Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak będzie działał zawór 3d lub temperaturowy z 3 pompami


SZELDON

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Przymierzam się do wymiany kotła na ekogroszek. Zastanawiam się jak zrealizować ochronę powrotu,widziałem różne schematy tylko nurtuje mnie jedna kwestia. Wiem już ,że ochrona będzie przez zawór 3d z siłownikiem ewentualnie temperaturowy 50 stopni ale zastanawia mnie cały czas co będzie się działo z obiegami w których włączą się pompy jeśli zawór 3d lub temperaturowy będzie zamknięty dla powrotu z grzejników. Czy pompy nie są w ten sposób narażone na uszkodzenie czy po prostu nie będą pchały czynnika ? W 3d można chyba ustawić minimalne otwarcie to by rozwiązało problem ale w przypadku temperaturowego nastąpi całkowite zamknięcie powrotu?

20200428_124825.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Sprzęgło troche kosztowna sprawa. Zawór 3 d mam pozostało siłownik dokupić i jedną pompę. Może ktoś kto używa zaworu się wypowie czy można na sterowniku ustawić minimalne otwarcie i zamknięcie zaworu? To by mogło rozwiązać problem włączonej przez sterownik pokojowy pompy w innym obiegu ponieważ już by miała gdzie pchnąć wodę w minimalnym stopniu. Przypuszczam że zawór temp. będzie zamknięty na powrocie całkowicie więc go wykluczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź poszuszkaj okolicznych majstrów niech Ci sprzęgło uspawają za pare groszy z profila 80x80, kawałka blachy i paru mufek...
Ochorne powrotu masz na krótkim obiegu przez sprzęgło. Start pompy ustawisz od 45 stopni i też będzie. Jak to węglak z podajnikiem to tam zawór ochrony potrzebny jak nie powiem co komu... Na minimalne otwarcie nie licz - nie działa to dobrze w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chyba że zrezygnować z zaworu 3d i dać samą pompę kotłową. Sterownik ma opcję do jej podłączenia i funkcję ochrony powrotu. W instrukcji przeczytałem,że pracuje równolegle z obwodami co 1 i co2 a także cwu.  Gdy obwody przestają pracować pompa wyłącza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest jakoś strasznie duży. Ale chciałem sobie dać możliwość sterowania pompami na parter i piętro za pomocą czujnika temperatury. Czyli dół niedogrzany działa jedna pompa i na odwrót aż do osiągnięcia temperatury. Czyli dołożenie pompy kotłowej i wyregulowanie instalacji tak by to sama pompa bez zaworów temp. dogrzewała powrót powinno się sprawdzić w tej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja temperatury w domu poprzez wyłączanie i załączanie pompy to poroniony pomysł. Żadne z tego oszczędności jak i komfort cieplny. Jak na grzejnikach nie masz zaworów termostatycznych to je dołóż. Wtedy wystarczy jedna pompa "40" i zawsze będzie ciepło na górze i dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak zaleca sprzedawca. Piec posiada zapalarkę . Czujnik pokojowy zgłasza za niską temp. i piec się rozpala(na dole jest znacznie cieplej dlatego chcę podzielić na piętra pompy) Myślę ,że może grudzień ,styczeń ,luty piec będzie chodził non stop ale w marcu czy kwietniu nie widzę sensu palenia na okrągło i pchania tego w instalację skoro jest zapalarka ale oczywiście mogę się mylić. Teraz rozpalam 1 dużą szufle od góry na dobe i tyle z całego palenia -dołu nie ogrzewam w tym momencie.Chcę wymienić na skamp-pv mini 9 kw lub skamp-pv 13 kw. Właśnie się zastanawiam nad mocą i ochroną powrotu bo przy zasypowcu nie mam w ogóle. Wynik z ciepło właściwe 8 kw ale czy napewno:)

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7sdx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Gdy jedziesz samochodem i osiągniesz docelową prędkość to wyłączasz silnik i wrzucasz na luz jadąc dalej aż samochód stanie i ponownie go uruchamiasz i rozpędzasz ?

W pracy kotła jest podobnie. Dalej i taniej "zajedzie" gdy będzie pracować stale z optymalną temperaturą.

Sprzedawca zalecać będzie wszystko by sprzedać towar.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Digitrax czy ty piszesz o pelleciaku?

A ten przykład z samochodem to nietrafiony, pracowałem w PKSie, wiem jak się robiło normy, co prawda nie wyłączało się autobusu, ale luzik i jazda dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Masa autobusu robiła za bufor. W małym aucie rozbieg i jazda na luzie nie jest aż tak spora jak w ciężkim pojeździe.

Piszę o kotle na paliwo stałe. Przepalanie było "modne" w piecach kaflowych. W kotłach CO jest to nieekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pelleciaku po to masz zapalarke żeby jej używać. W takim kotle nieekonomiczne jest palenie stałe jak w ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks z doświadczenia z kilkoma kotłami SASa w których sterownik pozwala na pracę w nadzorze oraz w instalacji bez bufora mam zupełnie odmienne zdanie. Spalanie dobowe potrafiło być mniejsze nawet o 5 kg przy pracy ciągłej niż z wygaszaniem i odpalaniem co 3-4 godziny. Sam proces rozpalania czyli podsyp zużywał tyle peletu co praca w nadzorze przez 1,5h, minusem było tylko większe zanieczyszczenie kotła ale 2 tygodnie spokojnie można było palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że palisz w ten sposób Darek, ale zapewniam Cię że to są odosobnione i wyjątkowe przypadki. Mam pod opieką SASa Bio Solida i znam ten palnik, wiem że to na niskiej mocy nie potrafi sprawnie działać, nie wyobrażam sobie tam pracy w nadzorze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy od wielu czynników  u mnie praca ciągła to tylko w dwu cyfrowe mrozy , w innym przypadku to praca na zasadzie zagrzej i wyłącz się  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, a teraz ile tych mrozów jest? Fakt że ciągle trzeba przepalać i patrząc na pogodę do 18. maja nadal będzie różnie. Przy paleniu ciągłym z mocą 3KW to 0,8kg/h, to marnotrawienie opału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.