Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zgazowujący + przepływowy podgrzewacz elektryczny + PV


mateo1995

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o ogólną opinię czy ma to jakikolwiek sens.

Najpierw dane:

- Konieczna wymiana kopciucha na piec 5 klasy - Małopolska i ustawa antysmogowa. Obecnie zarówno co i cwu zasilane jedynie kopciuchem.
- Własny Las, dostęp do odpadów drewnianych dlatego zależałoby mi na dalszym opalaniu drewnem stąd kocioł zgazowujący drewno
- zużycie energii elektrycznej to 3000kWh / rok. Planuję instalację 6 lub 7 kWp PV
- dom z lat 90 "maks" ze szczelina w środku + 15cm styropian na zewnątrz, akumulacyjność na tyle duża że wystarczy przez większość sezonu grzewczego zapalić rano a potem wieczorem. Dom ma 2 piętra użytkowe + piwnica. Kuchnia 2 pokoje i łazienka da każdym z dwóch pięter.

Pytanie czy zadziała taki układ. Piec zgazowujący bez bufora(pytanie czy to będzie zgodne z ustawą od 2023) którym ogrzewam przy niskich temperaturach paląc powiedzmy 2 razy dziennie. Do tego instalacja przepływowego podgrzewacza elektrycznego do CO. Piec w takim układzie ogrzewałby dom przy na tyle niskich temperaturach aby mógł pracować z pełną mocą nie doprowadzając do przegrzania. Podczas wyższych temperatur dogrzewałbym prądem + cwu w lecie. Można jakoś mniej więcej oszacować jaka powinna być moc kotła oraz jaka powinna być zainstalowana moc PV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Strona ciepło właściwe powinna rozjaśnić sprawę o ile znasz realne dane na temat swojego domu.
https://cieplowlasciwie.pl/start
Są też inne, kalkulatory mają producenci systemów izolacyjnych i nie tylko.
Gdzieś znalazłem stronę z szacunkami ile opału zużyjemy na ogrzanie danego domu, wpisując wcześniej powierzchnię i przenikalność cieplną, średnią temperaturę na zewnątrz, rodzaj opału i rodzaj kotła. Tyle, że musiałbym ją znowu odnaleźć bo gdzieś mi przepadła ale mam chyba gdzieś wydruk, sprawdzę i podrzucę link.

Zgodnie z uchwałą antysmogową, nie będzie już możliwości instalacji kotła na paliwo stałe bez zbiornika akumulacyjnego.
Tyle zakłada przepis, bez bufora taki kocioł nie jest zgodny z normą 5 klasy i ecodesign.
Instalator może nie chcieć przykładać do tego ręki, bo będzie poświadczał potencjalną nieprawdę. Sprzedawca będzie nakłaniać do zakupu bufora, choć nic więcej nie może zrobić oprócz przekonywania, nie zabroni Ci zakupu kotła bez bufora - bo zawsze możesz bufor chcieć kupić gdzie indziej albo wykonać samodzielnie. Jeśli powstanie ewidencja kotłowni (a ma powstać w tym roku) to być może również zostaną wyznaczeni ludzie do kontroli czy odbiorów kotłowni nowych i modernizowanych. Tak czy tak, jeśli zdarzy się kontrol - to zabulisz mandat bo nie masz bufora. Może to będą kominiarze, może urzędnicy gminni ds. ochrony środowiska. Cholera ich tam wie co wymyślą. Nawet jeśli podobną funkcję spełnią zawory i duży zład wodny w instalacji CO czy inne rozwiązanie, to pewnie i tak trzeba będzie mieć na to "twarde" dowody, które nie rzadko będą droższe w uzyskaniu niż po prostu zakup bufora dla świętego spokoju. Gdyż wysłanie swojego własnego kotła bez bufora do testowania to bardzo droga zabawa nie warta funta kłaków dla palacza amatora na własne prywatne potrzeby. W dodatku podłączą go bez bufora i też się okaże, że jednak nie spełnia. Czyli wykosztujesz się na testy, przewozy a i tak nakażą Ci poprawną instalację kotła wraz z buforem. Nie warto kombinować. Bufor to dobra inwestycja, trochę kosztuje ale jest tego wart.

Nie w każdy dzień zimy będziesz w stanie hajcować w nim na mocy nominalnej, a uchwała tego wymaga, bo tylko na mocy nominalnej emisja zanieczyszczeń jest najmniejsza i zgodna z normami. Oprócz tego kocioł zgazowujący każde obniżenie mocy okupuje dość przykrymi konsekwencjami w palenisku. Także ja bym zalecał wybić sobie z głowy pomysł palenia w HG bez bufora, jest nieodłącznym elementem tego typu konstrukcji, odpowiedzialnym również za komfort i stałopalność takiego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.