Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skamp 13 czy technix 15 ?


Fela

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się nad wyborem kotla do domu. Dom 200m po podłogach, 20cm styropianu w podłodze, 20cm na ścianie, dach -30cm wełny, wentylacja mechaniczna z reku, 6 osób . Według stronki ciepło właściwe.pl  zapotrzebowanie to 10kw, moc kotła 10-12. Skamp 13kw da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam skamp  13k , ale palnik tam jest 15kw na 180mkw dom z lat 50 i spokojnie daje radę z największą mocą jaką pracował to 36%

zapytaj PIEKLORZA on zajmuje się tymi kotłami a jak chcesz coś więcej na temat tego palnika to założyłem temat o nim

podrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10Kw przy jakich mrozach? -20? Jesli ma senzu przy tej zimie miec nie potrzebna prace z kotlom.Zapotrzebowanie w wiekszosci sezonu przy tym ociepleniu bedziesz miac 2Kw.Gdybym mial na moim domie 20cm izolacje,kociol byl by zbytny,wzgladom k jego pielegniarstwu nie uwažywal bym o takim grzaniu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze dane wprowadziles i była sugestia 10-12kW, to skamp-pv13kW spokojnie. Wyjściowo ustawiany jest na 14kW w sterowaniu. Zresztą 200m po podłodze to pewnie 140-150m.kw użytkowej, więc spokojnie tym kotłem ogarniesz taki dom.

 

Wg instytutu energetyki ok.80% dni sezonu grzewczego to praca kotła w okolicy i poniżej 30%mocy przy prawidłowym doborze. (Dobiera się dla -20st.C) zatem większość sezonu grzewczego średnio to się kręci w widełkach 2-5kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobieralo się w zależności od stref klimatycznych, ale to na pewno wiesz. Te -20 stopni obowiązuje dla bodajże 3 strefy. Nawiasem mówiąc część ekspertów postuluje korektę tych temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2020 o 20:02, Fela napisał:

Witam

Zastanawiam się nad wyborem kotla do domu. Dom 200m po podłogach, 20cm styropianu w podłodze, 20cm na ścianie, dach -30cm wełny, wentylacja mechaniczna z reku, 6 osób . Według stronki ciepło właściwe.pl  zapotrzebowanie to 10kw, moc kotła 10-12. Skamp 13kw da radę?

Da radę, pomyśl też nad peletowo ekogroszkowym Skam Technix BIO 15 bo ostatnio ogrzewanie  peletem potrafi wychodzić taniej niż ekogroszkiem [sprawdź w OLX po ile masz pelet w okolicy - u mnie np. 730 / T workowany a 590 / T w big bagu i to już na pewno jest tańsze niż palenie ekogroszkiem - kwestia czy masz suche miejsce do przechowywania palety z peletem i możliwość wstawienia tam paleciakiem bigbaga].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

 

Suspenser trochę się obawiam takich misz maszów. W sensie jak to będzie pracowało później. Choć nie powiem, chodzi mi to po głowie.  Palety z big bagiem nie wstawię, za małe okno. Miejsce teoretycznie by było, jakoś super ekstra sucho tam nie jest bo to zwykłe pomieszczenie gospodarcze ale dałoby radę. No i jeszcze jedna rzecz, z tego co czytałam to do pelletu dobrze jest mieć bufor. U nas nie będzie . Podłogowa po całości plus trzy drabinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to do kotła zasypowego jest dobry, bo one mają największą sprawność na dużej mocy. Kocioł pelletowy załączy się kiedy potrzeba, a jak nie będzie miał odbioru ciepła, to się wygasi. 

Co nie znaczy, że bufor to nie jest dobra rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jw bufor do zasypowego, jak jest taki i posiada Ecodesign, to w normie oraz na ateście jest zaznaczone, że ma pracować z buforem.

Peleciaka nie trzeba z buforem. On pomocny jak bardziej rozbudowany układ grzewczy, więcej obiegów i duża ilość wody w układzie.

 

 W konstrukcji Technix Pel w sterowniku jest czujnik pogodowy i zmianami temperatury wody za zaworem steruje na podstawie pogody. Zawsze można dodać termostat pokojowy jak ktoś potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2020 o 14:35, Fela napisał:

Dzięki za odpowiedzi :)

 

Suspenser trochę się obawiam takich misz maszów. W sensie jak to będzie pracowało później. Choć nie powiem, chodzi mi to po głowie.  Palety z big bagiem nie wstawię, za małe okno. Miejsce teoretycznie by było, jakoś super ekstra sucho tam nie jest bo to zwykłe pomieszczenie gospodarcze ale dałoby radę. No i jeszcze jedna rzecz, z tego co czytałam to do pelletu dobrze jest mieć bufor. U nas nie będzie . Podłogowa po całości plus trzy drabinki.

To sprawdzone jest bo w swoim ekogroszkowym paliłem peletami samymi, palnik mam taki sam tylko bez zapalarki, i bez dodatkowego układu podawania peletu bo gdy go kupowałem to jeszcze ich nie było. Jak masz okienko to można by coś wykombinować z przesypaniem peletu z big baga na zewnątrz do drugiego w piwnicy bo po co nosić jak wystarczy pomyśleć to samo poleci.

Dwa termostaty pokojowe mogą sterować każdy osobnym mieszaczem i wtedy jeden podłączysz do sterownika kotła a drugi do osobnego, chyba, że wybierzesz sterownik z rozszerzeniem pod sterowanie drugim mieszaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, SUSPENSER napisał:

To sprawdzone jest bo w swoim ekogroszkowym paliłem peletami samymi

Jaką temperaturę podajnika osiągał ?  żar się nie cofał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest taka sama konstrukcja zapalarki jak w innyc kotłach np. Defro ?

Na początku myślałem ,że to fajny dodatek , ale w przypadku ekoenergii rozpalała raz na kilka prób , do tego słabe uszczelnienie i lewe powietrze przez jej otwór w czasie normalnej pracy palnika powodowało złą pracę i spieki oraz psuję się po kilku cyklach i ponowne wymiany ... 

Może w sv200 inaczej jest to zrobione konstrukcyjnie oraz inny typ zapalarki ? Bo na CWU fajna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest w Defro i do jakiego palnika. Tu zapalarka 300W, powietrze trafia w odpowiednie miejsce w zwężeniu na węgiel na odpowiedniej wysokości. Resztę słuszności rozwiązań konstrukcyjnych będzie weryfikować czas. U mnie w prywatnym domu odpalenie ekomiału trwa od ok 3 do 5minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest taka sama konstrukcja zapalarki jak w innyc kotłach np. Defro ?
Na początku myślałem ,że to fajny dodatek , ale w przypadku ekoenergii rozpalała raz na kilka prób , do tego słabe uszczelnienie i lewe powietrze przez jej otwór w czasie normalnej pracy palnika powodowało złą pracę i spieki oraz psuję się po kilku cyklach i ponowne wymiany ... 
Może w sv200 inaczej jest to zrobione konstrukcyjnie oraz inny typ zapalarki ? Bo na CWU fajna sprawa.
W palniku SV 200 jest to lepiej rozwiązane odpala za pierwszym razem od 3do 5 minut potrzeba. Zawsze byłem przeciwnikiem takiego wynalazku ale w SV 200 ma to sens. Umnie stoi od 7 do18 no chyba że wpadnie mu dogrzanie baniaka to się odpali sam. d09a956ebba7acfe62cbbeff1874c351.jpgaa494bfb3826d45e35a7b6d57d4ee1f5.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2020 o 16:27, pochłaniacz napisał:

Jaką temperaturę podajnika osiągał ?  żar się nie cofał ?

Normalną jak przy ekogroszku, podtrzymanie co 5 minut i wszystko było ok, ale to tylko przy stałym odbiorze ciepła w sezonie grzewczym ma sens inaczej szybko się kocioł w podtrzymaniu przegrzeje.

W dniu 7.04.2020 o 18:38, shogunzlasa napisał:

Z innej beczki, jakie drzwi trzeba miec zeby wjechac big bagiem z pelletem do kotlowni?

Pewnie minimum 90-tki, ale lepiej dopytać o to dostawcę peletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wjedziesz z big bagiem. Są takie metrowe, są i 90tki ale realnie są wypchane i nie mieszczą się w żadne standardowe drzwi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.