Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.W.U oraz CO pod stropem


plasticfun

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Animus napisał:

Ale też ze spadkiem ciśnienia, czytaj lipa.

Taka już lepsza.

hJrjIyi.jpg

Czy przy takim układzie może się zdarzyć, że pompa cyrkulacji będzie ciągnąc z powrotu tylko jednego punktu, bo będzie jej łatwiej?

Czy taki układ się jakoś równoważy czy on działa i już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2020 o 18:40, tommyp2 napisał:

Czy przy takim układzie może się zdarzyć, że pompa cyrkulacji będzie ciągnąc z powrotu tylko jednego punktu, bo będzie jej łatwiej?

Czy taki układ się jakoś równoważy czy on działa i już?

Dobre pytanie 

Sam jestem ciekawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Są tzw zawory równoważące, które instaluje się na rurach powrotnych cyrkulacji. Ustawia się na nich temperaturę powrotu oraz przepływ. Zawór taki utrzymuje minimalny wymagany przepływ w rurze cyrkulacyjnej dla uzyskania określonej temperatury. Dzięki temu każda "nitka" cyrkulacji jest "obsługiwana".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, plasticfun napisał:

Masz na myśli przy bojlerze?

Tak przy bojlerze a dokładnie na króćcu cyrkulacyjnym aby pompa tłoczyła do baniaka.W jakim celu regulować temp.powrotu rur cyrkulacji?A co do regulacji przepływów to przedstawiona tutaj belka cyrkulacji ma taką opcję dzięki zamontowanym na niej zaworkom które służą do tego właśnie celu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wystarczy po prostu zamontować na każdym powrocie cyrkulacji wstawić zawór i ustawić w nim na sztywno przepływy, aby je zrównoważyć i będzie działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
Godzinę temu, Grundfos napisał:

W jakim celu regulować temp.powrotu rur cyrkulacji?

Aby ogrzewać cyrkulację tylko do danej temperatury a nie do temperatury zbiornika CWU powodując jego szybsze wystudzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Digitrax a czy niższa temperatura cyrkulacji  , nie spowoduje spadku ilości ciepłej wody w bojlerze , i nie powoduje różnej temperatury ciepłej wody  w czasie wypływu z kranu  .

Szczerze mówiąc nie miałem możliwości montażu takich zaworów , ale myślę że dobre średnicowanie rur cyrkulacji też się sprawdza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Ten zawór działa w ten sposób, że przepływ przez niego jest gdy temperatura płynącego przez niego czynnika jest niższa niż na nim ustawiona. Powiedzmy, że masz ustawione 45 stopni. Gdy cyrkulacja się rozgrzeje do tej temperatury przepływ jest dławiony ale nie spada do zera bo gdyby to nastąpiło to by wychłodziło cyrkulację. Dzięki temu przepływ w cyrkulacji jest na minimalnym poziomie i zapewnia ustawioną temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to taki RTL? Tylko czemu taki drogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Czy ktoś z Was brał pod uwagę w bilansie kosztów cyrkulację c.w.u. ?

Nie ma cyrkulacji - wypuszczamy 5 litrów wody.

Jest cyrkulacja - koszt instalacji, pompa obiegowa, 15 minut grzania wody na godzinę tylko po to, żeby woda w kranie na żądanie... (sprawdziłem u siebie, na żywym organizmie). Po roku eksploatacji wyłączyłem cyrkulację. Lepiej - moim zdaniem - przeprojektować instalację, niż później płacić niepotrzebnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o komforcie. Ja odkręcając kurek z ciepłą wodą chcę mieć go już na tą chwilę a nie czekać aż mi zimna zleci. Gdy ma się przyłącze wody z sieci miejskiej i odpływ do kanalizacji także miejskiej to należy liczyć koszty związane z większym poborem wody zimnej i odprowadzeniem ścieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5l x 6/dzień mycie zębów - ja oddzielnie, żona o innej porze, córka jeszcze później

5l x 3/dzień kąpiel pod prysznicem

5l x 5/dzień skorzystanie z toalety

=30+15+25=70l/dzień*365=25,5m3/rok*7,5/m3 (woda+ścieki)=178zł/rok

------------------------------------------------------------------------------------------------

Pompa cyrkulacyjna 150zł

CZUJNIK CZUJKA RUCHU SENSOR PIR 360 22zł x 3 = 66zł (przed łazienkami 2 i jedna w kuchni).

okablowanie około 50mb YDYp 3x1,5mm2 = 80zł

===============================================

296zł za całą instalację

Przy zastosowaniu czujek ruchu cyrkulacja działa tylko ok 2 minuty po wykryciu ruchu. U mnie jest to wystarczający czas na wypchanie zimnej wody. Koszta wylewanej wody u mnie były by wyższe bo w łazience na górze potrzeba wylać około 12l żeby poleciała ciepła a żona i córka głównie z niej korzystają...

O wygodzie nie wspominam że gdy wchodzisz pod prysznic leci ciepła woda od razu a nie stoisz i spuszczasz zimną marznąc...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram że cyrkulacja jest potrzebna chociaż niektórzy twierdzą że generuje straty , ale komfort na pewno lepszy tylko trzeba każdą instalacje dostosować do własnych warunków , no a za luksus -komfort trzeba zapłacić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, jacekrutkowski napisał:

5l x 6/dzień mycie zębów - ja oddzielnie, żona o innej porze, córka jeszcze później ,,,,

Jacku myślę, że posłużyłeś się kreatywną księgowością, by wykazać uzasadnienie montażu w Twojej instalacji CWU wymuszonej cyrkulacji wody.

Jeżeli tak nie było, to powinieneś dla przykładu być ukrzyżowany, za nieposzanowanie wody, podstawowego źródła życia na ziemi.  
Tylko nie pisz nam, że woda o temperaturze 20 *C spowoduje popękanie szkliwa na zębach (bo piszesz, że w domu zawsze 22 *C).

Na rozwagę.
http://kampaniespoleczne.pl/kilometrowa-podroz-po-szklanke-wody/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście lubię wodę 30-35 stopni a reszta domowników podobnie i dzięki cyrkulacji zużywam 0,5 -0,7l na całą czynność mycia zębów bez spuszczania zimnej wody.

Podobnie z myciem zębów ale jak wcześniej pisałem ja mam większe odległości ponad 20m do łazienki na górze i tam ponad 10l trzeba wylać w zimę bez cyrkulacji(instalacja CWU w podłodze w styropianie na parterze)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.