.5. Czy nie będzie za mały? A może lepiej wziąć ten 3.2. Czy zbyt duży kvs będzie dużym błędem w tej sytuacji? 

W Afriso zapewniali mnie ze ten 1.6 powinien dać radę a 3.2 to stanowczo za duży. Sam już nie wiem co robić... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie chcę się wymądrzać albo doradzać, bo tez nie wiem czy pomoże jak weźmiesz większy. Ale w  zasadzie ja miałem do swoich 400mb rury PEx fi16mm w podłogówce wcześniej zawór z Kvs 2,5m3/h i zmieniłem na 4,0m3/h , z tym ze ja mam podłogówkę na parterze ok, 300mb + na pietrze ok 100mb wszystko na jednym rozdzielaczu. U mnie pomogło ale nie zmieniałem tylko zaworu AVT na większy ale też przyłączą zasilania do rozdzielacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem bo jak pisałem w którymś z wcześniejszych postów, szumiała mi podłogówka gdyż musiała pompa chodzić na 3-cim biegu, inaczej by bardzo długo rozgrzewała się podłoga.

Teraz chodzi na 1-szym biegu i grzeje po ok 2 godzinach od zapalenia, jak grzeje się bojler to od ok 3 godziny czuć podłogówkę.

Troszkę słychać szum jeszcze ale to jak już nic nie jest włączone (np, radio) i siedzimy wieczorem sobie z żonka, jak już dzieci śpią, to coś tam słychać delikatny szum.

U mnie jest jeszcze taka sprawa że mam jedna pętle w salonie długości 120mb (reszta maks 80mb) i przez to tez szum słychać właśnie w salonie . Ale niestety zaufałem hydraulikowi i teraz trochę mi szumi ta podłoga przez te najdłuższa pętle, ale gdybym nie przerabiał to by mnie chyba szlak trafił z tego szumu, bo na początku to była masakra .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jurkus7 napisał:

szumiała mi podłogówka gdyż musiała pompa chodzić na 3-cim biegu, inaczej by bardzo długo rozgrzewała się podłoga.

To duży błąd takie rozgrzewanie wielokrotne, podłoga powinna być raz nagrzana podczas otwarcia sezonu zimowego (grzewczego) a następnie tylko utrzymywana temp w pomieszczeniach.

Sam tak mam i nie widzę innego rozwiązania, gdyż wtedy potrzeba dużo więcej ciepła aby ruszyć zimną podłogę.

Jak robię (teraz rzadziej) lub liczę ( teraz częściej)  to przeważnie mam przepływy poniżej 1l lub trochę niżej.

Jeden z kolegów zarzucił mi że to dla niego za mało, poprawiłem i efekt był taki że trzeba było zmieniać rury do rozdzielaczy, dodawać sprzęgło i pompę ( kocioł gazowy)

Całe szczęście, że w międzyczasie zmądrzał , zostało po mojemu  i od 2 lat ma max przepływy 1,3l/ min - w łazienkach, reszta około 1l/min i co jest szokujące dla niego,  że to działa!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor duży błąd ? Dla mnie to znaczy "ciepło" co dzień, ja poprostu przepalam codziennie lub co dwa dni zależy od temperatury zewnętrznej. Tak samo mogę powiedzieć że Ty robisz duży błąd gdyż palisz ciągle a ja robię inaczej czyli przepalam . Ocena jest nie właściwa pod względem negowania kogoś ze robi inaczej niż Ty . Jak chce tak palić to moja sprawa grunt żeby było ciepło. Kolega pali ciągle i opalu mu tyle samo poszło co mi , a że nie palę ciągle bo dużo pilnowania przy kotle zasypowym to już moja sprawa. Jednym słowem każdy robi jak lubi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3,2 kvs w drodze. A jeszcze Was podpytam czy po fachowemu jest podłączanie rozdzielacza grzejnikowego i podłogowego na trójniku z jednej rury zasilającej? Czy nie powoduje to podbierania wody z jednego obwodu do drugiego? A może daac zasilanie np podłogówki z innego króćca z bufora? 

IMG_20210321_222331.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.