Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o piec i sterowniki do niego.


granat110

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie przed zakupem pieca,  otóż czy technika poszła już tak daleko jak w piecach gazowych ?? Chodzi o to  że jak teraz palę w piecu zasypowym to wystarczy że napalę o godzinie 18, wrzucam np. 8kg węgla i pali się to do godziny 24, następnie wygaśnie i cały czas mam ciepło aż do godz 18 następnego dnia. Nie pali się to nie zużywam węgla, same oszczędności.  I teraz  jak kupię piec z podajnikiem to jak napalę we wrześniu to musi się palić do kwietnia ???? Czy mogę do niego wsypać np. 10kg groszku bo tyle mi wystarczy na dobę aby było w domu ciepło i następnego dnia znowu zasypać np. 8kg i tak cały czas dopóki są wysokie temperatury na zewnątrz. CZy mogę tak jak mają w piecach gazowych że np. piec pracuje od godz.15 do 22, potem przerwa nocna i dopiero parę godzin rano, znowu przerwa aż do popołudnia. Chodzi mi o to żeby piec nie pracował cały czas i nie wypalał paliwa . Oglądałem piece z podajnikiem  na allegro i niektóre posiadają jakieś  regulatory pokojowe np " REGULATOR PILOT G" , ale czy działają na tej samej zasadzie co te gazowe tzn czy wyłączają kocioł a następnie za parę godzin go włączą ????     Nie wiem czy dobrze opisałem o co mi chodzi,  może ktoś jednak zrozumie i odpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 8 kg węgla starcza na dwa dni, to nic tańszego nie znajdziesz, bo tyle to zużywa bojler 140l w lecie. 

Przy tak małym zapotrzebowaniu, to można się pokusić o kocioł peletowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić kocioł Technixa z palnikiem SV200 i zapalarką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz opisac to mieszkanie/dom . 

Jeśli osiemCi starcza może być tak że przy nowszym kotle pojdzie z 6 może 7 kilo . Jednak z drugiej strony mamy możliwość palenia ciaglego . Tu wiele do gadania ma kubatura , chłonności scian , izolacja . I też już bym myślał o peleciku . Fajna sprawa a już latem wrecz idealna do grzania tylko wody użytkowej . 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej ilości spalanego eko, to może o gaz się pokusić jeśli jest taka możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 kg wegla na dobę  to wystarcza teraz przy temp. + 8 stopni  w nocy, pali się to powiedzmy 6 godzin  i w domu przez resztę czasu jest ciepło ,  przy niższych  spalam oczywiście więcej. Zima wychodzi mi ok. 3 ton opału. Dom 116m, podwójna sciana , styropian między ścianami 8cm, podłoga 8cm, poddasze wełna 20cm.. Ale mi chodzi o to  czy piec podajnikowy można jakoś wstrzymać  coś doczytałem że piec może przejść na podtrzymanie i wtedy spala śladowe ilości opału. I teraz pytam czy te  przejście na podtrzymanie można zaprogramować  żeby  np. na podtrzymaniu  był powiedzmy od godz 2 w nocy do  godz 18. ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym już napisał @Pieklorz kociołek z zapalarka i ustawiasz czas kiedy ma odpalic . Lub peleciak w którym podejrzewam że można zrobić to samo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymanie przy sterowniku z modulacją mocy następuje wówczas, gdy sterownik nie jest w stanie się utrzymać na mocy minimalnej z ciągłym nadmuchem i małym podawaniem. W tym momencie się odstawia.

Aby stał na podtrzymaniu w danych godzinach potrzebny jest albo czujnik pokojowy albo termostat pokojowy i zadane w danych godzinach pilnowanie np. +19St.C temperatury powietrza a tam gdzie ma grzać +23st.C temperatury powietrza.

 

Nowe rozwiazanie z zapalarką pozwala natomiast na zaprogramowanie godzin w których kocioł ma się odpalić i zagrzać a następnie ma się wygasić. Podobne zachowanie będzie jak się do tego doda termostat pokojowy, w danych godzinach może stać na wygaszeniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też paliłem raz dziennie. To był zasypowy kocioł, i spalałem dwie tony na sezon. W tamtym roku zmieniłem kocioł na ekogroszkowy, który działa cały czas, i pożera podobne ilości opału.  Natomiast zmienił się komfort cieplny w domu. Teraz mam stałą temperaturę przez całą dobę. Ciepła woda również jest o każdej porze dnia i nocy. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.