Skocz do zawartości
IGNOROWANY

kocioł peletowy


wili8

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam pytanie do znawców tematu a mianowicie stoje przed wyborem kotła do domu o pow 350 m2  dom ocieplony styropianem 10cm dach wełna 25cm okna podwójna szyba, kocioł ma grzać dodatkowo ciepła wodę. miałem starego kopciucha zeliwnego o mocy ok 30kw, po załadowaniu do pełna udało się uzyskać max 52 stopnie. temp wytarczająca na kotle to 48-50 wtedy w domu jest ok 22-23.

do instalacji jest także podłączona nagrzewnica vodna vts na warsztacie 2x20kw ale jest używana sporadycznie w okresie zimowym ( 2-3 razy w tyg po pare godzin)

zdecydowałem sie na kocioł na pelet, tylko nie wiem jakiej firmy i jakiej mocy gdyż każdy sprzedawca oferuje kocioł o innych parametrach.

proszę o podpowiedz na co zwrócic uwagę przy wyborze oraz jakie powinien mieć parametry kocioł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://cieplowlasciwie.pl/

W powyższym linku możesz sobie w miare dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie na moc.

Jaki kocioł? Przede wszystkim dobry. Wymiennik z kopciucha z dostawionym palnikiem to nie kocioł pelletowy. Dobry pelleciak pracuje bez zadnej sadzy. Przy dobrym pellecie z minimalna ilością popiołu. Wymienik pionowy, z samoczyszczeniem. Palnik samoczyszczący. Jezeli palnik boczny to w komorze spalania  powinien być koniecznie szamot. Nieodzowna będzie też sonda lambda. 

Jeżeli kocioł miałby być produkcji krajowej zajrzyj na stronę Biawara. Sterowanie Plum. Niestety nasze krajowe sterowniki wymagają wiedzy doktorskiej żeby idealnie dosterować parametry. Ja nie doszedłem jeszcze do perfekcji po dwóch sezonach. Poza Plumem nie widze sterownika którz zapewni brak sadzy w kotle. A jeżeli już to tylko w rekach mistrza.

Jeżeli chcesz kocioł bezproblemowy. Który sam dobierze sobie parametry. W zależności od warunków jego pracy. Ktory bedzie wydajnie modulował mocą to przjrzyj sie Edilkaminowi Lagunie. To rewelacyjny włoski kocioł. Innym typem będzie duński RTB albo Blacstar. Nie kosztują majątku. A za kilka PLNow wiecej kupuje się tzw. święty spokój.

Wydaje mi się, że 20-25 kW na ten metraż powinno być OK.

Życzę dokonania trafnego wyboru.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wili8 napisał:

witam

mam pytanie do znawców tematu a mianowicie stoje przed wyborem kotła do domu o pow 350 m2  dom ocieplony styropianem 10cm dach wełna 25cm okna podwójna szyba, kocioł ma grzać dodatkowo ciepła wodę. miałem starego kopciucha zeliwnego o mocy ok 30kw, po załadowaniu do pełna udało się uzyskać max 52 stopnie. temp wytarczająca na kotle to 48-50 wtedy w domu jest ok 22-23.

do instalacji jest także podłączona nagrzewnica vodna vts na warsztacie 2x20kw ale jest używana sporadycznie w okresie zimowym ( 2-3 razy w tyg po pare godzin)

zdecydowałem sie na kocioł na pelet, tylko nie wiem jakiej firmy i jakiej mocy gdyż każdy sprzedawca oferuje kocioł o innych parametrach.

proszę o podpowiedz na co zwrócic uwagę przy wyborze oraz jakie powinien mieć parametry kocioł

 

Napisz ile zużywałeś węgla do ogrzania tego domu do tej pory to da obraz jaka moc jest potrzebna [podejrzewam, że 20 kW spokojnie wystarczy, chyba, że chcesz mieć zapas mocy pod te nagrzewnice].

Obejrzyj Skam Technix PEL 24, prosta budowa - palnik ma bardzo niskie emisje więc ceramika w kotle nie potrzebna bo dopalać nie ma czego, sterownik Argos PID MAX dotykowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W heiztechnikach przepala sie palnik po 5 miesiącach. Heiztechik z automatu ocenia że to wina pelletu. W kostrzewach i ich innowacyjnych palnikach VG wyginają sie blachy rusztu blokując go przy tym i pękaja szamoty palnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Lagunę Edilkamina a zapomnisz co to kocioł i kotłownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Jeżeli zaglądasz na półkę z Windhagerami to bierz to i zapomnij o wszystkim innym. Ma się jak porównanie Tobiego afrykańczyka z profesorem Harwardu. Windhager to jak TV 8K. Edilkamin 4K. Reszta to kineskopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Mam jeszcze pytanie do znawców tematu ponieważ jest dość spora różnica w cenie pomiędzy WINDHAGER BioWIN lite 26kw

a Edilkamin Laguna 2P 29kw około 5 tys

ma sens dokładac te 5 koła?

wyliczyłem zapotrzebowanie na ciepłowłaściwe pl i wychodzi 22kw ..... czy te kotły nie bedą za duże? ( tzn czy nie będą za dużo paliły?) bo gdzieś wyczytałem ze największą sprawność maja przy pełnym obciążeniu ??? czy lepiej mniejszy kocioł?

czy jak dołożę bufor z wężownicą 1000l  to wystarczy aby obsłużyć te nagrzewnice??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby obsłużyć te nagrzewnice no to mocy potrzeba. 1000 L wody w buforze tak pi razy drzwi, z 50 do 65 stopni zajmie kotłowi o mocy 29kW dwie godziny. Grzanie bufora do wyższych temp nie ma ekonomicznego sensu. Im wyższa temp tym słabsza wymiana ciepła. Czyli wyższa strata opałuJeżeli chcesz mieć ten bufor. To przewymiarowanie kotła jest tu jak najbardziej wskazane. 

Edilkamin jak wspominaliśmy to topowy kocioł. Lepszego nie trzeba. 

Edycja: Jeżeli ten bufor ma ci pracować w ukladzie ekonomicznie to na obieg grzejny  zastosuj mieszacz 4D sterowan pogodowo. Jeżeli Edilkamin takiego stera nie ma, to można dostawić autonomicny. Przyjrzyj sie też kotłom RTB Feniks. Jak wspomniał kolega @Puławiak. To nastepny porządny duński kocioł. Bedziesz miał w nim dostęp do wszystkiego online.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Do autora... 

Jak już chcesz inwestować w dobry kocioł pelletowy na 350/2 + ta nagrzewnica, to warto także rozważyć zasobnik na pellet  o dużej pojemności, abyś nie musiał latać co 2-3 dni dosypywać opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wili8 napisał:

a Edilkamin Laguna 2P 29kw około 5 tys

Mam nadzieję że nie patrzysz na cenę katalogową Laguny bo ta nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Musisz również brać pod uwagę pojemność zasobnika w Lagunie, która przy dużym zapotrzebowaniu może być problemem. Tutaj Feniks może być lepszą propozycją. Do tego dochodzi jakość pelletu jakim zamierzasz palić, czy będzie to jakiś no name, dobry i sprawdzony, czy coś certyfikowanego, bo do gorszej jakości pelletu jednak czyszczenie mechaniczne bardziej się sprawdza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam ponownie.

jeszcze nie zakupiłem kotła, ale wymieniłem ogrzewanie na parterze z grzejnikowego na podłogowe, 

wiec moje pytanie brzmi czy nie warto w takim wypadku rozważyć pompy ciepła? jak to wychodzi kosztowo w użytkowaniu?

czy lepiej pozostac przy pelecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zrobiłeś sobie instalacje mieszaną to jeszcze bardziej skomplikowałes i zdrożyłes sobie sprawę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podłogowka i grzejniki to już 2 obiegi grzewcze które musisz rozdzielić, zrobić to na dodatkowej pompie a poza tym musisz zgrać coś co zaczyna oddawać ciepło po 2-3h z czymś co się robi ciepłe w ciągu 30 minut. Nie mówię że jest to niemożliwe, ale przy pracy pelleciaka bardzo trudne. Podłogowki masz dużo? Liczyłeś to jakoś czy na pałe majster rurki położył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz musisz to zgrać żeby nie było zimno na dole kiedy u góry jest ciepło i odwrotnie, jednocześnie pamiętając o tym że ciepło idzie do góry. 

To ogrzewanie podłogowe to masz jakoś po ludzku zamontowane? Nowy obieg? Mieszacz? Zawór RTL czy wpieli Ci go jeszcze jakoś inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.