Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Do czego służy ta płyta? Kocioł GS


tarrou6

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kocioł: 18kW górnego spalania.

Pytanie odnoście wysuwanej płyty stalowej na zdjęciach w załącznikach, do czego ona tak właściwie służy? Na razie podczas spalania, płytę wysuwam według sugestii sprzedawcy, ponieważ ma ona chronić klapę zasypową przed nadmiernym nagrzaniem. Lecz zauważyłem, że jak płytę wsunie się do końca to zasłania ona szparę (zaznaczyłem na czerwono) między wymiennikiem a "sufitem" kotła, tak jakby krótki obieg do rozpalania (rzeczywiście część płomienia ucieka w tę szparę, gdy płytę wysunę). I teraz mam zagwozdkę, który sposób jest lepszy/"bardziej poprawny". Pytanie też, do czego są te wycięte wzory na płycie, co to daje?

Pozdro

 

IMG_20201110_201941.jpg

IMG_20201110_195612.jpg

IMG_20201031_123133.jpg

IMG_20201031_123106.jpg

IMG_20201031_123052.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka płyta była stosowana w kotłach SWK Zębca. Generalnie ma za zadanie wydłużać drogę spalin do czopucha by zbyt gorące spaliny nie uciekały zbyt szybko w komin powiększając straty kominowe.

Instrukcja, tzw. DTR kotła powinna wyjaśniać sposób użycia i po co to jest stosowane. Jeżeli nie ma o tym wzmianki lub nie posiadasz DTR, to na logikę ja bym podczas rozpalania pozostawiał tą szczelinę by spaliny miały krótszą drogę i nie tłumiły ognia. To tzw. krótki obieg. Po rozpaleniu, należałoby tą płytę dosunąć do oporu by spaliny miały wymuszony obieg najpierw do przodu i dopiero potem w górę i do czopucha. Takie "S ". Otwory w płycie to zabezpieczenie by np. przy słabym ciągu nie zachodziło duszenie ognia i by spaliny jednak miały którędy znaleźć drogę do czopucha. Sam kształt tych wycięć to raczej fantazja producenta. Zapobiegają też odkształcaniu się po nadmiernym nagrzaniu.

To co Ci wyjaśniłem dotyczy palenia węglem od góry. Na zdjęciach widzę niedopalone drewno . Ja nie palę samym drewnem więc nie mam doświadczenia z tym paliwem i jak się zachowuje podczas spalania. Wówczas postępowanie z tą płytą może być inne. Koledzy palący drewnem też może dorzucą swoje opinie .

Hejka :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta spełnia funkcje dopalacza gazów i tworzy komorę nawrotną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

DTR nie mam - kocioł załatwiony na szybkiego i po taniości w miejsce starego uszkodzonego. W kotle głównie będzie palone drewnem, okazjonalnie węglem w mroźniejsze dni. Rozpalanie od góry (w trakcie nauki i testowania :)).

To wyjaśniło się w sumie. Jeśli płyta pełni funkcję dopalacza gazów i zamyka mały obieg to lepiej będzie ją trzymać wsuniętą na maxa po rozpaleniu, aby jak najwięcej płomienia/spalin było kierowane w nią i aby zasłaniała szparę - tak myślę.

Dzięki za odpowiedzi. Może ktoś jeszcze coś dorzuci, kto miał styczność z taką płytą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.