Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł GS + bufor, palić z pompką czy na grawitacji?


NeS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W moim domu, który kupiłem w zeszłym roku jest kocioł górnego spalania SAD C.O. Maków Mazowiecki 12KW. Jako że cały dom jest wyposażony w podłogówkę zakupiłem bufor 750l. Po 1 sezonie mam kilka dylematów, oto one:

1. Czy lepiej pozwolić nagrzewać bufor grawitacyjnie (rury miedź 1 cal) czy z pompką (na powrocie z zaworem ochrony 55 stopni)?

Pytam ponieważ przedwczoraj spaliłem 1 załadunek drewna spalany od góry ze sterownikiem ustawionym na start pompy 85 stopni (woda osiągnęła max 82 na wyjściu z kotła więc pompka się nie włączyła)  i temperatury bufora to:

Góra 50->80

Środek 28->46

Dół 20->28

Czyli bufor ogrzany o około 18,66 stopnia

Wczoraj warunki niemal identyczne tylko sterownik ustawiony na 62 stopnie, przez pół czasu pracy kotła włącza się i włącza. Temperatury bufora:

Góra 52->60

Środek 28->58

Dół 20->32

Czyli bufor zagrzany o 16,66 stopnia. 

Grawitacyjnie paliło się około 3,5h, z pompką około 2,5h. 

2. Czy sprawność kotła nie jest przerażająco niska?

3. Jaki kocioł kupić w przyszłym roku, gdy będę zmuszony wymienić ten?

Palę na stałej szczelinie PP bo ten kocioł ma tak nieszczelne drzwi popielnika, że nawet na całkiem zamkniętych pali się w nim dość mocno. Dmuchawy nie używam w ogóle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego masz kocioł typowo pod węgiel i spalanie od góry , na drewnie on jest mega nieekonomiczny przez co jego sprawnośc jest zatrważająco niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sezon mam swoje drewno, jakieś 8mp. Wolałbym jednak nie zamykać się na samo drewno. Co z MPM 14 np?

Pomiary robiłem bez odbioru z bufora. 

Kolego mikkei jaki węgiel będzie najlepszy do tego kotła? 

Dziś postaram się zważyć drewno przed załadunkiem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zważyłem drewno,  1 załadunek to około 10 kg. Drewno suche, max 20% wilgotności. Głównie jesion i olcha. Trafi się kawałek brzozy. 

Wynik to znów 18,66 stopnia po wypaleniu wsadu grawitacyjnie. Znośnie czy tragedia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 8.11.2020 o 07:05, NeS napisał:

Ten sezon mam swoje drewno, jakieś 8mp. Wolałbym jednak nie zamykać się na samo drewno. Co z MPM 14 np?

Pomiary robiłem bez odbioru z bufora. 

Kolego mikkei jaki węgiel będzie najlepszy do tego kotła? 

Dziś postaram się zważyć drewno przed załadunkiem

 

Do górniaka każdy węgiel będzie dobry nawet koksujący wiem bo miałem górniaka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paląc w GS marki "kopciuch",a mając swoje drewno, ładowałem kanapkę: drewno na ruszt,węgiel,podpałka. Przy odwrotnym układaniu drewno za szybko się wypalało. W okresach cieplejszych do -5*C nieźle się to sprawdzało. Buforem było 500 L wody w układzie,sterowania nie było (nawet miarkownika,termometr na rurze zasilania).Węgiel był no name,teraz do DS tylko Wesoła orzech II,ew czasami ruski na okresy przejściowe (za dużo popiołu).

Co ciekawe,był to najgorszy znany mi kocioł GS dość znanego producenta, gdzie nie przewidziano mufy na termometr,mufy na miarkownik i nie było normalnych drzwiczek popielnika tylko jakieś blaszane drzwiczki jak w kozie. Nie wspomnę o wyczystce, której użycie powodowało ból kręgosłupa przez następny tydzień. Nie chciał się zepsuć,rozszczelnić przez 20 lat, złośliwy potwór wylądował na złomie,a ja miałem wreszcie satysfakcję,że wylądował tam gdzie jego miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.