Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła, konfiguracje Sekom Technix/Skamp


Sil

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do wymiany kopciucha, wpadł pomysł na kocioł ogarniający pellet i groszek. Ogrzewany będzie parter (około 94m użytkowe) piętrowego nieocieplonego domu z początku lat 90, wg cieplowlasciwe obecne zapotrzebowanie to 14Kw, a tylko po dociepleniu stropu 10cm izolacji (i to na pewno zostanie zrobione) wartość spada do niecałych 8kW. Tutaj pytanie do Was na ile te wartości są zbieżne z rzeczywistością?

Chciałbym zainstalować Technix 12Kw lub Skamp 13kW, ale po przestudiowaniu strony producenta i ofert dystrybutorów kilku rzeczy nie ogarniam:

-są jakieś cechy przemawiające na korzyść któregoś z nich pomijając kwestie czyszczenia?

-czy obydwa w zakładanych mocach mogę kupić w wersji na dwa paliwa? Nie bardzo mogę takie oferty znaleźć a na forum wyczytałem że można.

-czy sterownik Argos PID+ Pellet oferuje pełną funkcjonalność kotła na obu paliwach i czy jest ewentualny sens dopłaty do Argos Max v2 (lub jeszcze innego) zakładając że instalacja będzie raczej prosta ?

-jak wygląda kwestia legalności, różne wersje znalazłem, niby kocioł na dwa paliwa, ale papiery i tabliczka do pelletu, albo za dopłatą 200zł dorzucą, jak to w końcu jest, może ktoś ten temat przerabiał osobiście?

-spotykam się z różnym nazewnictwem palnika SV200N,PEL,BIO czy różnią się czymś oprócz rusztu?

Mam nadzieję że ktoś przebrnął, za podpowiedzi będę bardzo wdzięczny 🙂

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szczerze wklepiesz dane budynku to pi razy drzwi będzie się to zgadzać z rzeczywistością. Nie jest to profesjonalne OZC, ale jako darmowe narzędzie jest więcej, niż dobre.

Technix ma poziome półki, więc czyszczenie zajmuje kilka minut, minus taki, że szybciej zarastają pyłem. Skamp ma pionowy wymiennik i czyszczaki. Podstawowa obsługa doraźnego czyszczenia to bajka. Należy jednak pamiętać, że dogłębne czyszczenie np. po sezonie to troszkę grubsza akcja, aczkolwiek nie ma tam nic trudnego.

Oba kotły możesz kupić w wersji pelletowej z możliwością zejścia do palenia wunglem, po kilku prostych przeróbkach.

O sterownikach nic nie napiszę, bo nie miałem ich w rękach. Tutaj kolega @Pieklorz będzie najbardziej kompetentny,

Za dopłatą otrzymasz papiery na drugie paliwo. Wszystko jest legalne, tutaj niczego się bać nie musisz.

SV200N, PEL, BIO to to samo. Różnica to tylko płytka paleniska.

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.