Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4d nie miesza powrotu


rexx86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym poradzić sie co mozna zrobic z moja instalacja ktora posiada zawór 4d na podlogowke oraz 3d na grzejniki problem jest taki ze z podłogowki wraca zbyt chlodna woda do kotla co objawia sie schladzaniem kotla I i długo musi pracować by osiągnąć zadana temp.pompa cwu pracuje jako pompa krótkiego obiegu.po wyłączeniu pomp grawitacyjne zawór 4d I 3d dogrzewaja powrot .

20210118_193755.jpg

20210114_081049.jpg

20210117_011934.jpg

20210114_081039.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz źle zrobioną instalacje. Powinno być mniej więcej tak:

images?q=tbn:ANd9GcSq7KjpEDJDKuIqe5CXhrVxpC1mSUcpB4Asng&usqp=CAU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rexx  piszesz że kocioł długo musi grzać zeby osiągnąć zadaną temperaturę - no więc jednak ją osiąga mimo tego że rzekomo ten 'zimny powrót' schładza kocioł. Jakoś w czary mary nie chce mi się wierzyć, po prostu mamy mrozy i zapotrzebowanie na ciepło jest duże - to i kocioł dłużej musi grzać. Od samego mieszania wody nie spadnie zużycie ciepła w budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerob dla zdejcja gersika.1szy 4d do obiegu grzejnikow i na wystep do nastepnego obnižania dodac 3d do sterowania podlogi.Wszystko masz,tylko robota i spokoj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejniki idzie zawsze wieksza temperatura,niž na podlogowke.Tzn.Kociol-4d obieg grzejnikow-(w wystep 4d na grzejniki)wpiac T i zasilanie 3d obieg podlogi i powroty wpiac z soba w powrot CO na 4d.Každy obieg wentyl zwrotny,nawet može tež w powrot podlogowki w 3d,by nie sisalo z cieplego powrotu grzejnikow.

3d ustawiasz recznie i komplet sterujesz 4d,lub odwrotno,dla tego jesli wiecej podlogi,lub grzejnikow,jesli glowice,itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba te powroty zjednoczyc i wyslac przez 4d do zamieszania.Najlatwiejsza droga taka jak wyžej popisalem,z powodu przeplywow zrobic zaraz z zasilaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy tam takie przerubki nie pomogą bo raz za małe są średnice rur i wiele kolanek do 4d żeby zadziałała grawitacja. przepinanie rur może coś pomoże ale nie wiele kolega @gersik wysłał poprawne zdjęcie instalacji i jak co niektórzy zauważyli to potrzeba pompy na powrocie zaworu 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawienie pompy na odcinku 4d -kociol spowoduje zaciąganie tez ciepłej wody dobrze myślę?nie bedzie sie pompa podłogi silowac za bardzo z kotlowa ?obserwując troche ta instalacje moja caly czas myślę o wzięciu powrotu 4d-kociol w rurke 3d-kociol wtedy możliwe ze kompa z 3d tez bedzie trochę zaciągać z 4d ciepłej ? Dobrze kombinuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, ale jaki konkretnie jest problem który próbujesz rozwiązać? Napisałeż w temacie ze zawór 4d nie miesza powrotu, ale czy na pewno tak jest? Nie jesteś pierwszym któremu na forum internetowym piszą że instalację ma skopaną i wszystko do wymiany, ale najpierw chyba warto ustalić co konkretnie jest źle. Jak rozumiem objaw jest taki że masz za niską temperaturę powrotu - jaka ona jest?

Poza tym obieg podłogówki to nie może być odpowiedzialny za całą wracającą wodę, przecież jest jeszcze powrót z kaloryferów, no i napisałeś że masz też pompę CWU która robi też za ochronę powrotu - nic to nie daje ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za kociol w ogóle? 

I dlaczego zawor 3d a dokladnie zimna woda na mieszanie jest podłączone prawie przy samym powrocie do kotła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli temperatura powrotu jest w okolicach 40 stopni to jest OK, nie wiem czy warto się zabijać o to żeby ja podnieść. A to czy zawór 4d coś miesza czy nie to można stwierdzić porównując temperatury wody na odpowiednich wyjściach i wejściach - przed zaworem i za zaworem. Żadnym instalatorem nie jestem ale jakoś nie wydaje mi się żebyś miał 'instalację do bani', żadnych konkretnych błędów tu nie podano. Forumowi specjaliści zalecają zawór 4d do zasilania kaloryferów a 3d do podłogówki, a Ty masz odwrotnie, ale to nie znaczy że jest źle - ludzie mają działające instalacje w różnych konfiguracjach. Jeśli pojawiają się jakieś dziwne przepływy wody, np w kierunku odwrotnym do zamierzonego to może być spowodowane brakiem zaworu zwrotnego we właściwym miejscu, ale oczywiscie nie wiem czy taki problem w ogole występuje u Ciebie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 4D jak już pisali koledzy  nie dokładnie utrzyma Ci podłogówkę - lepiej zamienić 4Dz 3D i dołożyć siłownik do podłogówki  , no chyba że sterownik ma tylko jeden mieszacz  ,to przełożył bym ten siłownik na 3D, a 4D ręcznie ustawił grzejniki  . A  jeśli nie chce się mocno przerabiać rur to można tak zrobić

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.