Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Zwracam sie z prośbą o pomoc czy jest sens montażu zaworów termostatycznych ( ewewntualnie co warto kupic) tzn. zawór wraz z głowicą do regluacji do grzejników w następującym układzie:

 

- układ otwarty z piecem na miał, zasilanie górne grzejników jeżeli sie da to grawitacja ( brak piwnicy), przewidywany zawór 3-drożny do pieca, grzejniki calidory zasilanie boczne, bojler.

 

Może ma ktoś może schemat takiej instalacji ponieważ zastanawiam sie czy bojler wpiąć przed czy za zaworem 3 -drożnym.

Pozdrawiam.

Opublikowano

Zawory termostatyczne dadzą Ci ten komfort że w każdym pomieszczeniu możesz ustawić indywidualną temp. Montowałem tak przy piecu podajnikowym na ekogroszek i efekt jest bardzo dobry. U Ciebie jest kwestia tego jak Twój piec zachowa się gdy zaczniemy mu zamykać kolejne grzejniki. Może dochodzić do podgotowywania wody lub do wygasania pieca gdy zapotrzebowanie będzie za małe. Proponuję zwór 4-drożny ze sterownikiem pogodowym co przy dobrym ustawieniu i wyregulowaniu grzejników zapewni nie gorszy komfort. Dlaczego 4-drożny - bo zapewni Ci odpowiednią temp. na grzejnikach i odpowiednią( bezpieczną ) temp. powrotu do pieca co przy piecach stalowych jest bardzo ważne. Schematy znajdziesz w dziale o zaworach 3-d i 4-d. Bojler oczywiście przed zaworem mieszającym.

Opublikowano

Witam

Mam jeszcze kilka pytań:

 

1. Znajomy instalator mówił mi że jeżeli się daje w układzie zawory termostatyczne przy grzejnikach to już nie jest potrzebny zawór 3-drogowy?czy to jest prawda?

 

2. Czy lepiej wybrać zawory Herza czy Danfossa ?

 

3. Czy można stosować w układzie zawory termostatyczne z głowicą oraz zawory z regulacją ręczną ? np. w pomieszczeniu gospodarczym, garderobie itp.

 

Proszę o pomoc. dzięki.

Opublikowano

zawory to polecam heimaier a co do zaworów zwykłych w garazu to nie polecam bo przepływy beda inne

Opublikowano

1. 3-d nie potrzebny ale 4-d jak najbardziej. Jak wszędzie pozakładasz zawory termostatyczne to temp. powrotu do pieca jeszcze bardziej spadnie i zajedziesz piec.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Przy bardzo niskich parametrach powrotu (poniżej 45 st C) wilgoć z opału i powietrza wykrapla się na chłodnych ściankach kotła. W powiązaniu z siarką i innymi substancjami zawartymi w opale tworzy kwasy które niszczą scianki kotła (KOROZJA CHEMICZNA)

Opublikowano

No właśnie sykuję się do przeróbki instalacji i mam podobny problem teoretyczny jak autor wątku.

 

Nie rozumiem co dają w takiej instalacji zawory 3D lub 4D.

Jeśli ich nie ma to, a zawory termostatyczne są zamknięte i blokują obieg wody, to i tak woda na powrocie będzie ciepła dzięki obiegowi do bojlera CWU, czyli efekt jest taki sam.

Opublikowano

Zależy w jakiej użyte są konfiguracji. Można je skonfigurować do regulacji temperatury na instalacje c.o. lub ochrony kotła przed zbyt niską temperaturą. Można zbudować niezależne układy do kontroli temperatury powrotu oraz utrzymywania temperatury zasilania na c.o. w zależności od temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniu, do regulacji zasilania podłogówki itp.itd.

Opublikowano

dzięki za pociągnięcie tematu ..

 

Rozmawiając konkretnie o takim typie instalacji: piec, obieg bojler, obieg co, żadnych sterowników pogodowych, żadnych podłogówek. No i oczywiście priorytetem są ciepłe grzejniki, a potem ochrona pieca.

 

Czy w takiej instalacji zastosowanie zaworu 4D daje jakieś korzyści, nad zawory termostatyczne ?

Opublikowano

temperaturę na instalacji można ustawić ręcznie. Kocioł pracuje na swoich (wyższych parametrach) instalacja c.o. na niższych. W ten sposób zabezpiecza się kocioł, a jednocześnie parametry na instalację są zbliżone do zapotrzebowania (temperatura).

Opublikowano

Zawory wtedy pracują cały czas w zakresie otwartym. Przy zbyt wysokiej temperaturze zasilania potrafią się zamknąć co zakłóca cyrkulacje powietrza w pomieszczeniu i powoduje dyskomfort cieplny przy podłodze. Powietrze nagrzane znajduje się u góry pomieszczenia a przy podłodze powietrze jest chłodniejsze strefowo coraz wyżej aż do ponownego otwarcia się zaworu. powoduje to większe wahania temperatury w pomieszczeniu.

Opublikowano

głowice sa najlepszym najekonomiczniejszym roziazaniem dla domu jednorodzinnego ,jesli na kotle trzyma sie stała temp to głowice utrzymaja najlepszą i najdokładniejsza reegulacje temp

a jesli głowice pozamykają lub przymkną grzejniki i powrót zrobi sie chłodniejszy to kocioł sie niezaleje bo wychładzanie kotła bedzie na tyle małe ze temp w kotle bedzie na tyle wysoka ze o zadnym wykraplaniu nie bedzie mowy a kocoł zachowuje sie wtedy jak w układzie grawitacyjnym rozgrzewa sie cały do samego dołu z róznica moze 10st góra a dół wiek korozja nie grozi

Opublikowano

Dzień dobry Panom, coś w tym jest co mówisz, natomiast muszę się pochwalić, że w wymieniłem 2 grzejniki ze starych pojedynczych "czeskich" paneli na podwójne Diamondy, zamontowałem 2 zawory termostat. Danfossa ( wersja do okładów pompowych) i działa super, tylko tyle, że na grawitacji. Żadnych problemów, mam rury puszczone po wierchu więc temp. na głowicach nastawiona na 23 stopnie, w pomieszczeniu 21 bezwładność jest na tyle mała, że mogę powiedzieć jedno, w następnym roku montuję we wszystkich grzejnikach oprócz 4 w domu. Co do układu o którym pisze automatyk to coś w tym jest, kotły użytkowane kiedyś nie rdzewiały jak sito, działają po 20-30 lat, natomiast teraz z pompkami padają jak muchy, nastąpiła głupia moda (ma sens przy układzie gazowym,a nie kotle na paliwa stałe) mało wody w układzie cienkie rurki i dwie lub więcej pompek. Ja osobiście jestem tradycjonalistą i w układzie mam ok. 630 litrów wody, z tego 16-170 w układzie bojlera przepływowego, miarkownik ciągu ustawiłem na 70 stopni, jeśli nawet nad ranem wygasnei w piecu to i tak zanim woda ostygnie to nie zmarznę i zdążę rozpalić na nowo, woda w instalacji jest buforem. Dlatego uważam ze kiedyś instalacje były mniej obsługowe niż teraz oraz wygodniejsze, oraz działały bez prądu :) Pozdrawiam i polecam termostaty na grzejnikach, ale oczywiście nie wszystkich.

Opublikowano

Witam

zamontowałem 2 zawory termostat. Danfossa ( wersja do okładów pompowych) i działa super, tylko tyle, że na grawitacji.

 

Znaczy z pompką by nie zadziałało ?

 

 

Pozdrawiam i polecam termostaty na grzejnikach, ale oczywiście nie wszystkich.

 

Dlaczego nie na wszystkich, jak dobrze działa to spreawdzi się w każdym pomieszczeniu?

Opublikowano

Jak działa grawitacyjnie to z pompką też będzie działać , tylko poco włączać pompkie jak działa grawitacyjnie,chyba tylko po to żeby podnieść rachunek za prąd.zawory można założyć w każdym pomieszczeniu tylko trzeba zostawić swobodny przepływ w razie jak by się wszystkie pozamykały nap. przez bojler.Mam tak zrobione od 2 lat i nie ma żadnych kłopotów .

Pozdrawiam .

Waldikol

Opublikowano

Zgadza się, ja palę na dość wysokich temp. ok. 80 stopni, do tego w starym piecu, dlatego zamiast kombinować wolę zostawić na każdym z pionów otwarty grzejnik. Pompki jeszcze się nie dorobiłem, i narazie nie ma sensu jej u mnie montować.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.