Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowniki


1pieter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Muszę zrealizować sterowanie czterech pomp i nadmuchu( kotłowa, podłogówki, cuw i grzejnikowa) kotłownia jest w piwnicy i dobrze by było mieć na parterze jakieś panele pokojowe by chociaż wiedzieć jaka jest temperatura na piecu. Chciałem to zrobić na sterownikach tech. Jeden do trzech pomp (TECH ST-427i) plus ich regulator pokojowy do podłogówki (nie chce sterowania podłogówki na zasadzie zakręcania głowic siłownikiem) i drugi sterownik na piec sterujący nadmuchem, i pompą kotłową. Ale nie mają takich paneli do tych sterowników zawiadujących piecem tylko możliwość podłączenia znów takiego regulatora pokojowego który odłączy pompkę. Czy mógł by mi ktoś doradzić jak rozwiązać ten problem? Z jakiej Lini wybrać i jakie sterowniki do tego by było dobrze? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z firmy ProND tylko najwyższe modele sterownik Krypton i Iryd i panel Pilot G, większość tanich modeli jest bardzo prosta i możesz nie być zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda z opisu i do tego 4 pompy, bedzie co szukać sterownika i na jednym może się nie skończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety  kupiliśmy dom z czteroletnim takim piecem już wstawionym, ale od nowa muszę zrobić centralne. Zostało już tylko kotłownie sklecić. Myślałem nad sterownikiem Regulator PROTON 440 do CWU i pompy kotłowej plus pilot g i sterownik ART PCW do pompy grzejnikowej oraz podłogowej plus pilot g. To by chyba załatwiało sprawę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czeka Cie pewnie wymiana kotła za kilka lat, przez uchwały antysmogowe. A sterowniki powiedział bym, że budżetowe Proton to takie niezbędne minimum do sterowania kotła zasypowego, ale brakuje mu sondy temp. spalin, ART PCW to chyba 2 termostaty trudno to jednoznacznie wywnioskować z instrukcji, czyli też niezbędne minimum. Mam też wątpliwości czy w tej sytuacji jest sens wydawać o więcej 100zł na Pilot G, oferuje niewiele więcej od zwykłego pilota, owszem wygląda trochę ładniej, ale czy wart jest tej ceny?

Z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że najprostsze modele sterowników tej firmy to dla mnie za mało, używałem Protona, teraz mam ART ZW i niedługo będzie wymieniany na Tech-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację czeka mnie wymiana, ale przy remoncie całego parteru ten wydatek wolę sobie odłożyć na później skoro jest taka możliwość. Czy ja wiem, regulatory pokojowe techa bardzo mało oferują. Temperature pomieszczenia, temperature zadana i tyle, ewentualnie jeszcze podłogi. A napisałem do przedstawiciela ProND i odpisal

"

Na PILOT G będzie podgląd temperatury kotła i stanu rządzeń: dmuchawa, podajnik, pompa grzejnika, CWU.

Z PILOTA  będzie można zmienić temperaturę kotła, temperaturę CWU.

PILOT G może też służyć jako termostat pokojowy, może wyłączać pompę grzejnikową jak się w tym pomieszczeniu w którym jest zainstalowany zrobić ciepło."

To chyba jednak jest duża funkcjonalność w porównaniu do tego co oferuje u siebie tech bądź  dk system. Tylko przedstawiciel proponował bym zakupił sterownik IRYD MZ plus pilot g. Tam już jest sterowanie podajnikiem to można by było go kupić z myślą o przyszłościowej wymianie kotła. Bo ten sterownik z pilotem wyjdzie praktycznie to samo co dwa sterowniki które pisałem wyżej z pilotami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem dokładnie jak działają panele pokojowe Tech-a, przyjże się temu uważniej jeżeli nie będzie mi odpowiadała obsługa sterownika przez internet.

Myślę, że powinieneś dopytać jak będzie współpracował Pilot G z tymi sterownikami o których pisałeś wcześniej, chodzi o detale, o to jak napisany jest algorytm sterownika i czy Pilot będzie mógł odczytywać i sterować tymi parametrami o których pisze przedstawiciel. W przypadku Iryd MZ to będzie działać, bo ten sterownik jest bardziej zaawansowany od Proton-a, jednak to nadal sterownik do kotła zasypowego z resztą inny i tak pewnie by nie działał.

Musisz się zastanowić, czy kupić tanie proste sterowniki i przemęczyć się sezon, czy dwa, bo kupując nowy kocioł i tak będziesz musiał kupić sterownik o kotła z podajnikiem, a w zasadzie kocioł już będzie wyposażony w sterownik, a w jaki trudno powiedzieć.

Przed zakupem kotła i tak pewnie zasięgniesz opinii na forum, bo warto i dopiero wtedy będzie wiadomo z jakim sterownikiem, sterownikami oferowany jest taki kocioł.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz porządny sterownik do instalacji z wifi, A tylko 1 termoparę podepnij pod kocioł. Będziesz miał podgląd, co tam się dzieje na telefonie. Z czasem domontujesz sobie czujniki i głowice, ale na pewno nie na kotle zasypowym, bo prędzej go zagotujesz, niż wysterujesz. Do kotła zasypowego muszą być tylko kryzowane grzejniki, by wyrównać temperaturę, a na pewno nie można ich zamykać ani wyłączać pomp. Na razie chcesz wiosłem sterować kontenerowcem, a jacyś handlarze chcą Ci to wiosło sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryni pisałem do techa też jak działa ich ten regulator pokojowy i właśnie to co wyżej napisałem odpisal ich przedstawiciel, podaję temperature aktualna, zadana i podłogi tyle z jego funkcjonalnosci dlatego nie bardzo chce techa, mają dobre sterowniki, ale pilot pokojowe to jeszcze slabizna.

HarryH W razie czego wstawię zawór schładzający by nie było jaj, że przegotuje wodę. Rozbudowane sterowniki są już bardziej do kotłów z podajnikiem więc nie ma co szukać nie wiadomo jakiego tak jak piszesz bo jak za dwa trzy sezony trzeba będzie zmienić to i tak już będzie w kotle sterownik, a aktualny będzie do wyrzucenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałeś to: https://www.techsterowniki.pl/k/regulatory-z-komunikacja-rs

Te regulatory obsługują dużo więcej, ale nie będą współpracować z najtańszymi sterownikami i z Protonem może być podobnie, może dlatego zaproponowali Ci Iryda.

Ja ma podobną sytuacje z kotłem tylko mam DS-a z certyfikatem 5 klasy, a kotłem steruje tylko miarkownik i świadomie kupowałem najtańsze sterownik znając ich ograniczenia, ale teraz po uruchomieniu solarów i ogarnięciu kotłowni zamówiłem Tech i3 plus, który ogarnie mi całą kotłownie, oczywiście z wyjątkiem kotła, bo tam sterownik nie jest mi potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czego oczekujesz ogarnie SKZP, 02. Panel pokojowy z wbudowanym czujnikiem temp w pomieszczeniu, dostępny moduł internetowy. Nie stosuj pilotów czy innych regulatorów na zasadzie wyłączania pompy CO, pompa ma chodzić nonstop na zasadzie grzej słabiej/mocniej.a nie na zasadzie grzej/nie grzej. Zrealizujesz to zaworem 4 lub 3 D i siłownikiem do tego. Reszta do ogarnięcia przez kumatego instalatora

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skzp do kotła zasypowego?  Serio? Jak "kumaty instalator" do tego potrzebny?

1pieter, opisz jaką masz instalację i co chcesz z nią robić, bo zaraz Ci tu polecą sterownik reaktora.

Z kontekstu wnioskuję, że w tym kotle za wiele jeszcze nie popaliłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH a może należało by zacząć od tyłu , czyli wybrać nowy kocioł sprawdzić jaki będzie miał sterownik i kupić takie sterowniki, żeby później wykorzystać jak najwięcej z tego co teraz jest potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że należy kupić sterownik do instalacji. A w przyszłości będzie z nim współpracował każdy kocioł na każde paliwo.

Ale nadal nie wiemy co tam jest i co ma być, bo może wystarczą jakieś przylgowe Salus za 5 dych lub Sonoff/Tuya za grosze i że sterowaniem przez wifi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik na zapas na za  dwa trzy lata ? nie nie I stanowczo nie . Zaplacisz za merca a gdy nadejdzie dzień zmiany kotla będziesz miał dinozaura . Lepiej wydać grosze na używki i na tym coś wyrzezbic , czy już pójść w przerabianie instalacji  niż wydać kase na zakup stera na zaś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH W pierwszym poście jest parę słów na ten temat, choć trochę mało i wydaję mi się, że same sterownik to nie będzie wszystko, co trzeba z tym zrobić.

Właśnie @1pieter czy teraz nasz jakiś sterownik przy tym kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy chcą dokładny opis jak ma instalacja wyglądać więc tak. Była stara na tym kotle defro komfort eko plus 13kW, ale wszystko zostało zdjęte (zdjęcie dla uzasadnienia czemu) położona podłogówka 9 obwodów (nie chce sterowania głowicami na rozdzielaczu tylko na zasadzie włącz wyłącz podłogówkę gdy pomieszczę już będzie dogrzane. Mieszacz będzie termostatyczny. Do tego grzejniki z głowicami termostatycznymi i CWU, zabezpieczone dwoma grupami bezpieczeństwa. Czyli do ogarnięcia cztery pompki i dmuchawa. Nie wiem co jeszcze chcieli byście bym dodał. Kotłownia w piwnicy i dla tego zależało by mi by mieć jakiś panel na parterze który będzie mnie informował co się dzieje na dole. Czyli temperatura kotła itd. Obecny sterownik to tech st-22 bez możliwości podłączenia panela pokojowego dlatego chciał bym go zmienić. Poprzedni właściciel nie raczył nawet zrobić drzwiczek do komina i wygrzebywał sądzę przez piec masakra. 

IMG_20191126_135715.jpg

IMG_20200419_173004.jpg

Ryni ten jest ciekawy dosyć tech ST-296, ale cena tego panelu plus sterownik do tego dość ciekawa wychodzi tym bardziej, że trzeba by było że dwa takie bo jeden ogarnia tylko dwie pompki;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już raz Ci to napisałem - nie możesz sobie tak po prostu wyłaczać pompy na kotle zasypowym, przynajmniej póki nie masz bufora. Twoim problemem nie jest sterownik, tylko zrozumienie zasad sterowania kotłem zasypowym. Jeżeli masz 20kg płonącego węgla i nagle zamkną się głowice i wyłączą pompki - co zrobisz z 100 kWh energii? Pompki powinny się wyłączyć w tym układzie dopiero, gdy zgaśnie w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałem napisać coś podobnego, włączając i wyłączając pompki nie zapanujesz nad kotłem nawet dobrym sterownikiem z PID. Zasyp palącego się węgla to ogromna ilość energii która w dodatku ma ogromną bezwładność i nie da się tego wygasić odcinając dopływ powietrza to wygasa powoli jednocześnie oddając ciepło i jak wszystkie pompki się wyłączą to kocioł po prostu się zagotuje.

Ja u siebie ma 2 pompy spięte razem, jedna pracuje z zaworem 3D, a druga obsługuje CWU i ochronę powrotu, obydwie pompy pracują cały czas, startują przy 55°C i wyłączają się jak w kotle wygasa, to jest kompromis który pozwala na stabilną pracę kotła, wadą jest to, że temp. CWU nie jest stabilna i zdarza się, że przekracza 60°C, ale domownicy o tym wiedzą i nie ma z tym problemu, nie muszę montować zaworu mieszającego do ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wybierzesz. Bufor albo wymiana kotła. Po wymianie kotła (a to będzie bliżej niż dalej), bufor nadal Ci się przyda, no chyba że zafundujesz sobie groszkowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.