Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro 12kW spalanie adekwatne do temperatur? kopci


kubaopatowice

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po wielu zmianach w instalacji nadszedł czas na ustawienia.

Pytanie mam takie - przerobiona instalacja z zaworem 4d + pompa kotłowa na piecu 65 powrót 59 a piec pali 15kg na dobe ?

Dom 90m2 2018rok budowy.,ocieplenie 15cm,strop drewniany pomiędzy wełna 20cm,poddasze nieogrzewane.

60m2 podłogówka + grzejnik 30m2 garaż + drabinka łazienka

CWU 140L -42st uzytkowana na 2osoby, cyrkulacja nie szarpie temp pieca

Piec w PID nastawy:

podawanie od 1 do 4

przerwa od 15 do 75sek

nadmuch min 15 max 65

Zawór 4d ustawiony na tyci tyci 40stopni na instalacje

Na piecu 62 powrót 57 , 65 powrót 59 - w piecu czarno od sadzy piec lekko pyrka i pali ok 15-18kg na dobę przy takich nastawach.

Podpowiecie co mogę zmienić ?

 

 

1.jpg

2.jpg

3 (2).jpg

5.jpg

6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nastawach się nie wypowiem, gdyż mam inny palnik, ale ja na ponad 160m2, bez ocieplenia (jedynie 20cm wełny na suficie piwnicy i 5cm wełny na podłodze strychu) mam spalanie na poziomie 23kg/dobę. Wczoraj dokładnie liczyłem. Na dom też puszczam około 40-42 stopnie sterując zaworem 4D. Węgiel KGM standard więc około 26MJ/KG, bez szału. Wg mnie spalanie duże, zapewne też tak uważasz skoro założyłeś temat..

Jak w kotle czarno to może za mało powietrza? Popiół ze zdjęć wydaje się nie najgorszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszanie mocy kotła nic nia daje. Najlepiej przywrócić ustawienia fabryczne i sterować tylko korektą powietrza.  Jednak Twój kocioł przy tak małym zużyciu węgla i tak musi często wchodzić w nadzór i zapewne wtedy pojawia się sadza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 6 zdjęciu ta półka czy coś jakby zarwana.
Proponuję zmienić deflektor na wklęsły chociażby na miskę z nierdzewki Azora. Średnica miski ok 20cm powinno wystarczyć.
Na grzejnikach termostaty są? W mieszkaniu ile stopni?
U mnie na 120m2 na chwilę obecną spalanie na poziomie 12kg/24h(brak pid)

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deflektor jest wklęsły

11 minut temu, kubaopatowice napisał:

wytłumaczyć spalanie innych użytkowników na poziomie 8-10kg przy piecach 15kw

Wszyscy palą 8 kg, ale na zimę kupują co roku 3t. Bądżmy poważni. Powtórzę się-przywróć ustawienia fabryczne i korektą powietrza tylko reguluj. Oczywiście-palnik, kanały powietrzne i kocioł muszą być czyste. Odwrotnie, niż na zdjęciach:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu 21st , tak ta plta szamotowa jest pęknięta (do wymiany).

Na grzejnikach na ''3'' termostaty ustawione.

Jak daje ''przywróc ustawienia fabryczne'' to przywraca temp.kotła ,pompy itd ale nie ustawienia PID więc jakie są fabryczne ? bo znaleźć konkretnie pod DEFRO SIGMA E 12kW nie znalazłem (większosc ma 16kW albo jakieś NZ WZ Eko itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


90m2 i 15kg/doba, to sporo przy takim ociepleniu. Zakładając, że w domu nie masz 26-28*C .-) 

Coś jest na rzeczy, zastanów się, czy gdzieś się buda bardziej nie wychładza .-) Może kamerę termowizyjną sobie wypożycz ?

 

niecałe 170m2 i:

dsdsds.thumb.png.0d1fc604e94a6359e0ee5cb0ebf6957e.png

To tak, apropo spalania niektórych (faktycznie niektórzy mają fantazję, ale zapewniam Cię, że to prawdziwe )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz filmk o misce Reksia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Moja miska z dnem od indukcji została zutylizowana przez niecały sezon w sumie nic nie dawała co mógłbym zauważyć na plus czy minus , teraz zabudowałem płytami szamotowymi z każdej strony taka buda dla psa i myślę że też to nic nie da , jak coś się stanie to ori deflektor powieszę i tyle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak się kopiec nie zapada i popiół poprawny to wtedy proces spalania raczej poprawny 

Pytanie o jakość ekogroszku ? No przy przyzwoitym eko powinno Ci palić ok10kg , i mysle tu o takim 25-26MJ , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, kubaopatowice napisał:

Oprocz wynalazkow chce zaczac od podstaw, wiec potencjal podajnika to 28kg/h z tego wychodzi:

5sek podawanie 

125sek przerwy

Zapotrzebowanie domu na energie z cwu przy -20 to 7.6kW. 

Dzieki takim nastawom wychodzi 7.8kW.

Ktoś się odniesie do tego?

Takie obliczenia należy robic przed zakupem kotła - wtedy kupiłbyś Defro 9kW, jak ja :-)

Sterownik masz k1pv4, jak sądzę? Jeśli tak, to jak piszę po raz 3 - reset do ustawień fabrycznych i tylko korekta powietrza.  Jest tu na forum kilkaset stron o tym, dlaczego jest to słuszna droga. 

Edit - oczywiście - komin musi być jak w DTR, nie wiem czy w tym garażu nie jest 3 razy za niski, musi być doprowadzenie powietrza do spalania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin wg dtr -6m 160fi

Jest 6.5m fi 160 

Jesli chodzi o wybor pieca -rok 2018 nowe dyrektywy dla domow nowobudowanych piec klasy 5.Najmniejszy piec Defro klasy 5 w kwietniu Sigma E12kW -wiec nie mialem wyboru.

W kotlowni "Z"zetka czyli wentylacja wejscie/wyjscie fi200

Gdzie resetowac ustawienia Pid do fabrycznych?

Jak dalem reset ustawien to tylko zresetowal pompy i temp kotla

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem Ci w #11 - wchodzisz w menu serwis, kod 5162 i przywracasz ustawienia fabryczne, o sensie wyczyszczenia kotła również pisałem (wyczystka pod palnikiem, ewentualnie kanał wentylatora, talerz retorty, kontrola uszczelnienia talerza retorty - sznur).

Potem nie tykasz niczego w nastawach serwisowych, regulujesz ewentualnie wygląd płomienia i wysokość złoża korekcją powietrza. 

Defro 9kW było w 2018, ale Eko Lux. Lepszy do małych mocy. Aktualnie Sigma zaczyna sie od 36kW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9kW bylo w drugim kwartale 2018 a ja odbior domu mialem w maju i musialem miec piec zamontowany 5klasy.....trudno.

Dzisiaj bede czyscil piec i zerkne na to menu.Pytanko jeszcze czy jak przywroce ustawienia fabryczne czy mam zmniejszac moc kotla na nizsze np70% jesli piec jest za duzy na moj metraz czy zostawic 100% ? I ten hallotron nadmuchu wlaczony czy wylaczony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic to zmniejszanie nie daje, to obojetne jest zupełnie, bo PID i tak nie dojdzie do góry. To obcina tylko charakterystykę z góry, czyli na mocach które są Ci potrzebne różnicy nie będzie żadnej.

Wszystko ma zostać domyślnie, czyli PID i hallotron oczywiście włączone. Jeśli turbinka lub łopatki wentylatora są zawalone kurzem - nie zaszkodzi wyczyścić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega @kubaopatowice pyta o wyłaczanie hallotronu, to niestety zrył sterownik aż miło, co widać po stanie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.