Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura za zaworem 4D


Wasyl73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W układzie centralnego ogrzewania mam zamontowany zawór 4D z siłownikiem, problem polega na temperaturze za zaworem 4D która ustawiona jest na 40 stopni i wszystko jest dobrze do momentu załączenie się pompy mieszającej, gdy pompa mieszająca pracuje za zaworem momentalnie wskakuje mi temperatura zadana pieca 56 stopni. Pompa mieszająca jest wpięta między zaworem 4D a powrotem pieca i w sterowniku jest ustawione zabezpieczenie powrotu jako pompa mieszająca. Temperatura powrotu ustawiona jest na 50 stopni.

Za pompą mieszającą jest wstawiony zawór zwrotny i czy przyczyną tego wszystkiego może być winny właśnie ten zawór zwrotny, bo gdy pompa mieszająca jest wyłączona i pracuje tylko pompa CO to mam wrażenie że ona nie ma siły otworzyć tego zaworu zwrotnego i na czujniku za zaworem 4D temperatura spada a siłownik się bardziej otwiera.

Natomiast gdy się załączy pompa mieszająca momentalnie w grzejnikach słychać szum wody i temperatura rośnie do zadanej pieca.

Bardzo was proszę o pomoc i jakieś porady co mam źle zrobione. W układzie są 3 pompy 25-40, pompa od CO ustawiona na Auto Adaptive a pozostałe pracują na 1 biegu.

Poniżej zdjęcia mojego układu.

 

20201224_102441.jpg

20201224_102520.jpg

20201224_102553.jpg

20201224_102624.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, sambor napisał:

Pompa na powrocie powinna chodzić non stop podczas pracy kotła, ona zastępuje obieg grawitacyjny, więc niech chodzi.

Dodatkowo czujnik temp powinien być na zasilaniu a nie na powrocie, powrót w takim układzie nie spada poniżej minimum.

Tylko że ta pompa się załącza gdy temperatura na powrocie spadnie poniżej zadanej czyli w moim wypadku poniżej 50 stopni. wydaje mi się że gdy ta pompa mieszająca się załączy to zasysa ona wodę z powrotu grzejników dlatego momentalnie rośnie mi temperatura za zaworem 4D i w grzejnikach słychać większy przepływ wody.

Żeby ta pompa chodziła non stop to muszę ją przełączyć jako kotłową. 

Ten czujnik na dole to jest czujnik od temperatury powrotu, mam go przełożyć na zasilanie?

Drugi czujnik temperatury jest zamontowany za pompą CO który steruje zaworem 4D.

Czy może wymienić pompę mieszającą na jakąś mniejszą, są takie ?

Czy może średnica rur CU 28  przy zaworze 4D jest za mała dlatego tak się dzieje?

Edytowane przez Wasyl73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz drugi czujnik to ustaw tylko regulację wody na CO, jak ustawisz na kotle ok 60-65C to przy stale pracującej pompie za zaw 4-D , będziesz miał ok 52-56C

Przy pompie na powrocie z 4-D średnica rury nie jest istotna.

Czego pilnuje siłownik na 4-D ?

CO? czy powrotu?

Jakbyś chciał mieć bez pompy to trzeba zmieniać zarówno sterownik jak i rury - szkoda kasy.

Spróbuj zmienić start pompy przed kotłem na bardzo niski np 40C i ustaw ją na minimum pracy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik na 4 D pilnuje temperatury CO. 

Jako ochrona powrotu w sterowniku jest wybrana pompa mieszająca. Nie widziałem nigdzie tam pracy ciągłej tej pompy.

Pompa mieszająca chodzi na 1 biegu niżej nie idzie, a ten zawór zwrotny za pompą mieszającą ma być czy on robi problemy? 

I czy to jest normalne że pompa mieszająca zasysa wodę z powrotu grzejników?

Edytowane przez Wasyl73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest bliżej kotła powrót grzania CW to ZZ musi być tam gdzie jest.

Widzę że nie wiesz jak działa zaw 4-D- gorąca woda z kotła jest na 4-D dzielona na dwa strumienie - jeden na zasilanie  CO, drugi na powrót.

Podobnie "zimna" woda z powrotu CO też jest dzielona na dwa strumienie - na zasilanie CO i na powrót na kocioł.

Pompa CO zaciąga i miesza rozdzielony strumień wody gorącej z kotła i rozdzielony strumień wody z powrotu CO.

Podobnie działa pompa kotłowa - ale regulować temp wody można tylko na 1 obiegu, drugi jest wynikowy.

Czyli pompa kotłowa musi zaciągać wodę z powrotu CO, inaczej na powrocie byłaby taka sama temp jak na zasilaniu.

Taka sytuacja powstanie jak dasz zaw 4-D na zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie, czyli jedynym rozwiązaniem jest ciągła praca pompy mieszającej?

W sterowniku mam do wyboru funkcja pompy dodatkowej:

- pompa mieszająca

- pompa kotłowa

- pompa cyrkulacyjna

W chwili obecnej mam wybraną pompę mieszającą i ochrona powrotu jako pompa mieszająca, ale ona działa na zasadzie zadanej temperatury na powrocie gdy ją osiągnie to się wyłącza.

A czy pompa mieszająca 25-40 elektroniczna  jest dobrą pompą, czy polecasz jakąś mniejszą?

Edytowane przez Wasyl73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączyć jako kotłowa na pracę stałą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.