Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.W.U oraz CO pod stropem


plasticfun

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj jacekrutkowski

Dzięki za wskazówki odnośnie zgrzewarki i zgrzewania oraz sposobie poprowadzenia instalacji

Kolejny przykład, że cyrkulacja ciepłej wody to dzisiaj mus.

4 godziny temu, jacekrutkowski napisał:

(sprawdź jaki przekrój ma otwór w wodomierzu)

To ciekawe.

Będę musiał sprawdzić jak tylko przyjadę do domu.Firma która robiła przyłącze wodne zamontowała mi tylko konsolę wodomierza w kotłowni. Natomiast wodomierz leży w pudełku i czeka na montaż,więc jest możliwość sprawdzenia przekroju.

Pozdrawiam 

plasticfun

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jacekrutkowski napisał:

Witam,

w domu całą instalację wody ciepłej mam zrobioną w łańcuchu (ring) gdzie najdalszy punkt ma powrót do cyrkulacji.

Przy rozdzielaczu musisz zawsze wylać trochę wody żeby zaczęła lecieć ciepła.

 

 

To nie prawda że musi wylać trochu wody aby zaczęła lecieć ciepła.Daje się dodatkowo oprócz belek zimnej i ciepłej wody trzecią belkę-cyrkulacji.A jak ty masz zrobioną cyrkulację tylko od belki ciepłej wody to inna bajka

Wodomierz nie ma nic do rzeczy jeżeli chodzi o średnicę rur do poszczególnych przyborów.Musi mieć tylko odpowiedni przepływ.

Dla domków jednorodzinnych standardowo 3/4" 2,5m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Grundfos

9 minut temu, Grundfos napisał:

Daje się dodatkowo oprócz belek zimnej i ciepłej wody trzecią belkę-cyrkulacji.

Coś takiego masz na myśli?

post-4018-0-87161200-1493987238_thumb.jpg

Zdjęcie było wstawione przez kolegę tomekb   w temacie - cyrkulacja cwu na systemie rozdzielaczowym

Pozdrawiam 

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiego powodu 3/4"? Jest na to jakaś norma?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, plasticfun napisał:

Witaj Grundfos

Coś takiego masz na myśli?

post-4018-0-87161200-1493987238_thumb.jpg

Zdjęcie było wstawione przez kolegę tomekb   w temacie - cyrkulacja cwu na systemie rozdzielaczowym

Pozdrawiam 

plasticfun

Dokładnie.Oczywiście nie upieram się przy systemie rozdzielaczowym.Zgrzewany będzie o wiele tańszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że system zgrzewany jest tańszy i wykonać można samemu,lecz nie ukrywam że rozdzielacz bardziej do mnie przemawia pod względem braku łączeń po drodze.

Może wychodzi trochę drożej,lecz będzie solidnie.

Jak to mawia moja droga małżonka   tzn. Jak się na tym powieszę i to nie spadnie to znaczy że jest dobrze  ;-))   

No na rurach wieszać się nie będę :-)  ale wiecie o co chodzi...

Mam jeszcze trochę czasu,żeby podjąć decyzję.  Ale dziękuję  wam za podpowiedzi. 

Pozdrawiam 

plasticfun

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dać rozdzielacz to pomyśl jak zapewnisz cyrkulację żeby nie wylewać kubła wody za każdym razem gdy będziesz chciał szklankę ciepłej wody np. do mycia zębów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2020 o 23:19, jacekrutkowski napisał:

Jeśli chcesz dać rozdzielacz to pomyśl jak zapewnisz cyrkulację żeby nie wylewać kubła wody za każdym razem gdy będziesz chciał szklankę ciepłej wody np. do mycia zębów.

Znalazłem w sieci taki schemat

Schemat.thumb.png.e002dead14d8702dc0eedeed7591278b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na odcinkach od rozdzielacza do baterii itp nie będzie cyrkulacji.

Jakie będą tam rury? TECE 20? 25mm?

Ile metrów od rozdzielacza będzie do kranu w kuchni i toalecie?

Jeśli będą 25mm to na metr rury wchodzi 0,26l wody.

Mając 15m od rozdzielacza do baterii po wylaniu 5  litra woda zaczyna robić się ciepła a po 7-9 litrze już jest ciepła.

Inaczej mówiąc jak chcesz szklankę ciepłej wody musisz wylać kubeł zimnej...

Dlatego układ pierścieniowy z bardzo krótkimi odejściami jedynie może zapewnić małe straty wody w celu nagrzania.

Połączenia możesz robić trójnikami z systemu TECE bezpośrednio przy zaworach zasilających do umywalki, zlewu itp. Pod szafkami kuchennymi czy pod umywalkowymi. Wtedy wylanie 0,2 l wody powoduje że już leci ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, jacekrutkowski napisał:

Czyli na odcinkach od rozdzielacza do baterii itp nie będzie cyrkulacji.

Patrząc na ten schemat to dopiero po twoim ostatnim wpisie zauważyłem że chyba jest niepoprawny.

52 minuty temu, jacekrutkowski napisał:

Jakie będą tam rury? TECE 20? 25mm?

Tego to jeszcze nie wiem.

Przyznaję że jestem  laik w tym temacie i  dlatego zarejestrowałem się na tym forum,żeby uzyskać jakąś poradę od doświadczonych osób. 

Ale na zadanie tych pytań dokładnie jakie średnice rur itd.zostawiam na trochę później.

52 minuty temu, jacekrutkowski napisał:

Ile metrów od rozdzielacza będzie do kranu w kuchni i toalecie?

Od rozdzielacza do kuchni jest około 6 metrów no może więcej bo z sufitu trzeba zejść do punktu i od rozdzielacza pod sufit.

Natomiast łazienka jest tuż obok pralni (w pralni miałby być zamontowany rozdzielacz)

52 minuty temu, jacekrutkowski napisał:

Połączenia możesz robić trójnikami z systemu TECE bezpośrednio przy zaworach zasilających do umywalki, zlewu itp. Pod szafkami kuchennymi czy pod umywalkowymi. Wtedy wylanie 0,2 l wody powoduje że już leci ciepła...

Byłbym wdzięczny gdybyś mógł to zobrazować lub podesłać jakiegoś linka bo nie bardzo mogę pokumać ten sposób instalacji.

 Pozdrawiam

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat_instalacji_cieplej_wody_Biernack

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci schemat układ z cyrkulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo 

Teraz muszę to w głowie poukładać jak to można było  poprowadzić u mnie w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej przez ścianę z kotłowni do pierwszego punktu, potem pod sufit do drugiego punktu  i do dołu itd.

Ewentualnie jeśli ściany z karton gipsu to w nich ułożyć. Łączenia z odejściem w ścianie z drzwiczkami rewizyjnymi gdyby kiedyś zaszła konieczność ingerencji w połączenia. Żadnych łączeń po drodze nie ma jeśli robisz instalację z PEXy czy inaczej zwanej  TECO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, jacekrutkowski napisał:

Trzeci schemat układ z cyrkulacją.

Ale też ze spadkiem ciśnienia, czytaj lipa.

Taka już lepsza.

hJrjIyi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus chyba masz rację z tym spadkiem ciśnienia.W przypadku zdjęcia nr.3 (Nie zdążyłem .-) dodałeś obrazek)

jacekrutkowski ja pisałem w poprzednich postach że rozdzielacz miałby być zamontowany w malutkiej w pralni która znajduje się obok niewielkiej łazienki z dwoma punktami poboru.

W pralni też będzie stał bojler zaraz przy rozdzielaczu.

Nie wiem czy ma sens cyrkulować ciepłą wodę do kranu w łazience i pod prysznic.

Ewentualnie można by tylko cyrkulować do kuchni bo to dłuższa odległość.

Ale summa summarum 

 Z uwagi na to że w kuchni nie ma też aż takiej  natychmiastowej potrzeby ciepłej wody (jeśli chodzi o zmywanie naczyń to będzie zmywarka) .

Dochodzę do wniosku że w moim przypadku cyrkulacja jest nieopłacalna.

Zakup pompki cyrkulacyjnej to koszt ca.350 zł + dodatkowa rura poprowadzona do kuchni,timer,energia itp.

 

Ale dziękuję wam wszystkim którzy brali udział w tym temacie za podpowiedzi i chęć pomocy.

Jak pisałem już wcześniej mam jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji i na pewno  będę jeszcze zadawał dodatkowe pytania.

Pozdrawiam

plasticfun

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.02.2020 o 21:44, plasticfun napisał:

ale spotykają się w jednym punkcie tzn.nad lub przy rozdzielaczu  i to od wody pitnej i od ogrzewania następnie dalej do punktów odbioru.

Tak i to u nich działa-znaczy w krajach skandynawskich.

Połączenie jest pewne,nie ma reklamacji oraz jest szybkie w wykonaniu.Mało co widuje się inny system niż ten z rozdzielaczem.

Rury w zasadzie nie wychodzą drogo (120m około 350zł) tylko punkty i inne pierdółki już tak.

Ja w zasadzie też nigdy nie zgrzewałem,więc pewnie miałbym obawy podobne do Twoich:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie poniższy schemat jest poprawny nie licząc drobnych błędów typu zły kierunek zaworu zwrotnego i odwrotnie podłączona ciepła zimna woda przy umywalce ciepła ma być z lewej co zostało poprawione.I niby dlaczego nie miałoby być cyrkulacji?Na zielono zaznaczona cyrkulacja.Pompę CWU z ZZ dałbym standardowo przy podgrzewaczu 

 

cyrk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pompka nie powinna być na nitce odgałęzienia ciepłej wody po prawej strony przy zlewie?

No teraz to twojej edycji to już  mi pasuje :-) 

Dzięki Grundfos 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli od rozdzielacza jest 2-5m to nie ma o czym dyskutować.

Ja mam bojler 12m od zlewu kuchenego i 23m m do umywalki w łazience na górze więc jest zupełnie inaczej niż tu.

Na górze w umywalce trzeba wylać 12 litrów wody żeby zaczęła lecieć ciepła gdy na dole nie ma poboru dlatego cyrkulacja była niezbędna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jacekrutkowski napisał:

 

3 minuty temu, jacekrutkowski napisał:

Jeśli od rozdzielacza jest 2-5m to nie ma o czym dyskutować

I tu się z tobą zgadzam.

W twoim przypadku i przy takich odległościach też bym robił i nie zadawał pytań.

No ale cieszę się, że dzięki wam się czegoś nauczyłem.

Dzięki :-)

Pozdrawiam

plasticfun

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belki CWU i cyrkulacji montuje się nie przy ogrzewaczu i ciągnie się od nich długie odcinki rur lecz w miarę "centralnie" w miejscu punktów poboru ciepłej wody.Do Belki podchodzi się rurą odpowiedniej średnicy w zależności od ilości i rodzaju punktów poboru,u mnie do belki ciepłej wody będzie PEX 32 no ale będą 3łazienki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pralnia z łazienką jest w centrum domu,kuchnia trochę dalej,ale nie dużo.

Jak pisałem bojler będzie w tym  samym pomieszczeniu co rozdzielacze do wody użytkowej i do podłogówki.

Ja zasilenie belek od bojlera chciałem wykonać z miedzi DN 15.

Natomiast zasilenie bojlera  z kotłowni DN 18 na długości około 5-6 metrów

Nie wiem czy to będzie poprawnie.

Od belek do punktów w planach miałem pe-rt  albo pe-x  DN 16 

Jeśli coś mam źle z przekrojami to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Grundfos napisał:

Pompę CWU z ZZ dałbym standardowo przy podgrzewaczu

Masz na myśli przy bojlerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.