Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, podepnę się do tematu, dom ogrzewam 3 sezon. 1 sezon to w sumie same mury otynkowane i posadzki wylane, 2 sezon to w połowie wykończony dom, teraz jest 3 sezon - gdzie dom w pełni wykończony.

130m2 - podłogówka + 2 drabinki i 1 panelowy grzejnik. Temperatura na piecu 75st C, Mieszacz podający na kaloryfery i podłogówkę 45stC, mieszacz podłogówki 30stC. Piec SF15,

Podawanie i przerwy 100% = 6s/14s;
50% =  4s/18s
30% = 4s/60s

hiserezy 12stC/8stC

w domu temperatura oscyluje w granicach 19-21stC w łazienkach może ok 24stC

Dom z pustaków 2 warstwy normalny duży i mały pomiędzy nimi styropian 2x5cm, na zewnątrz nie ma tynku i ocieplenia, dach nieużytkowy, ocieplenie tylko strop wełna 20+5 pomiędzy deskami, sufit w regipsach.

1 sezon przezanczyłem pellet na przepał - więc na straty, 2 sezon spalanie się praktycznie nie zmieniło, teraz 3 sezon i dalej spalanie spore. 2 worki dziennie idą - październik ok 660kg, listopad ok 830kg. Temperatury na dworze nie były za niskie od -4 do +4. Dobrze, że przynajmniej pellet trochę tańszy bo za 700zł tona, 

Serwisant mówił, że jak bym palił lepszym to mniej by spalił, kupiłem w tamtym sezonie w zimie pellet olimp za 1050zł/1t. Piec wessał to w ciągu miesiąca czyli tak samo jak tego za 700.

Chyba dałem już sobie spokój z ustawieniami, bo niżej niż te 800kg nie da rady zejść. Może w przyszłym roku uda mi się ocieplić jeszcze dom z zewnątrz, to może zejdzie mi na spalaniu o te 100kg w dól :)

Pozdrawiam

 

6 godzin temu, Bisiasty napisał:

A jaka macie ustawiona minimalną moc nadmuchu wentylatora? Ja mam 20% (minimalna możliwa do ustawienia to 10%)

Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka
 

Ja dałem 25%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj przyczyn bo ewidentnie za duze spalanie przy tym piecu i metrazu, u mnie temperatury w nocy -7 w dzien tak od 0 do 3 stopni, mam sf22 i 180 metrow, spalanie to tak okolo 20-22 kg na dobe a w domu temeratura 23 stopnie.

 

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norberto77, a jak byś dał podawanie na 30% 43-44 s to chyba by więcej pracował na 30% bo wydaje mi się że chyba pracuje więcej na 50%teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Riker74 napisał:

u  mnie na 30 % mocy jest 4 sekundy podawania z przerwą 42 sekundy. Tak chyba jest standardowo. Mam CWU i zbiornik 300 Litrów. Mam też wspomaganie panelami solarnymi do ciepłej wody ale teraz w zimie to małe ma znaczenie. CWU załaczam w razie potrzeby. Temp kotła mam ustawiona na 75 stopni a osiąga teraz przy pracy na 30 % mocy temp. ok 66 stopni.

Przerwa 42s przy 30proc jest standardowa, ale dla 22kw wersji tego pieca a nie 11kw. W standardzie powinieneś mieć 56s. U mnie serwisant ustawił 60s, ale sam musiałem zmienić na 65s bo się za szybko wygaszał. Przy tym ustawieniu spalanie będzie bliżej półtorej worka na dobę przy ciągłej pracy. Może więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli radzisz zwiększyć przerwę do 60 sekund Wydaje mi się że im większa przerwa to większe prawdopodobieństwo wygaszania się kotła lub przejścia na 50 % mocy...

I jeszcze pytanie gdzie się sprawdza czy kocioł jest ustawiony na 11 kW a nie na 8 kW ?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kocioł prędzej Ci się wygasi przy krótszych przerwach. Niech ma to 56s na 30 proc i sobie moduluje między 50 a 30 według potrzeby. Na 50proc mam 30s/4s. Ustaw tak na próbę i daj mu parę dni.

Nie ma możliwości sprawdzić na ile kocioł jest ustawiony, ponieważ moc regulujesz przerwami w podawaniu i dawkami.

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. wejdę w Menu serwis i na próbę zwiększę przerwę w czasie podawania na 30 % mocy... Nie wiem jak wpływa na to ustawienie krzywej grzewczej kotła bo obecnie mam dość niską - 0,9 . Jeżeli przy tym ustawieniu będzie trzymał pracę 30 % mocy to będzie bardzo dobrze..

Co do ustawień mocy kotła to pamiętam jak serwisant przyjechał na pierwszy rozruch to powiedział mi ze zmienił ustawienie na 11 KW bo fabrycznie jest zawsze przy tym kotle ustawione na 8 KW..stąd moje  pytanie było..

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2019 o 20:01, linxus napisał:

Patrząc w karcie produktów kotły 11kw i 15kw różni tylko średnica czopucha do komina. Pojemność wodna i rozmiary są dokładnie te same. Sądzę, że moc jest sterowana poprzez odpowiednie ustawienia podawania pelletu. Ja mogę wejść przez kod 4096 do menu palniki, ale nie pokazuje mi się żadna opcja. Jak wrócę do domu to sprawdzę bezpośrednio na piecu.

Z tego co słyszałem, to wentylatory maja inną charakterystykę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Riker74 napisał:

Ok. wejdę w Menu serwis i na próbę zwiększę przerwę w czasie podawania na 30 % mocy... Nie wiem jak wpływa na to ustawienie krzywej grzewczej kotła bo obecnie mam dość niską - 0,9 . Jeżeli przy tym ustawieniu będzie trzymał pracę 30 % mocy to będzie bardzo dobrze..

Co do ustawień mocy kotła to pamiętam jak serwisant przyjechał na pierwszy rozruch to powiedział mi ze zmienił ustawienie na 11 KW bo fabrycznie jest zawsze przy tym kotle ustawione na 8 KW..stąd moje  pytanie było..

Dawkowanie pelletu nie ma nic wspólnego z krzywą grzewczą. Przy tym ustawieniu będzie raczej krócej pracował na 30% jak Ci nawet przy 42s spadał na 50%. Strasznie duże zapotrzebowanie na ciepło masz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, linxus napisał:

Dawkowanie pelletu nie ma nic wspólnego z krzywą grzewczą. Przy tym ustawieniu będzie raczej krócej pracował na 30% jak Ci nawet przy 42s spadał na 50%. Strasznie duże zapotrzebowanie na ciepło masz. 

W jakim sensie strasznie duze zapotrzebowanie? Momentami jest za ciepło.. Podłogówka potrafi nagrzać się do 27 stopni..nie wyłaczam jej regulatorem pokojowym raczej.. W domu zwykle jest ok 22 stopnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Riker74 napisał:

W jakim sensie strasznie duze zapotrzebowanie? Momentami jest za ciepło.. Podłogówka potrafi nagrzać się do 27 stopni..nie wyłaczam jej regulatorem pokojowym raczej.. W domu zwykle jest ok 22 stopnie..

Duże zapotrzebowanie na ciepło znaczy, że pomimo ustawień dużo przewyższających moc 11kw dla 30% to piec wpada Ci w zakres pracy 50%. Szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym, które jest niskotemperaturowe. U mnie pomimo 22 stopni w domu, podłogówka tylko w łazience, reszta grzejniki, utrzymuje moc 30% przy przerwie 70s a nawet piec się wygasza bo osiąga zbyt dużą temperaturę. A dom mam biednie ocieplony bo tylko 5cm styro (taki już kupiłem) i ogólnie nie było  zwracane uwagi na solidność tego ocieplenia oraz likwidowania mostków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 30% podawanie co 48s najwięcej co może osiągnąć piec to 58 stopni(na dworze +2*),czy mogę coś zrobić żeby chociaż trochę większa była temperatura na te 30%,czy za mały mam piec 15kw czy za dużo gdzieś ciepło ucieka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, linxus napisał:

Duże zapotrzebowanie na ciepło znaczy, że pomimo ustawień dużo przewyższających moc 11kw dla 30% to piec wpada Ci w zakres pracy 50%. Szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym, które jest niskotemperaturowe. U mnie pomimo 22 stopni w domu, podłogówka tylko w łazience, reszta grzejniki, utrzymuje moc 30% przy przerwie 70s a nawet piec się wygasza bo osiąga zbyt dużą temperaturę. A dom mam biednie ocieplony bo tylko 5cm styro (taki już kupiłem) i ogólnie nie było  zwracane uwagi na solidność tego ocieplenia oraz likwidowania mostków.

U mnie statystyki wypadaja tak jak w zalączniku..Jak to oceniasz? Piec pracuje od końca pazdziernika..Jeżeli mieszacz od podłogówki jest sterowany czujnikiem pogodowym jak u mnie teraz to nie mam wpływu jak daleko grzeje podłogówkę..moge odciąć pompę na mieszaczu podłogówki na termostacie w salonie np. ustawię 22 stopnie i odetnie..ale czy to rozwiązanie? coś to da? Na wynik tych statystyk co zamiescilem pewnie ma wpływ tez fakt ze piec pracuje co 6 godzi, 6 przerwy 6 praca itd..1224269395_piecpraca.jpg.55b6153873a8caf7754c0c18b6ef45bc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dużo dało przestawienie pompy mieszacza (mam tylko jeden) na tryb automatyczny. Był to wypadek przy pracy, ponieważ głośniki mi strasznie gwizdały jak się zamykały głowice termostatyczne. Pompa była ustawiona 2 bieg (z 3) w charakterystyce stałej, pracowała z mocą 25W. Teraz w trybie automatycznym pracuje max na 9W przy największym zapotrzebowaniu i grzejniki są już cichutko. W domu ciepło tak samo a nie jest tak mocno odbierane ciepło z pieca, więc się ładnie dogrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam Lazara 22. 160 m, ocieplenie 12 styropian. Bedzie jeszcze dodatkowe 50 metrow poddasza, na razie tam hula wiatr :) nie ociepline teraz. wszedzie grzejniki. Dom z 1970. Cegla. Sonda lambda i panel pokojowy na kablu. 21 stopni. Jesli chodzi o spalanie to schodzi mi tak zbiornik 240 l na 5 dni. Przesylam nastawy i info. Moze byscie cos doradzili. Pozdrawiam

20191214_145728.jpg

20191214_145745.jpg

20191214_145800.jpg

20191214_145810.jpg

20191214_150028.jpg

20191214_150100.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Tomekpod napisał:

Witam. Mam Lazara 22. 160 m, ocieplenie 12 styropian. Bedzie jeszcze dodatkowe 50 metrow poddasza, na razie tam hula wiatr :) nie ociepline teraz. wszedzie grzejniki. Dom z 1970. Cegla. Sonda lambda i panel pokojowy na kablu. 21 stopni. Jesli chodzi o spalanie to schodzi mi tak zbiornik 240 l na 5 dni. Przesylam nastawy i info. Moze byscie cos doradzili. Pozdrawiam

20191214_145728.jpg

20191214_145745.jpg

20191214_145800.jpg

20191214_145810.jpg

20191214_150028.jpg

20191214_150100.jpg

Ustawienia trochę z kosmosu, nawet jak na 22kw. Popatrz na stronę lub dwie wcześniej, kolega gwint wrzucił standardowe/serwisowe ustawienia dla Lazara SF 22kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Robson24 napisał:

Mi po wszystkich korektach ktore zrobiłem itak pali najwięcej na 50% i niepotrafię podnieść licznika pracy na 30%

Ciagle zdecydowanie 50%

Przy h1-8 h2-10 h-15

IMG_20191213_192329.jpg

Najwyraźniej takie masz zapotrzebowanie na ciepło. Obniż temperaturę w domu lub sprawdź gdzie to ciepło ucieka. Palisz ciągle czy od sterownika pokojowego lub według harmonogramu? U mnie dopiero po około 4 dniach ciągłego palenia temperatura w domu się stabilizuje i piec przechodzi na stałe 30% pracy. Jak masz jakies przerwy dłuższe niż 3 godziny to wszystko się wychładza, mimo że temperatura w domu spada niewiele to cała instalacja musi startować od zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie na instalacji separator powietrza? Mnie ciągle denerwuje te głośne chlupotanie wody w cwu jak pompa chodzi, czy to by pomogło?. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tyg chyba najzimniej było i wzioł 9worków w 6dni

Mam 22stopnie ,pracuje wedlóg termostatu pokojowego

Tak mam harmonogram 6-22 na 22stopnie  noc na 20stopni

Histeryza tm pokojowej na 1stopień,pare razy sie wygasi jak dogrzeje do 22ale to juz luxus w porownaniu do poczatków ktore serwisant mi ustawił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.