Skocz do zawartości
IGNOROWANY

110m2 Laguna, blackstar+,rtb,ht one ?


roberts78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Prosze o pomoc w doborze kotła..

Dom 110m2 użytkowej.Sciany Max 29cm+ 20 cm styro eps 38 ,podloga 20 cm styro ,dach strop betonowy +15 cm styro eps 38 + 20 cm granulatu styropianowego.Dodatkowo: ciepłe parapety ,szpalety okien ocieplone 3cm styroduru .brak dybli na elewacji .Dom wykonany z dużą starannością jeśli chodzi o docieplenie (200szt .pianki na uszczelnienie )projektowo 10kw ale mysle ze 9kw przy tym dociepleniu to max.

Nr.1 ze wzgledu na bezobslugowosc i dobre opinie .Edilkamin laguna 2  18 kw- niestety nie produkują  już mocy 12kw który modułował od 3kw.W wersji 18 kw instrukcji napisane jest że moduluje od .4.7 kw .Obawiam się że kocioł bedzie za duży albo będzie chodził na 50 % .Jak to przełoży się na jakość spalania ?

Nr.2 blackstar + 10kw .

+ Płynna Modulacja od 2kw .

Dobre opinie.Nie przeszkadza mi mechaniczne czyszczenie wymiennika .Natomiast zastanawiam się czy nie doposażyć w sondę lambda i wentylator wyciągowy. Mam komin 200cm 8m ..Obawiam się że jest za duży.W przypadku doposażenia kotla jest sens iść już w :

3. Rtb fenix 10kw .

Kompletny kocioł.Jest lambda ,wentylator wyciągowy,sterownik v16( chodź nie potrzebny az taki  na 2 obiegi )Nie wiem jak sprawdza się pneumatyczne czyszczenie wymiennika w porównaniu z mechanicznym laguny .jak z czyszczeniem komory spalania ? W lagunie są wygodne drzwiczki tutaj trzeba odkręcić palnik ,Czy po jego odkręceniu jest dobry dostęp?

4.Ht one 8 kw .

Najbardziej pasuje mocowo ,chodź nie ma takiej modulacji jak blackstaf ,rtb .- Trzeba będzie dokupić nadstawkę.

Czy w przypadku komina 200 cm- 8m montowac regulator ciągu ? Ciąg może być za duży a z drugiej strony może się wychładzać w gornej części gdzie przy i tak już niskiej temp.spalin moze byc problem.

Czy jest sens kupować w  blackstar w wentylator ?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użytkuję, mogę coś podpowiedzieć, ale nie będę bezstronny :-) Mam Lagunę, opiekuję się Blackstarem także jakieś tam porównanie mam. To 2 różne kotły dla 2 różnych osób. 

Godzinę temu, roberts78 napisał:

Edilkamin laguna 2  18 kw- niestety nie produkują  już mocy 12kw który modułował od 3kw.W wersji 18 kw instrukcji napisane jest że moduluje od .4.7 kw. Obawiam się że kocioł bedzie za duży albo będzie chodził na 50 % .Jak to przełoży się na jakość spalania ?

To da się zrobić tak jak było wcześniej. Kocioł będzie modulował od 3-18KW a dokładnie do 16,5 licząc sprawność. Będzie płynnie modulował, bo niektórzy mają wątpliwości.

Tak działa kocioł na mocy 3KW, możesz sobie posłuchać dawkowanie pelletu. Przy dobrym pellecie co 2 tony zaglądasz do popielnika a czyścisz raz w sezonie. Ja na pellecie A2 ogarniam kocioł co 4 tony. 

 

https://drive.google.com/file/d/1s3ZLtobn19dDMLWiyIt-mxGS8Q3sPeVD/view?usp=sharing

 

A tak wygląda zużycie prądu przy jednej pompie.

https://drive.google.com/file/d/1s4jmvuLexa3cPiOFQRGgzJk5nVeKWVGs/view?usp=sharing

 

 

Blackstar spoko, dużo bajerów, internet, sonda 500zł więc warto, do tego najlepiej wyciągowy 950zł. Musisz pamiętać że to kocioł na dobry pellet.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiaj moje typy to Laguna Edilkamin i RTB Feniks kotły w których oprócz przeważenia pelletu nie wkładasz dodatkowej pracy. Cena jednak odstrasza. Jeżeli chcesz obcinać konfiguracje kup budżetowego Ferroli Biopellet Premium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Laguna pracuje praktycznie cały czas na 3 KW, palę tak jak @eliks A2 i żadnych  problemów nie miałem. Wybierając kocioł na pellet zależało mi na tym żeby nic nie ustawiać, żadnych dawek powietrza, pelletu, nic nie ważyć i nie grzebać w ustawieniach dlatego wybrałem Lagunę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, radik81 napisał:

U mnie Laguna pracuje praktycznie cały czas na 3 KW,

 

6 godzin temu, eliks napisał:

Tak działa kocioł na mocy 3KW, możesz sobie posłuchać dawkowanie pelletu.

jesteście pewni że to 3kW? Były pomiary czy piszecie to wskazuje sterownik kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli laguna 18 nie będzie przewymiarowana ?

Panowie mają 12 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Gonzo19 napisał:

 

jesteście pewni że to 3kW? Były pomiary czy piszecie to wskazuje sterownik kotła?

No tutaj nie ma ustawiania mocy jaką się chce jak w naszych rodzimych sterownikach. Kocioł, palnik i sterownik to jedno. 1 (słownie pierwszy bieg) to 3KW czyli minimalna moc kotła i taką ma wg badań. 

 

28 minut temu, roberts78 napisał:

Panowie mają 12 .

Ja mam 18. Kwestia oprogramowania, czy będziesz miał 3-12 czy 3-18 to już różnicy nie robi bo przy większej mocy szybciej zmoduluje poprostu do tych samych wartości. Tutaj nie ma tak że kocioł przebija zadaną, jak ustawisz 70* to będzie tak działać żeby jej nie przebił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, eliks napisał:

1 (słownie pierwszy bieg) to 3KW czyli minimalna moc kotła i taką ma wg badań. 

no ok i oczywiscie tam gdzie sa zamontowane te kotły maja identyczne warunki i paliwo jak przy tych badaniach? jesli nie, to te 3kW o kant D potłuc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, o jakim procencie pomyłki mówisz? Kocioł ma system optymalizacji spalania. Zmieni się ciąg kominowy, kocioł regauje, "widzi" jak się pali, możesz go ręcznie z otwartych drzwi zasypać garścią pelletu, zmkniesz drzwi a kocioł zareaguje zmniejszając podawanie, zmienią się obroty wentylatora itd. Ale ty dalej szukasz dziury w całym niedowiarku :-) Musiał byś zobaczyć to na żywo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu są tylko liczone worki bo sterownik nie ma takich bajerów :D Pali ile wsypiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi Ci @radik81 napisać jeśli liczy, bo mi nie działa wciąż na 3KW, za duży mam odbiór. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15,3191489 kg na dobę nie licząc strat. Policzyć se wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Puławiak napisał:

Znacie. 

Z całym szacunkiem, ale wątpię w to. Nie sadze aby producent oprogramowania udostepniał to nawet wąskiemu gronu serwisantów.

 

12 minut temu, eliks napisał:

Ale ty dalej szukasz dziury w całym niedowiarku :-) Musiał byś zobaczyć to na żywo.

Pewnych rzeczy nie trzeba oglądać, wystarczy znać zasadę działania. Tak, niektóre sterowniki radzą sobie z tym lepiej, inne gorzej, ale dalej nie wiadomo jak to dokładnie działa.

10 minut temu, eliks napisał:

Tu są tylko liczone worki bo sterownik nie ma takich bajerów :D Pali ile wsypiesz.

Fajnie, moc kotła liczona na ilość worków :)

1 minutę temu, Outsider napisał:

15,3191489 kg na dobę nie licząc strat.

dobre :) zakładam, ze to ironia, ale nawet gdyby, to co to oznacza? jakiś wzór na przeliczanie mocy w zależności od kilkunastu czy kilkudziesięciu dodatkowych parametrów których w większości(w zasadzie wszystkich) nie znamy i bez specjalistycznego sprzętu pomiarowego działającego non stop nie poznamy.

 

Ludzie dajcie spokój, sami doskonale wiecie, ze przy kotłach na paliwa stałe jakie mamy obecnie modulacja mocy to taki trochę pic na wodę. Owszem, sterowniki są w stanie zmniejszyć moc kotła w pewnym zakresie tak aby spalanie było efektywne, ale to nie jest taka modulacja jak przy spalaniu paliw gazowych czy ciekłych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Puławiak napisał:

W nowych Laguna 2 moc minimalna jest już niestety od 4,7. 

Zatem  który z kotłów Pan poleci ..

Nie chce przewymiarowywac kotla więc bardziej skłaniam się ku rtb.Czy jest u Pana dostępny 10 kw +120 l?

Montuje Pan w Małopolsce? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie druga połowa przyszłego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.