Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzęgło i zawór temperaturowy ATV


razz1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, zwracam się z pytaniem, czy w przypadku zastosowania sprzęgła na obiegu kotłowym muszę zamontować temperaturowy zawór ochrony powrotu? Pamiętam, że gdy kilka lat temu montowałem kocioł defro, to takie rozwiązanie było zalecane przez producenta. Obecnie przymierzam się do kotła firmy SAS bio compact 12kw (pellet) i również chcę zamontować sprzęgło jednak zastanawiam się nad sensem zaworu ATV w tym wypadku, gdzie tak naprawdę podmieszanie powrotu powinno nastąpić w sprzęgle. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dało by radę bez ATV. Ale warunek to przepływ kotłowy wyższy niż instalacji. Co i tak nie zabezpieczy w krótkim czasie kotła np. podczas startu zimnej instalacji.

Obieg kotłowy na ATV jest krótki i dodatkowo zabezpieczony temperaturowo. Samo sprzęgło się sprawdzi gdy instalacja ustabilizuje odbior ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką właśnie instalację z ATV55 i sprzęgłem. Temperatura na powrocie kotła nigdy nie spada poniżej 54C, po prostu ATV w tym momencie "wysprzęgla" kocioł, który przez pewien czas chodzi tylko na obiegu kotłowym (no może nie do końca tylko). Sterownik wrzuca wysoką modulację, kocioł dogrzewa powrót i ponownie zaczyna dostarczać ciepło do sprzęgła. To da się u mnie zaobserwować gdy włącza się pompa CWU, a czujnik w połowie 200L zbiornika pokazuje temperaturę tak na poziomie 9C. Tak, to jest możliwe jak dzieci się kąpią i ma się włączony program czasowy do grzania CWU. Widać też wtedy drobne załamanie temperatury na CO - tak jakieś 2C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.